Kehf Suresi (Okunusu ve Türkce Anlami) 2
 
Kehf suresi

Kehf suresi

Kehf suresi

Kehf suresi

Kehf suresi

Kehf suresi

Kehf Sûresi (Okunuşu ve Türkçe Anlamı)

2. Bölüm

46. الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَاباً وَخَيْرٌ أَمَلاً

46. El mēlu vēlbenûne zînetul hayētid-dunyē velbēgiyētus-sâlihâtu [k]hayrun inde rabbike sevēbev-ve [k]hayrun emelē.
46. Mal ve oğullar, dünya hayatının süsüdür. Bakî kalacak olan iyi ameller ise, Rabbinin katında, sevabca da hayırlıdır, ümid yönünden de daha hayırlıdır.

47. وَيَوْمَ نُسَيِّرُ الْجِبَالَ وَتَرَى الْأَرْضَ بَارِزَةً وَحَشَرْنَاهُمْ فَلَمْ نُغَادِرْ مِنْهُمْ أَحَداً

47. Veyevme nuseyyirul cibēle veteral erda bērizetev-vehaşernēhum felem nuğâdir minhum ehadē.
47. O kıyamet gününü hatırla ki, dağları yürüteceğiz ve yeryüzünü çırılçıplak göreceksin. Bütün insanları, mahşerde toplayacağız hiçbir kimseyi bırakmayacağız.

48. وَعُرِضُوا عَلَى رَبِّكَ صَفّاً لَّقَدْ جِئْتُمُونَا كَمَا خَلَقْنَاكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ بَلْ زَعَمْتُمْ أَلَّن نَّجْعَلَ لَكُم مَّوْعِداً

48. Veuridû alē rabbike saffel legad ci'tumûnē kemē [k]halegnēküm evvele merratim-bel zeamtum ellen-nec'ale leküm mev'idē.
48. Onlar, saf halinde Rabbine arz edilmişlerdir. Allah, onlara şöyle diyecektir: "Şüphesiz sizi ilk önce yarattığımız gibi bize geldiniz. Fakat, size kıyamet için yaptığımız vaadi yerine getirmeyeceğimizi sanmıştınız, değil mi?

49. وَوُضِعَ الْكِتَابُ فَتَرَى الْمُجْرِمِينَ مُشْفِقِينَ مِمَّا فِيهِ وَيَقُولُونَ يَا وَيْلَتَنَا مَالِ هَذَا الْكِتَابِ لَا يُغَادِرُ صَغِيرَةً وَلَا كَبِيرَةً إِلَّا أَحْصَاهَا وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِراً وَلَا يَظْلِمُ رَبُّكَ أَحَداً

49. Vevudial kitēbu feteral mucrimîne muşfigîne mimmē fîhi veyegûlûne yē veyletenē mēli hēzel kitēbi lē yuğâdiru sağîratev-velē kebîraten illē ehsâhē vevecedû mē amilû hâdirav-velē yezlimu rabbuke ehadē.
49. O gün herkesin amel defteri ortaya konulmuştur. Ey Muhammed! Günahkârların, amel defterlerinden korkarak: "Eyvah bize! Bu nasıl deftermiş ki, büyük küçük hiçbir şey bırakmadan hepsini saymış dökmüş" dediklerini görürsün. Onlar, bütün yaptıklarını hazır bulmuşlardır. Senin Rabbin hiç kimseye zulmetmez.

50. وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ كَانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَفَتَتَّخِذُونَهُ وَذُرِّيَّتَهُ أَوْلِيَاء مِن دُونِي وَهُمْ لَكُمْ عَدُوٌّ بِئْسَ لِلظَّالِمِينَ بَدَلاً

50. Veiz gulnē lilmelēiketiscudû liâdeme fesecedû illē iblîse kēne minel cinni fefesega an emri rabbihî efetette[k]hizûnehû vezurriyyetehû evliyēe min dûnî vehum leküm aduvvum-bi'se liz-zâlimîne bedelē.
50. Yine o vakti hatırla ki biz, meleklere: "Âdem'e secde edin!" demiştik. İblis hariç olmak üzere onlar hemen secde ettiler. İblis cinlerdendi, Rabbinin emrinden dışarı çıktı. Şimdi siz beni bırakıp da İblis'i ve soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin düşmanınızdır. Zalimler için bu ne kötü bir değişmedir.

51. مَا أَشْهَدتُّهُمْ خَلْقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَلَا خَلْقَ أَنفُسِهِمْ وَمَا كُنتُ مُتَّخِذَ الْمُضِلِّينَ عَضُداً

51. Mē eşhedtuhum [k]halgas-semēvēti val ardi velē [k]halga enfusihim vemē küntü mutte[k]hizel mudillîne adudē
51. Ben, onları (İblis ve soyunu) ne göklerin ve yerin yaratılışında, ne de kendilerinin yaratılışında şahit tutmadım ve hiçbir zaman doğru yoldan çıkanları yardımcı edinmiş değilim.

52. وَيَوْمَ يَقُولُ نَادُوا شُرَكَائِيَ الَّذِينَ زَعَمْتُمْ فَدَعَوْهُمْ فَلَمْ يَسْتَجِيبُوا لَهُمْ وَجَعَلْنَا بَيْنَهُم مَّوْبِقاً

52. Veyevme yegûlu nēdû şurakēiyellezîne zeamtum fedeavhum felem yestecîbû lehum vecealnē beynehum mevbigâ.
52 ve o (kıyamet) günü Allah kâfirlere şöyle buyuracak: "Ortaklarım ve şefaatçileriniz diye zannettiğiniz putlarınızı çağırın." Müşrikler onları çağırırlar, fakat kendilerine cevap vermezler. Biz, kâfirlerle ilâhları arasına ateşten bir engel koymuşuzdur.

53. وَرَأَى الْمُجْرِمُونَ النَّارَ فَظَنُّوا أَنَّهُم مُّوَاقِعُوهَا وَلَمْ يَجِدُوا عَنْهَا مَصْرِفاً

53. Verael mucrimûnen-nēra fezannû ennehum muvēgiûhē velem yecidû anhē mesrifē.
53. Günahkârlar ateşi görmüşler de artık ona düşeceklerini anlamışlardır. Fakat ondan kaçıp sığınacak bir yer bulamazlar.

54. وَلَقَدْ صَرَّفْنَا فِي هَذَا الْقُرْآنِ لِلنَّاسِ مِن كُلِّ مَثَلٍ وَكَانَ الْإِنسَانُ أَكْثَرَ شَيْءٍ جَدَلاً

54. Velegad sarrafnē fî hēzel gur'âni lin-nēsi min külli meseliv-vekēnel nsēnu eksera şey'in cedelē.
54. Şüphesiz biz, bu Kurân'da insanlara çeşitli mânâları türlü misallerle açık olarak verdik. İnsan ise, her şeyden çok mücadelecidir.

55. وَمَا مَنَعَ النَّاسَ أَن يُؤْمِنُوا إِذْ جَاءهُمُ الْهُدَى وَيَسْتَغْفِرُوا رَبَّهُمْ إِلَّا أَن تَأْتِيَهُمْ سُنَّةُ الْأَوَّلِينَ أَوْ يَأْتِيَهُمُ الْعَذَابُ قُبُلاً

55. Vemē menean-nēse ey-yu'minû iz cēehumul hudē veyesteğfirû rabbehum illē en te'tiyehum sunnetul evvelîne ev ye'tiyehumul azēbu gubulē.
55. Kendilerine doğru yolu gösteren peygamber geldiğinde insanları, iman etmekten ve Rablerinden günahlarının mağfiretini istemekten alıkoyan şey sadece geçmiş milletlerin başlarına gelen felaketlerin kendilerine de gelmesini ya da ahiret azabının ansızın göz göre göre gelip çatmasını beklemek olmuştur.

56. وَمَا نُرْسِلُ الْمُرْسَلِينَ إِلَّا مُبَشِّرِينَ وَمُنذِرِينَ وَيُجَادِلُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِالْبَاطِلِ لِيُدْحِضُوا بِهِ الْحَقَّ وَاتَّخَذُوا آيَاتِي وَمَا أُنذِرُوا هُزُواً

56. Vemē nursilul murselîne illē mubeşşirîne vemunzirîne veyucēdilullezîne keferû bil bētıli liyudhidû bihil hagga vētte[k]hazû ēyētî vemē unzirû huzûē.
56. Halbuki biz peygamberleri ancak müjdeciler ve uyarıcılar olarak göndeririz. Kâfir olanlar ise hakkı, batılla ortadan kaldırmak için mücadele ediyorlar. Onlar, âyetlerimizi ve korkutuldukları azabı da alaya almışlardır.

57. وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن ذُكِّرَ بِآيَاتِ رَبِّهِ فَأَعْرَضَ عَنْهَا وَنَسِيَ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُ إِنَّا جَعَلْنَا عَلَى قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَن يَفْقَهُوهُ وَفِي آذَانِهِمْ وَقْراً وَإِن تَدْعُهُمْ إِلَى الْهُدَى فَلَن يَهْتَدُوا إِذاً أَبَداً

57. Vemen ezlemu mimmen zukkira biēyēti rabbihî feeğrada anhē venesiye mē gaddemet yedēhû. İnnē cealnē alē gulûbihim ekinneten en yefgahûhu vefî ēzēnihim vegrav-vein ted'uhum ilel hudē feley-yehtedû izen ebedē.
57. Rabbinin âyetleriyle nasihat edilip de onlardan yüz çeviren ve daha önce işlediği günahları unutandan daha zalim kim olabilir? Biz onların kalpleri üzerine (Kurân'ı) anlamalarına engel olan bir ağırlık, kulaklarına da sağırlık verdik. Ey Muhammed! Sen onları doğru yola çağırsan da onlar asla hidayete ermezler.

58. وَرَبُّكَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِ لَوْ يُؤَاخِذُهُم بِمَا كَسَبُوا لَعَجَّلَ لَهُمُ الْعَذَابَ بَل لَّهُم مَّوْعِدٌ لَّن يَجِدُوا مِن دُونِهِ مَوْئِلاً

58. Verabbukel ğafûru zur-rahmeti lev yuē[k]hizuhum bimē kesebû leaccele lehumul azēbe bel-lehum mev'idul-len yecidû min dûnihi mev'ilē.
58. Bununla beraber rahmet sahibi olan Rabbin çok bağışlayıcıdır, tevbe eden kullarına rahmeti boldur. Eğer Allah, işledikleri günahlar yüzünden onları hemen cezalandıracak olsaydı, onlara hemen azab ederdi. Fakat onlara vaad edilen bir zaman vardır ki, o geldiğinde Allah'ın azabından bir kurtuluş yeri bulamazlar.

59. وَتِلْكَ الْقُرَى أَهْلَكْنَاهُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَجَعَلْنَا لِمَهْلِكِهِم َمَوْعِداً

59. Vetilkel gurâ ehleknēhum lemmē zalemû vecealnē limehlikihim mev'idē.
59. İşte zulmettikleri için helak ettiğimiz şehirler! Biz onların helâkleri için de belirli bir zaman tayin etmiştik.

60. وَإِذْ قَالَ مُوسَى لِفَتَاهُ لَا أَبْرَحُ حَتَّى أَبْلُغَ مَجْمَعَ الْبَحْرَيْنِ أَوْ أَمْضِيَ حُقُباً

60. Veiz gâle mûsē lifetēhu lē ebrahû hattē ebluğa mecmeal behrayni ev emdiye hugubē.
60. Ey Muhammed! Bir vakit Musa genç adamına demişti ki: "İki denizin birleştiği yere ulaşıncaya kadar gideceğim, ya da senelerce gideceğim."

61. فَلَمَّا بَلَغَا مَجْمَعَ بَيْنِهِمَا نَسِيَا حُوتَهُمَا فَاتَّخَذَ سَبِيلَهُ فِي الْبَحْرِ سَرَباً

61. Felemmē beleğâ mecmea beynihimē nesiyē hûtehumē fētte[k]haze sebîlehû fil bahri serabē.
61. Bunun üzerine ikisi de iki denizin birleştiği yere vardıklarında balıklarını unuttular. Bu arada balık, denizde yolunu bulup kaybolmuştu.

62. فَلَمَّا جَاوَزَا قَالَ لِفَتَاهُ آتِنَا غَدَاءنَا لَقَدْ لَقِينَا مِن سَفَرِنَا هَذَا نَصَباً

62. Felemmē cēvezē gâle lifetēhu ētinē ğadēenē legad legînē min seferinē hēzē nesabē.
62. İki denizin birleştiği yeri geçtikleri zaman, Musa genç arkadaşına: "Kuşluk yemeğimizi getir. Gerçekten biz bu yolculuğumuzda epey yorulduk." dedi.

63. قَالَ أَرَأَيْتَ إِذْ أَوَيْنَا إِلَى الصَّخْرَةِ فَإِنِّي نَسِيتُ الْحُوتَ وَمَا أَنسَانِيهُ إِلَّا الشَّيْطَانُ أَنْ أَذْكُرَهُ وَاتَّخَذَ سَبِيلَهُ فِي الْبَحْرِ عَجَباً

63. Gâle eraeyte iz eveynē iles-sa[k]hrati feinnî nesîtul hûte vemē ensēnîhu illeş-şeytânu en ezküraû vette[k]haze sebîlehû fil bahri acebē.
63. Adam: "Gördün mü! dedi. Kayaya sığındığımız vakit doğrusu ben balığı unutmuşum. Onu hatırlamamı, muhakkak şeytan bana unutturdu. O denizde garip bir yol tutup gitmişti."

64. قَالَ ذَلِكَ مَا كُنَّا نَبْغِ فَارْتَدَّا عَلَى آثَارِهِمَا قَصَصاً

64. Gâle zelike mē künnē nebği ferteddē alē ēsârihimē gasasâ.
64. Musa da demişti ki: "İşte aradığımız oydu." Bunun üzerine izlerine dönüp gerisin geri gittiler.

65. فَوَجَدَا عَبْداً مِّنْ عِبَادِنَا آتَيْنَاهُ رَحْمَةً مِنْ عِندِنَا وَعَلَّمْنَاهُ مِن لَّدُنَّا عِلْماً

65. Fevecedē abdem-min ibēdinē âteynēhu rahmetem-min indinē veallemnēhu mil ledunnē ilmē.
65. Nihayet kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş ve tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.

66. قَالَ لَهُ مُوسَى هَلْ أَتَّبِعُكَ عَلَى أَن تُعَلِّمَنِ مِمَّا عُلِّمْتَ رُشْداً

66. Gâle lehû mûsē hel ettebiuke alē en tuallimeni mimmē ullimte ruşdē.
66. Musa, ona: "Allah'ın sana öğrettiği ilim ve hikmetten bana da öğretmen için sana tabi olabilir miyim?" dedi.

67. قَالَ إِنَّكَ لَن تَسْتَطِيعَ مَعِيَ صَبْراً

67. Gâle inneke len testetîa maiye sabrâ.
67. (Hızır) dedi ki: "Doğrusu sen benimle asla sabredemezsin.

68. وَكَيْفَ تَصْبِرُ عَلَى مَا لَمْ تُحِطْ بِهِ خُبْراً

68. Vekeyfe tesbiru alē mēlem tuhit bihî [k]hubrâ.
68. "İçyüzünü kavrayamadığın şeye nasıl sabredeceksin?"

69. قَالَ سَتَجِدُنِي إِن شَاء اللَّهُ صَابِراً وَلَا أَعْصِي لَكَ أَمْراً

69. Gâle setecidunî inşēellâhu sâbirav-velē eğsî leke emrâ.
69. Musa: "İnşallah beni sabırlı bulacaksın ve senin hiçbir işine karşı gelmeyeceğim." dedi.

70. قَالَ فَإِنِ اتَّبَعْتَنِي فَلَا تَسْأَلْنِي عَن شَيْءٍ حَتَّى أُحْدِثَ لَكَ مِنْهُ ذِكْراً

70. Gâle feinit-tebeğtenî felē tes'alnî en şey'in hattē uhdise leke minhu zikrâ.
70. (Hızır) dedi ki: "O halde bana tabi olacaksın; ben sana sırrını anlatmadıkça, hiçbir şey hakkında bana soru sorma!"

71. فَانطَلَقَا حَتَّى إِذَا رَكِبَا فِي السَّفِينَةِ خَرَقَهَا قَالَ أَخَرَقْتَهَا لِتُغْرِقَ أَهْلَهَا لَقَدْ جِئْتَ شَيْئاً إِمْراً

71. fēntalegâ hattē izē rakibē fis-sefîneti [k]haragahē gâle e[k]haragtehē lituğriga ehlehē legad ci'te şey'en imrâ.
71. Bunun üzerine ikisi beraber yürüdüler. Nihayet gemiye bindikleri zaman, o kul (Hızır) gemiyi deldi. Musa, ona şöyle dedi: "Geminin içindekileri boğmak için mi deldin? Doğrusu çok kötü bir iş yaptın."

72. قَالَ أَلَمْ أَقُلْ إِنَّكَ لَن تَسْتَطِيعَ مَعِيَ صَبْراً

72. Gâle elem egul inneke len testetîa maiye sabrâ.
72. (Hızır:) "Sen benimle asla sabredemezsin, demedim mi?" dedi.

73. قَالَ لَا تُؤَاخِذْنِي بِمَا نَسِيتُ وَلَا تُرْهِقْنِي مِنْ أَمْرِي عُسْراً

73. Gâle lē tuē[k]hiznî bimē nesîtu velē turhignî min emrî usrâ.
73. Musa dedi ki: "Unuttuğum şeyden dolayı beni suçlama ve bu işimden dolayı bana bir güçlük çıkarma."

74. فَانطَلَقَا حَتَّى إِذَا لَقِيَا غُلَاماً فَقَتَلَهُ قَالَ أَقَتَلْتَ نَفْساً زَكِيَّةً بِغَيْرِ نَفْسٍ لَّقَدْ جِئْتَ شَيْئاً نُّكْراً

74. Fentalegâ hattē izē legiyē ğulēmen fegatelehû gâle egatelte nefsen zekiyyetem-biğayri nefsil legad ci'te şey'en-nukrâ.
74. Yine gittiler. Nihayet bir erkek çocuğa rastladıklarında Hızır hemen onu öldürdü. Musa: "Kısas olmadan masum bir cana nasıl kıyarsın? Doğrusu sen çok fena bir şey yaptın." dedi.

75. قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكَ إِنَّكَ لَن تَسْتَطِيعَ مَعِي صَبْراً

75. Gâle elem egulleke inneke len testetîa maiye sabrâ
75. Hızır dedi ki: "Doğrusu sen benimle asla sabredemezsin demedim mi sana?"

76. قَالَ إِن سَأَلْتُكَ عَن شَيْءٍ بَعْدَهَا فَلَا تُصَاحِبْنِي قَدْ بَلَغْتَ مِن لَّدُنِّي عُذْراً

76. Gâle in seeltuke an şey'im-bağdehē felē tusâhibnî gad beleğte mil-ledunnî uzrâ.
76. (Musa) dedi ki: "Eğer bundan sonra sana bir şey sorarsam bana arkadaş olma! Hakikaten benim tarafımdan ileri sürülebilecek son mazerete ulaştın.

77. فَانطَلَقَا حَتَّى إِذَا أَتَيَا أَهْلَ قَرْيَةٍ اسْتَطْعَمَا أَهْلَهَا فَأَبَوْا أَن يُضَيِّفُوهُمَا فَوَجَدَا فِيهَا جِدَاراً يُرِيدُ أَنْ يَنقَضَّ فَأَقَامَهُ قَالَ لَوْ شِئْتَ لَاتَّخَذْتَ عَلَيْهِ أَجْراً

77. Fentalegâ hattē izē eteyē ehle garyetinistet'amē ehlehē feebev ey-yudayyifûhumē fevecedē fîhē cidēray-yurîdu en-engadda feegâmehû gâle lev şi'te lette[k]hazte aleyhi ecrâ.
77. Bunun üzerine yine yürüdüler. Nihayet bir köy halkına varıp onlardan yemek istediler. Ancak köy halkı onları misafir etmekten kaçındılar. Derken orada yıkılmak üzere olan bir duvar buldular. Hızır hemen onu doğrulttu. Musa: "İsteseydin elbet buna karşı bir ücret alırdın." dedi.

78. قَالَ هَذَا فِرَاقُ بَيْنِي وَبَيْنِكَ سَأُنَبِّئُكَ بِتَأْوِيلِ مَا لَمْ تَسْتَطِع عَّلَيْهِ صَبْراً

78. Gâle hēzē firâgu beynî vebeynike seunebbiuke bite'vîli mē lem testetiğ aleyhi sabrâ.
78. Hızır dedi ki: "İşte bu, seninle benim aramızın ayrılmasıdır. Şimdi sana o sabredemediğin şeylerin içyüzünü haber vereceğim."

79. أَمَّا السَّفِينَةُ فَكَانَتْ لِمَسَاكِينَ يَعْمَلُونَ فِي الْبَحْرِ فَأَرَدتُّ أَنْ أَعِيبَهَا وَكَانَ وَرَاءهُم مَّلِكٌ يَأْخُذُ كُلَّ سَفِينَةٍ غَصْباً

79. Emmes-sefînetu fekēnet limesēkîne yağmelûne fil bahri feeradtu en eîbehē vekēne verâehum meliküy-ye'[k]huzu külle sefînetin ğasbē.
79. "Gemi, denizde çalışan birkaç yoksula aitti. Onu kusurlu kılmak istedim; çünkü onların ilerisinde her sağlam gemiye zorla el koyan bir hükümdar vardı."

80. وَأَمَّا الْغُلَامُ فَكَانَ أَبَوَاهُ مُؤْمِنَيْنِ فَخَشِينَا أَن يُرْهِقَهُمَا طُغْيَاناً وَكُفْراً

80. Veemmel ğulēmu fekēne ebevēhu mu'mineyni fe[k]haşînē ey-yurhigahümē tuğyēnev-veküfrâ.
80. "Oğlana gelince, onun ana-babası mümin kimselerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk."

81. فَأَرَدْنَا أَن يُبْدِلَهُمَا رَبُّهُمَا خَيْراً مِّنْهُ زَكَاةً وَأَقْرَبَ رُحْماً

81. Feeradnē ey-yubdilehumē rabbuhumē [k]hayram-minhu zekētev-veegrabe ruhmē.
81. "İstedik ki Rableri onun yerine kendilerine ondan temizlikçe daha hayırlı ve daha çok merhamet eden birini versin."

82. وَأَمَّا الْجِدَارُ فَكَانَ لِغُلَامَيْنِ يَتِيمَيْنِ فِي الْمَدِينَةِ وَكَانَ تَحْتَهُ كَنزٌ لَّهُمَا وَكَانَ أَبُوهُمَا صَالِحاً فَأَرَادَ رَبُّكَ أَنْ يَبْلُغَا أَشُدَّهُمَا وَيَسْتَخْرِجَا كَنزَهُمَا رَحْمَةً مِّن رَّبِّكَ وَمَا فَعَلْتُهُ عَنْ أَمْرِي ذَلِكَ تَأْوِيلُ مَا لَمْ تَسْطِع عَّلَيْهِ صَبْراً

82. Veemmel cidēru fekēne liğulēmeyni yetîmeyni fil medîneti vekēne tahtehû kenzullâhumē vekēne ebûhumē sâlihan feerâde rabbuke ey-yebluğâ eşuddehumē veyeste[k]hricē kenzehumē rahmetem-mir-rabbike vemē fealtuhû an emrî zēlike te'vîlu mē lem testiğ aleyhi sabrâ.
82. "Duvar ise, o şehirde iki yetim oğlana aitti. Duvarın altında onların bir hazinesi vardı. Babaları da iyi bir kimse idi. Onun için Rabbin istedi ki o iki çocuk erginlik çağlarına ersinler ve Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarsınlar ve ben bunların hiçbirini kendiliğimden yapmadım. İşte senin sabredemediğin şeylerin içyüzleri budur."

83. وَيَسْأَلُونَكَ عَن ذِي الْقَرْنَيْنِ قُلْ سَأَتْلُو عَلَيْكُم مِّنْهُ ذِكْراً

83. Veyes'elûneke an zilgarneyni gul seetlû aleykum-minhu zikrâ.
83. Bir de sana Zülkarneyn'den soruyorlar. De ki: Size ondan bir hatıra okuyacağım.

84. إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَباً

84. İnnē mekkennē lehû fil ardi veēteynēhu min külli şeyin sebebē.
84. Gerçekten biz onu (Zülkarneyn'i) yeryüzünde iktidar sahibi yaptık ve ona ulaşmak istediği her şeyi elde etmesinin bir yolunu verdik.

85. فَأَتْبَعَ سَبَباً

85. Feetbea sebebē.
85. Derken o da bu yollardan birini tutup gitti.

86. حَتَّى إِذَا بَلَغَ مَغْرِبَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَغْرُبُ فِي عَيْنٍ حَمِئَةٍ وَوَجَدَ عِندَهَا قَوْماً قُلْنَا يَا ذَا الْقَرْنَيْنِ إِمَّا أَن تُعَذِّبَ وَإِمَّا أَن تَتَّخِذَ فِيهِمْ حُسْناً

86. Hattē izē beleğa meğribeş-şemsi vecedehē teğrubu fî aynin hamietiv-vevecede indehē gavmen gulnē yē zelgarneyni immē en tuazzibe veimmē en tette[k]hize fîhim husnē.
86. Nihayet güneşin battığı yere vardığı zaman, güneşi, (sanki) kara bir balçıkta batıyor buldu. Bir de bunun yanında bir kavim buldu. Biz ona dedik ki: "Ey Zülkarneyn! Onları ya cezalandırırsın ya da onların hakkında iyi davranırsın."

87. قَالَ أَمَّا مَن ظَلَمَ فَسَوْفَ نُعَذِّبُهُ ثُمَّ يُرَدُّ إِلَى رَبِّهِ فَيُعَذِّبُهُ عَذَاباً نُّكْراً

87. Gâle emmē men zaleme fesevfe nuazzibuhû sümme yuraddu ilē rabbihî feyuazzibuhû azēben nukrâ.
87. O da demişti ki: "Kim haksızlık ederse muhakkak ona azab edeceğiz; Sonra Rabbine geri döndürülecek, O da onu görülmemiş bir azapla cezalandırır."

88. وَأَمَّا مَنْ آمَنَ وَعَمِلَ صَالِحاً فَلَهُ جَزَاء الْحُسْنَى وَسَنَقُولُ لَهُ مِنْ أَمْرِنَا يُسْراً

88. Veemmē men ēmene veamile sâlihan felehû cezēelhusnē vesenegûlu lehû min emrinē yusrâ.
88. "Fakat her kim de iman edip iyi bir iş yaparsa, buna da en güzel mükâfat vardır. Biz ona dünyada kolaylık gösterir, zor işlere koşmayız."

89. ثُمَّ أَتْبَعَ سَبَباً

89. Sümme etbea sebebē.
89. Sonra (Zülkarneyn) yine bir yol tuttu.

90. حَتَّى إِذَا بَلَغَ مَطْلِعَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَطْلُعُ عَلَى قَوْمٍ لَّمْ نَجْعَل لَّهُم مِّن دُونِهَا سِتْراً

90. Hattē izē beleğa metliaş-şemsi vecedehē tetluu alē gavmil-lem nec'allehum min dûnihē sitrâ.
90. Nihayet güneşin doğduğu yere ulaşınca, onu öyle bir kavim üzerine doğar buldu ki, onlar için güneşe karşı bir örtü yapmamıştık.

91. كَذَلِكَ وَقَدْ أَحَطْنَا بِمَا لَدَيْهِ خُبْراً

91. Kezēlike vegad ehatnē bimē ledeyhi [k]hubrâ
91. İşte Zülkarneyn'in kudret ve saltanatı böyleydi ve biz onun yanında olan her şeyi bilgimizle kuşatmıştık.

92. ثُمَّ أَتْبَعَ سَبَباً

92. Sümme etbea sebebē.
92. Sonra yine bir yol tuttu.

93. حَتَّى إِذَا بَلَغَ بَيْنَ السَّدَّيْنِ وَجَدَ مِن دُونِهِمَا قَوْماً لَّا يَكَادُونَ يَفْقَهُونَ قَوْلاً

93. Hattē izē beleğa beynes-seddeyni vecede min dûnihimē gavmel-lē yekēdûne yefgahûne gavmē.
93. Nihayet iki dağ arasına ulaştığında onların önünde, hemen hiç söz anlamayan bir kavim bulmuştu.

94. قَالُوا يَا ذَا الْقَرْنَيْنِ إِنَّ يَأْجُوجَ وَمَأْجُوجَ مُفْسِدُونَ فِي الْأَرْضِ فَهَلْ نَجْعَلُ لَكَ خَرْجاً عَلَى أَن تَجْعَلَ بَيْنَنَا وَبَيْنَهُمْ سَدّاً

94. Gâlû yâ zelgarneyni inne ye'cûce veme'cûce mufsidûne fil ardi fehel nec'alu leke [k]harcen alē en tec'ale beynenē vebeynehum seddē.
94. Dediler ki: "Ey Zülkarneyn! Ye'cuc ve Me'cuc bu yerde fesat çıkarıyorlar. Onun için, bizimle onlar arasında bir sed yapman şartıyla sana bir vergi versek olur mu?"

95. قَالَ مَا مَكَّنِّي فِيهِ رَبِّي خَيْرٌ فَأَعِينُونِي بِقُوَّةٍ أَجْعَلْ بَيْنَكُمْ وَبَيْنَهُمْ رَدْماً

95. Gâle mē mekkennî fîhi rabbî [k]hayrun feeînûnî biguvvetin ec'al beyneküm vebeynehum radmē.
95. Dedi ki: "Rabbimin bana vermiş olduğu servet ve saltanat, sizin vereceğiniz şeyden daha hayırlıdır. Bana maddî yardımda bulunun da sizinle onların arasına en sağlam seddi yapayım.

96. آتُونِي زُبَرَ الْحَدِيدِ حَتَّى إِذَا سَاوَى بَيْنَ الصَّدَفَيْنِ قَالَ انفُخُوا حَتَّى إِذَا جَعَلَهُ نَاراً قَالَ آتُونِي أُفْرِغْ عَلَيْهِ قِطْراً

96. Ētûnî zuberal hadîdi hattē izē sēvē beynes-sadefeyni gâlenfu[k]hû hattē izē cealehû nēran gâle ētûnî ufriğ aleyhi gitrâ.
96. "Bana, demir kütleleri getirin." Nihayet dağın iki ucunu denkleştirdiği vakit: "Ateş yakıp körükleyin." dedi. Demiri bir ateş koru haline getirince. "Bana erimiş bakır getirin üzerine dökeyim." dedi.

97. فَمَا اسْطَاعُوا أَن يَظْهَرُوهُ وَمَا اسْتَطَاعُوا لَهُ نَقْباً

97. Femastâû ey-yezherûhu vemestetâû lehû negbē.
97. Artık Ye'cuc ve Me'cuc bu seti ne aşabildiler ne de delebildiler.

1. Bölüm2. Bölüm3. Bölüm ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56701538 ziyaretçi (144519741 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)