Kendi Etrafinda Dönen Heykel
 

Kendi Etrafında Dönen Heykel

Manchester kentindeki müzede 80 yıldır sergilenen heykelin hızlandırılmış görüntülerini inceleyen yetkililer, neye uğradıklarını şaşırdı. "Neb-Sanu" adını taşıyan 30 santimetre uzunluğundaki heykel, M.Ö 1800 yılına ait. Heykelin sanki kendi iradesiyle hareket ediyormuşçasına kendi etrafında nasıl döndüğü ise şu an bir sır. Manchester Müzesi’nde Mısırbilimci olan Campbell Price, ‘müzenin antik bir lanete çarpılmış olabileceğini’ öne sürdü.

Manchester Evening News gazetesine konulan Price, “Birgün kendi etrafında döndüğünü fark ettim. Bu çok tuhaf bir durum çünkü heykelin bulunduğu dolaba ait anahtar sadece bende bulunuyor” dedi.

Price, gazeteye yaptığı açıklamada, “Heykeli dolaba tekrar yerleştirdim ancak bir sonraki gün yeniden kendi ekseninde döndü. Hızlandırılmış video çekimi yaptık ve çıplak gözle fark edilmese de, videoda heykelin açıkça hareket ettiğini gördük. Bu heykel binlerce yıl bir mumyayla aynı mezarda yattı” dedi.

İngiliz Mısır bilimci, heykelin nasıl kendi kendine hareket ettiğine yönelik olarak, antik Mısır kehanetlerini hatırlattı: “Mısırlılar, ölenlerin ayaklarına diğer dünyaya götürmesi için eşyalar koyardı. Antik Mısırlılar, eğer mumya yok olursa, heykelin mumya sahibinin ruhunu diğer tarafa taşıyacak araç olarak görev alacağına inanırdı. Belki de heykelin hareket etmesini sağlayan budur” dedi.

Indepentent sitesinin haberine göre, Manchester Üniversitesi’nde fizikçi olan Brian Cox’un konuya farklı bir yaklaşımı var. Cox, ‘hareketin sürtünme kuvvetlerinden meydana geldiğini’ öne sürerek, “Heykelin kıvrımlı yüzeyiyle, cam yüzeyin etkileşimi, hareketi doğuruyor olabilir” ifadesini kullandı. Cox, “Ancak heykel on yıllardır müzede duruyor ve geçmişte böyle bir olay yaşanmazken şimdi kendi ekseninde mükemmel bir daire nasıl çizebiliyor, bunu anlamak güç” yorumunda bulundu.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56272310 ziyaretçi (143371928 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)