Kefren Piramidi (Pyramid of Chephren)
 
Kefren Piramidi, Pyramid of Chephren, pyramid, Chepren, Chephren, Khafre, Kafre, Mısır, Ancient Egypt

Kefren Piramidi (Pyramid of Chephren)

Kefren Piramidi ya da Kafre Piramidi, Mısır'ın başkenti Kahire'de, Gize bölgesinde yer alan bir piramit. Piramidin boyu 143.5 metre, eğimi 53.2 derecedir. Firavun Kefren’in oğlu Mikerinos’un yaptırdığı sanılmaktadır. En önemli özelliği piramidin en üst bölümündeki koruyucu kaplamalarının bozulmadan günümüze kadar gelmesidir. En üstündeki tas 36 tondur ve bu taşın oraya nasıl konduğu hala çözülememiştir.

Kefren Piramidi (Chepren, Chephren, Khafre, Kafre), genellikle “2. Piramit” olarak anılır. Keops Piramidi'nden sonra yapılmıştır. Kefren Piramidi, Khufu ve Hensuten'in oğlu ve halefidir. Khufu'nun diğer oğlu ve halefi Ra'djedef, Abu Rawash'a kendi piramidini yapmaya başladı. Kefren Piramidi, Khufu'nunkinden çok daha sade olarak dizayn edildi. Kefren Piramidi, orijinal olarak 10 feet (3 metre) daha kısa ve 48 feet (14.6 metre) daha sınırlıdır. Platodaki en yüksek binadır. Khufu Piramidinin açısından çok daha uzundur. Khufu'nun açısı 51o iken Kefren'in 53odır.

Piramitte kitabeler bulunamamıştır. Genelde odada bir lahit olurdu. 2 girişi vardır ve onlarda piramidin içine doğru rehberlik ederler. En üstteki giriş yerden 15 metre yukarıdadır. Bu, bir tanedir ve şimdiki giriş olarak kullanılmaktadır. Bir geçit yol gösterir. Bu geçit yolu odaya 25o'lik açıyla inmektedir. Duvarlara kırmızı granitle çizgiler çizilmiştir. Bu odanın içi çok geniştir. Ölçüleri 14, 2 X 5 X 6, 9 metredir. Odanın çatısı, Khufu'nun odaları düzenindedir. En alttaki koridor, direkt olarak en üstteki koridorun altındadır. Alttaki geçit, bir defin odasına çıkar ve görünüşte bitmemiştir. Taş yatağı, piramidin altındadır. Geçit yolu, bu odanın altındadır.

Keops Piramidi, Kefren Piramidi gibi Belzani tarafından 1818 yılına girilmeden talan edilmiştir.

Kefren Piramidi'nin ölüleri beklettiği yer, piramidin doğusundadır ve Keops'unkinden en iyi şekilde hazırlanmıştır. Kefren Piramidi'nin tapınağı daha fazla incelikle hazırlanmıştır. Fakat heykeller ve diğer bileşenler çalınmıştır. Evleri, avlusu, geniş koridoru bazı parçaları hala ayakta durmaktadır. Ölüleri beklettikleri yer en iyi şekilde Vadi Tapınağına bağlanmıştır. Kireçtaşıyla iyi bir şekilde gizlenmiştir. Tapınağın 2 girişi vardır. Doğu yüzü, büyük sütunlarla bir koridora girer. Kefren'in 23 heykeli bu koridorda bulunmuştur. Sadece biri Mısır Müzesi'nde kalabilmiştir. Bu heykel ünlü Mısır heykelidir ve Kefren'i tahtın arkasına tünemiş bir şahin ile birlikte tahtta otururken göstermektedir. Odalar holün kuzey tarafında bulunabilmiştir. Şu anda ziyaretçilere kapalıdır.

Kefren Piramidi, grubun ortasında yer alan piramittir ve birçok yönden komşularından geri kalmaktadır. Büyük Piramit'in güneybatısında bulunur ve orijinal yüksekliği 143.51 metredir. Temeldeki kenar uzunlukları ortalama olarak 215.26 metredir. Büyük Piramit gibi, pusulanın temel yönlerine oturtulmuştur ama aynı tutarlılığı göstermemekte ve maksimum 6 dakikalık bir sapma yapmaktadır. Taş işçiliği de Büyük Piramit'in yanında zayıf kalmaktadır. Ancak, yine de etkileyici bir yapıdır. Biraz yüksek bir yerde inşa edildiği için, daha gösterişli komşularına denk gibi görünmektedir.

53.13 derecelik eğim açısıyla, aynı yükseklik oranına sadık kalınarak yapıldığı bellidir; bunun oranı 2:3'dür. Bu oran, Pisagor'un ünlü 3:4:5 üçgenine uymaktadır. Bazı otoriteler antik Mısırlılar'ın 3:4:5 dik açılı üçgeni bilmediklerini, bunun hiçbir matematik metininde görünmediğini söylemektedirler. Öyle ya da böyle, Kefren Piramidi'nde bu görülmektedir.

Ayrıca, Keops ve Kefren piramitleri arasında sayısal bir oran da vardır. Temeldeki ortalama kenar uzunluklarını birbirine böldüğümüzde (230.36 - 215.72 = 1.068 ), yaklaşık 16:15 oranını yakalarız. Bu, Giza platosundaki piramitlerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve tutarlı bir plana dayanarak yapıldıklarını gösterir. Bütün piramitlerin girişi kuzeye bakmaktadır. Kefren Piramidi'nde ise iki koridor vardır. Biri kazılar sonucunda bulunmuştur; diğeri ise onun yaklaşık 15 metreyle tam üzerinde, piramidin yan tarafında yer almaktadır. Üst koridor 26 dereceyle aşağı inmekte, 14.173 metreye 5.029 metrelik bir odada son bulmaktadır.

Piramidin batı tarafında, morg tapınağından vadi tapınağına inen bir geçit bulunmaktadır; bu geçidin sütun ve duvarları hâlâ ayaktadır. Bu Vadi Tapınağı'nın yakınında ünlü Sfenks bulunmaktadır; yüzünün Kefren'i temsil ettiği söylenmektedir. Ama yüz orantılarına bakıldığında, Sfenks'in başka bir firavunu daha model aldığı söylenebilir. Gerçekten de, bu anıtın dikim tarihi hakkında büyük çelişkiler vardır.

Bazı otoriteler Sfenks'in M.Ö. 5000 yıllarında yapıldığını söylemektedirler. Çevredeki kayalara bakıldığında, rüzgarın kumları çarparak yapabileceğinden çok, yağmurla oluşmuş bir aşınma görülmektedir. Bu durumda Mısır'da çok daha fazla yağmurun yağdığı zamanlarda yapıldığı düşünülmektedir.

Mısır'ın şu anki iklimi M.Ö. 3100 yıllarında oluşmuştur. Bundan önce, bütün Sahra bölgesinde Mısır da dahil olmak üzere, hava daha nemliydi. Aşınma biçimleri, Sfenks'in bu daha önceki nemli iklim döneminde yapıldığını göstermektedir. Üç piramidin dış yüzeyindeki durum, böyle bir nemli iklim aşınması göstermemektedir. Bu durumda piramitlerin daha sonraki tarihlerde, M.Ö. 2500 yıllarında yapıldığı düşüncesini güçlendirmektedir. Bu yüzden, önce Sfenks yapıldıysa, piramitlerden çok daha önce kullanılan bir gözlem aracı olduğu sonucu da ortaya çıkmaktadır.

Yapım Yılı: M.Ö. 2558-2532
Toplam Blok Sayısı: Bilinmiyor
Taban: Herbir köşesi 214.5 metre, toplam 11 akre, 5, 166, 000 m2
Toplam Ağırlık: Belirsiz
Herbir Taş Bloğun Ortalama Ağırlığı: 2.5 ton, dış bölümdeki bazı koruyucu taşların ağırlıkları 7 ton
Yükseklik: Orijinal 143.5 metre, şu anda 136 metre
Eğim Açısı: 53 derece 7'48"
Yapı Malzemesi: Kireçtaşı ve kırmızı granit

 Kefren Piramidi

Pyramid of Chephren (English)

he Pyramid of Chephren, often called the "Second Pyramid", is built next to the Great Pyramid of Khufu (Cheops). Chephren is the son and successor of Khufu and Hensuten. Khufu's other son and also successor, Ra'djedef, started constructing his own pyramid at Abu Rawash, which is north of Giza. Chephren's pyramid is designed more modestly than Khufu's. The Chephren pyramid originally was 10 feet (3m) shorter and 48 feet (14.6m) more narrow at the base. The estimated weight of all the stones in the pyramid is 4, 880, 000 tons. Because it is built higher on the plateau, it looks taller from most angles than Khufu's pyramid. The slope of the angles is higher, 53 degrees compared to Khufu's 51 degrees.

There is no evidence that anyone was ever buried in the main chamber. No inscriptions have been found in the pyramid, however there is a sarcophagus in the main chamber. There are two entrances that lead into the pyramid which are placed one directly above the other. The upper entrance is 50 feet (15m) above the ground. This is the one that is used for entrance now. A narrow passage leads into a large limestone chamber. This passageway descends at a 25 degree angle to the chamber. The walls are lined with red granite. This inner chamber is quite large, 46.5' x 16.5' x 22.5' (14.2m x 5m x 6.9m). The roof of the chamber is set at the same angles as the pyramid face. This is designed to take the weight of the pyramid, as is the relieving chambers in Khufu's pyramid. Apparently the roof designed this way has worked, the pyramid has not collapsed. The lower corridor is directly under the upper corridor. This lower corridor once contained a portcullis, which could be let down to prevent entry. This corridor declines on the same angle as the upper and eventually joins into the upper. Once joined, the passageway leads into the inner chamber. Located in the lower passage is a burial chamber that is apparently unfinished and unused. It is in the bedrock under the pyramid. The passageway leads through this chamber and joins the upper corridor.

The top of the pyramid still has some of the limestone casing that once covered the entire pyramid. There may have been a change in the method of positioning the blocks that has kept these pieces still intact. It gives the appearance of a white cap on top of the pyramid. As was Khufu's pyramid, the pyramid of Chephren had been looted before it was entered in 1818 by Belzoni.

The Mortuary Temple of Chephren is to the east of the pyramid and is better preserved than Khufu's temple. Chephren's temple is more elaborate, although the statues and other contents have been stolen than his father's. Some of the limestone walls had granite casing, which is still present in some places. Parts of a small sanctuary, outhouses, a courtyard and a large hall with pillars still remain. A causeway that connected the Mortuary Temple to the Valley Temple is better preserved than any other causeway. It was hidden in the sands until Mariette found it in 1852. The causeway is 500m long and was lined with red granite which protects the limestone. There are two entrances to the temple that face east and lead into a T-shaped hall which has huge pillars. Twenty-three statues of Chephren were found in this hall. The only one which remains intact is in the Egyptian Museum. This statue, which is possibly the most famous Egyptian statue, shows Chephren sitting in his throne with a hawk perched on the back of the throne. Chambers can be found on the south side of the hall, but a passage that joined the causeway is now closed off to visitors.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ercan, 03.12.2010, 20:50 (UTC):
demedi demeyin bu piramitlerin uzay ile bir bağlantısaı var ve gelecekde bu ispad edilecekBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52760927 ziyaretçi (134100774 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler