Kazi Teknigi
 

Kazı Tekniği

Kazı öncesi yapılması gereken önemli işler, kazının amacı, kazı için uygulanacak yöntem ve ayrıntılı bir program hazırlanması başarının temel ilkesidir.

Kazıya; yasal, parasal ve işgücü şeklindeki sorunlar çözümlenmeden başlanmamalıdır.

Kazı yapılacak alanın toprak ve jeolojik yapısı, kazı yapan için bir kaynak halindedir. Bu kaynak, yazılı bir metin nasıl okunuyorsa öyle okunmalıdır. Çünkü toprak yapısını katmanlarını okumak için bu bilgiler tarihsel bilgi niteliğindedir.

Toprak katmanları iyice okunmazsa kazıda başarı sağlanmayacak kadar ciddi bir konudur. Kazıyı yapacak insanın toprak yapısını çok iyi okuyabilecek bir tecrübeye sahip olması gerekir. Böyle bir tecrübesi yoksa mutlaka uzman birinde yardım almalıdır.

Kazı işi, kendi başına bir bilim dalıdır. Bu nedenle amaç ve yöntemleri vardır.

 1. Kazılacak alan tabakası çok iyi belirlenmeli ve bulunan tüm özelliklere programa dahil edilmek üzere kayıt altına alınmalıdır. Üzerinde belli bir zaman geçmiş yüzey, açılmış çukur ve benzeri gibi tabakalar insanoğlunun müdahalesi sonucunda oluştuklarında farklılık içerecektir. İnsan tarafından oluşturulan katmanlar üzerinde ne kadar zaman geçerse geçsin orijinal tabakaya göre yumuşak, yine orijinal tabaka bitki örtüsüne göre farklı bir bitki örtüsüne sahiptir. İnsan tarafında oluşturulan katman üzerinde yetişen otlar ana tabakaya göre uzun boylu ve kökleri kalın olur. Bu imceliği ancak bu konuda uzmanlaşmış biri tarafında fark edilebilir. Aradığınız şeyler insan tarafında oluşturulan katman içinde olur aranacak katmanda bu katmandır. Bu nedenle katmanlar itina ile incelenmelidir. Bu yöntem kazı biliminin ana öğesidir.

 2. İnsanoğlunun müdahalesi sonucunda oluşan tabaka içinde insan oğlunun izleri vardır. Rengi yapısı orijinal katmana göre farklılık taşır. Bu nedenle ana katmanla uğraşıp zaman ve maliyet kaybına neden olmamak yararınıza olacaktır.

 3. Tabaka katmanları aşağıdaki gibi izlenmelidir:

  1. Zamanla en üste kendiliğinde oluşan katman

  2. Kamufle katmanı

  3. Sertleştirilmiş, çamur, kil kum ya da taş gibi katman

  4. Çukur duvarları

  5. Orijinal katman (ana katman)

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: bakkal, 20.12.2016, 11:14 (UTC):
benim kazdığım yer kazdıkça toprak renk degısrıyor camur kil kırmızı tas gıbı toprak 4mt gıbı derınlıkden bahsedılıyor bu soyledıklerım bır belırtı olabılırmı

Yorumu gönderen: KOCGIRILI, 18.11.2016, 09:35 (UTC):
Herhangi bir yön belirten işarete rastlamadı iseniz çalışmalarınız aşağı yönde devam etmeli. Son olarak karşılaşacağınız katman saklanılan nesnenin korunmasi amacı ile dökülmüş toprak veya benzeri bir malzeme olacaktır.

Yorumu gönderen: oktay, 17.05.2016, 00:35 (UTC):
S.aleykum 1 metrede 5 gen tugladan zemin yarım metre sonra 20 cm kalınlığında yanmış bugday 1.5 metrede de siyah yagli toprak ve üst üste dizilmiş tekerlek seklinde tugla buldum çok heyecan verici ne kadar daha gitmeliyim

Yorumu gönderen: Kasabali, 20.12.2015, 21:07 (UTC):
Selamın aleyküm üstad ben oda mezari çalışması yapıyorum kaziyi yaptığım yerin dibinde bir doğal bir kaya bulunuyor bunun üzerinde kul tabağı büyüklüğünde bir oyuk var ouyugun kenarında açıklık yani yol gösterici gibi bir çatlak var ve kazinin bulundugu yerin olduğu yerde bombelik var çatı gibi biz 5 metre kazdik altta dökme kaya çıktı malzemesi beyaz içinde micirimsi taş parçaları var onuda kırdık altında kırmızı kil çıktı onunda altında yesilimsi kil çıktı onunda altında sarımsı kil çıktı ama cok sert taş gibi bizim bilgiye ihtiyacimiz var hocam napalımBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687603 ziyaretçi (144483618 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)