Katolik Kilisesiyle Ilgili Komplo Teorileri
 
Vatikan, Vatican, catholic, masons, conspiracy theory

Katolik Kilisesiyle İlgili Komplo Teorileri

Roma Katolik Kilisesi kadar uzun geçmişi olan hiçbir kurum, komplo teorisyenlerinin suçlamalarından kaçamazdı. Kilise de son 19 yıl içinde haksızlık ve zulüm uygulayıcıları arasında yer aldı ve Protestanlığın yükselişine dek Hıristiyan dünyasına hükmettikten sonra ruhsal ve dünyevî tekellerinden uysallıkla vazgeçmedi.

Katolik karşıtı bir hareket ortaya çıktı. ABD'yi oluşturan ilk 13 İngiliz kolonisinden yalnızca Maryland, Katoliklere özgürce ibadet ve toprak sahibi olma hakkı verdi. ABD kamuoyu, Katoliklere şüpheyle yaklaşıyordu. Bu durum, John F. Kennedy'nin başkan seçilmesine kadar açıkça sürdü. Fransız Devrimi esmasında başlayan Kilise'nin hükümet üzerinde etkisi konulu tartışmalar, bugün, bu ülkede hala ateşli bir şekilde sürmektedir.

Sonuçta bugün birbirinden çılgın çok sayıda Katolik komplo teorimiz var. İşte hala yinelendiğini duyduğumuz suçlamalardan bazıları:

✓ Kilise, İsa Mesih ile Maria Magdalena, aslında evli ve bir kız çocuğu sahibi oldukları gerçeğinin kanıtlarını gizliyor. Bu iddiaya göre Hz. İsa, (tabii ki Hıristiyan inancına göre) çarmıha gerildikten sonra Maria ile kızı Fransa'ya kaçtılar. Hz. İsa'nın soyu, burada yüzyıllar boyunca Tapınak Şövalyeleri, Siyon Tarikatı, modern Opus Dei gibi cemiyetler tarafından gözlerden uzakta korundu. Dan Brown'un "Da Vinci Şifresi'ni okumadıysanız, sonunu sizin için mahvetmiş olduk.

✓ 5 Kasım 1605'te, İngiliz Guy Fawkes ve bir grup Katolik işbirlikçisi, Parlemento'yu havaya uçurarak Kral 1. James'i öldürmeye teşebbüsten tutuklandılar. Barut komplosu, Kilise'nin Protestan bir ulusu Katolik yönetimi altına alma girişimi olarak görüldü ve komployla ilgisi olmayan pek çok Katolik rahip, hapsedildi.

✓ Abraham Lincoln'un bir rahip ile piskoposun arkadaşı arasında anlaşma sağladığı, 1856'da bir dava yüzünden Cizvitler tarafından öldürüldüğü iddiası. ABD'deki Katolik karşıtı hareketin doruğunda, bir devlet görevlisi, 1897'de yayınlanan kitabında Vatikan'ın kölelik yanlısı olduğunu yazmıştı.

✓ Vatikan, tek dünya devletini destekleyen satanistler ya da Masonlar tarafından yönetiliyor. Ya da her ikisi birden. Avrupa Birliği, Kilise'nin desteklediği bu planın ilk adımı.

✓ Cizvitler, aslında Kilise'yi içten çökertmeyi hedefleyen gizli Masonlardır.

Bunların yanında Kilise'yle ilgili eskiden kalma birçok ciddi suçlama da mevcuttur.

fatima'nın 3. sırrı, zamanın sonu

Fatima'nın 3. Sırrı

Portekiz'in Fatima bölgesinde 1917 yılının Mayıs ve Ekim ayları arasında, her ayın 13'ünde görünen Meryem Ana, üç küçük Katolik kıza bazı sırlar ifşa etmişti. Lucia Santos ile kuzenleri Francisco ve Jacinta Matro, 13 Temmuz 1917'de Meryem Ana'nın onlara üç kehanet bildirdiğini söylediler. Kehanetler, 20 yıl boyunca gizli kalacaktı. Meryem'in onları ziyaret ettiği yer, bir Katolik tapınağına çevrildi ve Fatima'li Meryem adını aldı. Çocukların en büyüğü olan Lucia, rahibe oldu ve 2005'e kadar yaşadı. 1941'de Hemşire Lucia, kuzenlerinin azizlik mertebesine yükseltilmesi için gereken belgelerin bir parçası olarak ilk iki kehaneti açıkladı. Ama Kilise yetkililerine Meryem'in üçüncü kehanetini sır olarak saklamasını istediğini söyledi.

✓ İlk kehanet, iblisler ve insan formunda ruhlarla dolu bir cehennem manzarasıydı. Meryem, kızlara cennete gidecekleri konusunda güvence vermişti.

✓ İkinci kehanet, 1. Dünya Savaşı'nın sonlanacağını ve Rusya zulümlerini sonlandırıp Katolik olmadığı taktirde İkinci Dünya Savaşı'nın başlayacağını söylüyordu. (Kehanetin İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra açıklandığını unutmayalım.)

1943'te Jemşire Lucia, ağır bir hastalık geçirince, bölge piskoposu, üçüncü kehanetin ölümünden sonra açıklanabilmesi için yazmasını önerdi. Roma'ya gönderilen kehaneti yalnızca Papa gördü. Lucia, hastalığı atlattı ve 1960 yılından sonra sırrı açıklama izni istedi. Fakat Kilise, kehaneti 2000 yılına kadar açıklamadı.

3. sır, Papa'ya suikast girişiminin haberiydi. Pek çok kişi, bu kehaneti 13 Mayıs 1981'de Papa 2. Johannes Paulus'a yapılan suikast girişimine yordu. Ancak üçüncü kehanet, kuşkuyla karşılandı.

✓ Hemşire Lucia'nın onayına rağmen Kilise, üçüncü sırrı 1960'ta açıklamamıştı. Kamuoyuna açıklanması, 40 yıldan fazla sürmüştü.

✓ Daha sonra Papa 16. Benedictus olan kardinal Ratzinger, 1984'te sırrın "zamanın sonu" ile ilgili olduğunu ve açıklandığı takdirde büyük sansasyon yaratacağını söyledi. 2. Johannes Paulus'a yapılan suikast girişimi, bu açıklamadan iki yıl önce gerçekleştiğinden Ratzinger'in mesajı anlaşılamadı.

✓ Vatikan, kutsal görüş hediyesi bahşedilen Katoliklere Kilise'nin izni olmadan kamuoyuna açıklama yapmayı yasaklamıştı. 1966'da kaldırılan yasak, yalnız Hemşire Lucia için devam etti. 2005'te ölümüne dek konuşması, Kilise'nin resmi açıklamaları hakkında yorum yapması bile yasaklandı.

"Fatima Savaşçısı" adlı bir gazete yayınlayan Peter Nicholas Gruener, uzun zamandır gerçek Hemşire Lucia'nın 1950'lerde öldüğünü ve yerine bir sahtekârın geçirildiğini iddia ediyor. O ve destekçileri, Kilise'nin "Vatikan II" adlı 1960 reformlarının komünistler ve Masonların işi olduğunu, bu kötü niyetli ajanların kendilerini açık etmesinden korktukları için gerçek üçüncü kehaneti bilerek gizlediklerini söylüyorlar.

Papa 12. Pius

Papa 12. Pius ve Naziler

Kilise hakkında 20. yüzyılın en ünlü komplo teorisi, Papa 12. Pius'un İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazileri desteklediği ve dünya çapındaki Katolik Yardım Hizmetleri ağı aracılığıyla Avrupa'dan kaçan Nazi savaş suçlularına yardım ettiği yönündeki iddialar. Savaş sürerken Katolik rahipler, toplama kamplarına atılıyordu ve Roma'da Papa'nın çevresi, Hitler'in müttefiki faşist İtalya tarafından sarılmıştı. 12. Pius, tarafsız bir siyaset izlemeye çalıştı. Fakat 1939'da Nazi işgali altındaki ülkelerin liderleriyle irtibat kurduğu gerekçesiyle Mussolini tarafından tehdit edildi. Tehditler karşısında diktatörün dışişleri bakanına kendi vicdanına ihanet etmektense bir Nazi kampına gönderilmeyi tercih edeceğini söyledi.

12. Pius, savaş boyunca Mihver Devletleri'nin politikalı ve faaliyetleri hakkında açıklama yapmaktan kaçındı. Nazilerin Yahudilere, Çingenelere, homoseksüellere, masonlara ve diğerlerine uyguladığı yıldırma politikası karşısında bile Kilise, kendini korumak için sessiz kalmayı tercih etti. Perde arkasındaysa durum çok farklıydı.

✓ 1939'da Papa, "Aryan olmayan Katolikler'in Almanya'dan Brezilya'ya geçebilmesi için 3000 vizeyi bizzat hazırlattı ve Yahudilerin ülkeden kaçmasına yardım etti. Gerçeği öğrenen Brezilya, programı 1 yıl sonra iptal etti.

✓ Papa, Roma'daki bütün manastırlara gizlice Yahudileri saklamalarını emretti.

✓ Kilise'nin yetim kalan Yahudi çocukların toplama kamplarına gönderilmesini önlemek için onları gizlice vaftiz etti.

✓ 1943'te Almanya'nın Kuzey İtalya'yı işgal etmesi üzerine Papa, Yahudi İtalyan rehineleri kurtarmak için Kilise'nin altınlarının kullanılmasını önerdi.

✓ 1944'te Papa, 13 Orta ve Güney Amerika ülkesine gizlice başvurarak Avrupa'dan kaçan Yahudilerin "acil durum" pasaportlarını kabul etmelerini istedi.

✓ Savaş sona erdikten sonra bazı Naziler ile Nazi sempatizanlarının özellikle Sovyetler Birliği'nin yuttuğu ülkelerde Kilise tarafından korunduğu ortaya çıktı. 12. Pius'un bunları görmezden geldiği söylenir. Çünküateist bir devlet olan Sovyetler, Hıristiyanlık ve Katolikler için yenilgiye uğramış Almanlar ve onların Doğu Avrupa yardımcılarından daha büyük bir tehdit oluşturuyordu. Bu arada 12. Pius, bütün savaş suçlularının serbest bırakılması ve Mihver Devletleri görevlilerine verilen bütün ölüm cezalarının kaldırılması için çabaladı. İsrailli diplomat Pinchas Lapide, 1960'larda 12. Pius'un 700 ila 860.000 Yahudi'nin hayatını kurtardığını söylemişti.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073681 ziyaretçi (142853293 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)