Karsiliksiz Ask (Unrequited Love)
 

Karşılıksız Aşk

(Unrequited Love)

Karşılıksız aşk, bir tarafın diğer taraftan arzuladığı karşılığı göremediği aşk türüdür. Bu durum insanda genellikle kederli ve kaygılı bir ruh haline yol açmakla birlikte, depresyon ve öfori arasında ani duygusal kaymalara da sebep olabilir.

Karşılıksız aşk sonunda insanda bir saplantı halini alabilir, karşılık vermeyi reddeden arzu kaynağını sürekli takip etmek ya da ona kinle bakmak sık gözlemlenen durumlardır. Bu karmaşık durum, sanat tarihinde birçok baş yapıta esin kaynağı olmuştur.

Karşılıksız aşk acı verici bir durum olsa da aynı zamanda kimi insanlar için mutluluk kaynağı olabilir. Bu durumdaki insan birine aşık olma hissinin (karşılıksız dahi olsa) çektiği bütün acılara değdiğini düşünebilir. Vazgeçmeye çabalamak yerine bu halde kalmayı tercih edebilir.

Kendini vazgeçmeye şartladığında bunu bir yenilgi hezimet olarak hisseder ve vazgeçemez.

Uzun bir süre, yıllarca, hatta on yıllarca sürebilecek karşılıksız aşk birkaç farklı şekilde son bulur. Eğer birey sonunda karşılık görürse duyguları genelde yatışır ve hatta bitebilir. Bu durumun aksine eğer birey karşılık görmemeye devam ederse sonunda çıkış yolu olarak intiharı seçebilir ya da artık karşılık bulamayacağını kabullenip arzularını başka bir kaynağa yönlendirebilir. Sonu olup olmayacağı o kişinin içinde beslediği güzel ve saf duygulara bağlıdır.

Karşılıksız aşk bazen unutmak bazen de asla unutmamaktır unuttuğun ben nasıl sevdim diyebilirsiniz ama unutmazsanız hala gözünüzde onu büyütüp çok büyük hatalarını görmezden gelirsiniz işte karşılıksız aşk bu kadar acı ve duygusal bir şeydir bazen aşkı tatma duygusu verse bile unutmaya çalışmak bile insanı halden hale sokar.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: boğazım daki düğüm, 24.04.2015, 13:25 (UTC):
sevdim çok sevdim en yakın arkadaşım çocukluk yıllarımdi ben bu yaşımda bile o zamanki duyguların zerre sini tatmadim onu seviyordum onunda beni sevdiğinden emindim sonunda arkadaşlarımız bize itiraf ettirmek istediler ben aptal aşık dayanamayıp itiraf ettim kız halimle o ya o ne yaptı sevmiyorum deyip çıktı işin içinden sevdiğinden emindim neden öyle yaptı bilmiyorum kaçtım oradan sonra hiç eskidi gibi olmadık ama ben yinede sevdim deli gibi sevdim aynı okulda aynı sınıfta kaderlerimiz birleşti o sürekli düşman gibi davranıyordu siniftaki en yakın arkadaşım da ona aşık olmuştu 3 yıl boyunca kimseye söylemedim herkez bizi düşman biliyordu ama ben çok âşıktim arada bana uzun bakışlarını yakaliyordum ama neden böyle yaptığını hiç anlamadım okul bitti üstün den 10 yıl geçti 8 yıllık evliyim eşimi seviyorum ama o benim imkansizim en derin yatan olarak kaldı Rüyalarimda hala elimde olmadan gitsin bitsin artik istiyorum neden ben böyleyim neden bana böyle davrandı sorularının cevabını almadan bitmeyecek gibi Rabbim karşılıksız aşkın kuyusuna düşenler yardım etsin

Yorumu gönderen: Mete, 02.10.2014, 21:12 (UTC):
Komsu kiziydi sevdigimi bile soyleyememistim.evlendigini askerde ogrenmistim.depresyona girdim.ama suc benimdi sevdigimi söyleyeyemistim.ona olan hislerimle baskasina yöneldim ama mutlu olamadim.onu onun yerine sevmek istedim ama olmadi.hala onu bazen görünce atesleniyorum ter basiyor elim ayagima dolsiyor heyecandan kalbim carpiyor.kendime soruyorum acaba hala onu seviyormuyorum yoksa bende bir saplantimi oldu. Yorumlarinizi bekliyorum.simdiden tesekkurler.

Yorumu gönderen: kadir murat, 26.05.2014, 11:24 (UTC):
ilk önceleri umut veriyor yada umutlu konusmalar yapiyor,hoslanma ve özlem duydugunu söylüyor..kendine asik ediyor sonrada ..hadi yallah....neyine güveneyim de get yalan Dünya......demis sair....umutsuzca aci cek dur kolaysa.

Yorumu gönderen: bilge, 27.01.2014, 10:23 (UTC):
sevdiğimi biliyo ama karşılık yok baze bana öyle derinden bakıyo ki onun beni sevdiğini düşünebiliyorum

Yorumu gönderen: derya, 23.01.2014, 14:26 (UTC):
Karşılıksız aşk bazen unutmak bazen de asla unutmamaktır... Eğer ki insan sevdiğini unutursa demek ki hiç sevmemiş sevdiğini sanmış sadece seven sevdiğini unutabilirmi bilmiyorum ama eğer ki unutmak kolay olsaydı leyla mecnunu aslı keremi ferhat şirini züleyha yusufu unuturdu ve bizler yıllarca sonra onların aşkını hala konuşuyor olmazdık

Yorumu gönderen: ayse, 23.11.2010, 21:24 (UTC):
yorumunuzu begendim tesekkurler paylastiginiz icin

Yorumu gönderen: aytap, 17.11.2010, 17:53 (UTC):
karşılıksız aşkta acı çekmek bile insanı mutlu ediyor yıllar sonra tabiki bunun farkına vardım şu an ona hiçbir şey hissetmiyorum ama 8 sene sevdim gereksiz yere

Yorumu gönderen: kalp ayazı, 23.08.2010, 12:23 (UTC):
bende aşıgım 5 yıldan fazla bir süre seviyorumm üstelik onun için onu kazanmak için yapmadıgım delilik kalmadı..
onu unutmak istedim baskasına odaklandım ama olmadı....şimdi o yine bir başkasıyla bense onu izlemekteyim...

Yorumu gönderen: calıkusuu, 22.08.2010, 17:55 (UTC):
Yıllardır aşk hep acı olmakla suçlanır aşk acıdır mı acaba?aslında acı veren aşk değildir kişilerin sahiplenme duygularıdır.Eğer aşkında karşılık beklemezsen acıda çekmezsin aşk özgür duygulardır.Kısaca acı tamamen kişisel bir durum.....

Yorumu gönderen: İMKANSIZ, 28.06.2010, 13:02 (UTC):
Allah her şeyin hayırlsını versin...benim sevdiğimde bana karşılık vermiyor...inşallah hayırlısıyla olur...yazıda ki bazı şeyler bende doğru...açıkçası red edilmeyi bende yediremiyorum... :/Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52987591 ziyaretçi (134767223 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler