Kendimiz Olmaya Cesaretimiz Var Mi
 

Kendimiz Olmaya Cesaretimiz Var Mı???

Ayşegül

Günümüz dünyasında yaşamak, her birimiz için ağır bir yük haline gelmiş gibi. Hepimiz, sırtımızda çoğu zaman taşımakta zorlandığımız sorunlarımızdan kurtulmak için didinir dururuz. Akıntıya kürek çekmek misali, çabaladıkça daha çok yorulduğumuzu ve battığımızı hissederiz. Aslında burada devreye Cenâb-ı Hakk'ın Kurân-ı Kerîm'de bildirdiği ayeti devreye sokmamız gerekiyor:

"Biz, kulumuza kaldıramayacağı yük yüklemeyiz. Kulum ne çekerse kendi elinden çeker."

Hayatı zorlaştıran, aslında biz kullarız. Hem kendimiz, hem de çevremizdeki insanlar için.mutluluğu maddesel koşullara bağlamışız. Evet, tabii ki parasız hayatta kalmak çok zor. Onurlu insanlar için muhtaç olmak, çok daha yıkıcı bir etki yaratabiliyor. Lâkin büyük bir çoğunluk var ki; kısa yoldan katım, yatım, arabam, atım olsun diye meşrû olmayan işlerin ya da kişilerin peşinde hayatlarını ziyân ediyor.

Bir zamanlar lüks hayatın câzibesini gözler önüne sererek akılları karıştıran görsel basın, şimdilerde bunu tersine çevirmek için çaba sarf ediyor. Artık gençlere, çocuklara verilmeye çalışılan mesaj: zafere giden yolun emek vermekten ve mücâdele etmekten geçtiği yönünde. Çaba sarf etmeksizin kazanılan her şeyin geldiği gibi kolay gittiği; ama kalıcı zaferlerin kesin bir mücâdele ile mümkün olabileceği anlatılıyor.

Güçlü insan, parası olan değil; her şartta ayakta kalmayı başarabilen; güçlü, karakterli insandır, bunu anlatmamız lazım. Öncelik, bu olmalı. Bir de yaşamın size getirdiği mesajları doğru okuyabilmek, çok önemli. Bazen alacağınız dersler, kimi zaman mâsûm bir çocuk gülüşünde, kimi zaman gönlünü hoş tuttuğunuz bir ihtiyarın rızasında olabilir.

Kendi adıma, belki bu yazıyı okuyanları biraz tebessüm ettirecek kadar komik gelebilir ki, bu beni mutlu eder. 😇 Ben, çizgi filmlerden çok ders çıkarırım. Meselâ bu sabah seyrettiğim "Kurbağa ve Prenses", beni hem çok eğlendirdi hem de etkiledi. Filmde bir yıldıza âşık olan bir ateş böceği vardı. Evet, evet; yanlış okumadınız: büyük bir tutku ile gökyüzünde en parlak yıldıza âşık olmuş bir ateşböceği. Hem ilginç, hem de imkansız gibi öyle değil mi? Sonuç, bizim için yürek burksa da onun için mutlu son oldu 😄

Demek ki hiçbir şey, imkansız değil. Yeter ki ne istediğimizi bilelim ve hayâllerimizin peşinden koşabilelim. Ama meşrû yollardan. Yani düşünsenize; bir yerlerde öyle bir hayâl gücü var ki, bir ateş böceğinin bir yıldıza âşık olabileceğini hayâl ediyor ve bunu hayata geçirme cesaretini gösterebiliyor. Çünkü yapacağına inanıyor ve güveniyor.

İnanç, sadece dini terimlerle sınırlanan bir kelime olmamalı diye düşünüyorum. Oğlum, üniversite sınavlarına hazırlanma aşamasında bana; "Artık tıp düşünmüyorum. Ben, bilgisayar mühendisi olacağım." dedi. Tabii ben de bir hayâl kırıklığı oluştu. Çünkü meslek garantisi olan ve hayatta zorlanmadan rahat yaşayabileceği bir mesleği olsun istiyordum. Ama her zaman, büyükler haklı değildir. Bazen çocuklarımızın da bizlere vereceği dersler vardır. Ona kaygılarımı dile getirdiğimde;

"Sen, benim mutlu olmam için böyle düşünüyorsun. Yani mutlu olamayacağım bir işte çalışmaya zorlayarak mutlu olmamı bekliyorsun öyle mi? Çok kazanacağım; ama hiç mutlu olamayacağım. Çünkü kendi hayâlimi değil, bir başkasının hayâlini yaşıyor olacağım. Üstelik bunun için de hep seni sorumlu tutacağım içimde." dedi. Haklıydı.

Çevremiz, kendileri olma dışında bir şeylere sürüklenmiş ve suratları daima asık insanlarla dolu değil mi? Hayatta hiçbir zorluk görmeden büyümüş, her istediği elinde olduğu halde bir türlü mutlu olamadığını söyleyen, sürekli bunalımda olan insanlar tanıdım. Baktığında mükemmel bir tablo gibi durur; ama aslında her şey, tamamen sahtedir.

Mutluluk, para ile mal-mülk ile olsaydı, neden en zengin ailelerin çocukları alkol-uyuşturucu-kumar batağında oluyor ki? Değil mi ya; her şey, tamam. Fakat başlarına en küçük bir sıkıntı gelsin, çareyi kalıp mücadele etmekte değil kaçmakta bulurlar. Halbuki ne kadar kaçarlarsa, o kadar yakalarına yapışır. Ama bunu bilemezler; çünkü öyle büyümediler. Demek ki maddî varlık, mutluluğun garantisi değil. Hatta günümüzde oldukça tehlikeli. İnsanlar, hiç uğruna canından olabiliyor.

Bazen hayatta öylesine kendimizi kaybediyoruz ki, yaşadığımızı sandığımız hayatı ıskalıyoruz. Geceleri gökyüzüne bakıp;

"İşte bak, bazı insanlar gökyüzündeki yıldızlar gibi parlar. Geri kalanlar da aşağıdan onları seyretmekle yetinir." diyerek kendimi iyice karamsarlığa ittiğim oldu. Pek çoğumuz da böyle değil miyiz? Elde edemediklerimize ya da kaybettiklerimize hayıflanarak belki de yolumuza çıkan fırsatları görmemizi kendi kendimiz engelliyoruz.

Kung Fu Panda'yı izlediğim zaman, dedim ki hayır 😇 Ben de hayâllerimin peşinden koşacağım. İnsanların ne dediği kimin umurunda! Toplum ahlâkını bozmuyorsam, hırsızlık-yolsuzluk yapmıyorsam, kimsenin canını acıtmıyorsam kime ne? Neden elâlem ne der diye "One Republic" dinlemekten vazgeçeyim? Ya da neden sinemada çocuklarımla çizgi film seyretme zevkinden kendimi mahrum edeyim ya da sevdiğim renkleri giymeyeyim? Veya insanlar "Ne kadar aptalca!" der diye yazı yazmayayım? Bu sınırları çizen kim?

İşte cevap: Aslında bu sınırları bizim için başkalarının çizmesine biz izin veriyoruz. İşte sırf bu sebepten sınav sabahı, oğluma;

"İşte hayâllerine açılan kapı aralanıyor. Hadi o kapıya bir adım at ve çevrendeki patavatsızlara da aldırma 😇 " dedim. Ne zaman dünya çapında bir keşif duysak; "Vay be, elin adamı neler yapıyor bak." deriz. Peki bizi engelleyen kim? Kendimiz. Birbirimizin ayağını kaydırmakla, entrikalarla o kadar meşgûlüz ki, dünyayı gözümüz görmüyor.

Birileri güzel bir iş yapınca, bu yaptığına onu pişman edene kadar, hatta ortadan kaldırıncaya kadar uğraşırız. Taklit ederiz. Başka birinin yaptığını kendimize mâl eder, hak sahibini de bir güzel ezeriz. TV'lerde bile bir kanalda bir program olsun, hemen arkasından bütün kanallarda aynı şey mantar gibi yayılır. Akşama kadar evlenmek isteyenlerle, örgü örenlerle, kocası başka bir adamın karısını kaçırmış ya da tam tersi olan durumlarla ya da yapılan yemekteki tuz ve sarımsak miktarını devlet meselesi gibi tartışan, asla ekmek-yemek davası ile alakaları olmamış tipleri seyretmekle geçiyor günlerimiz.

Sonuca gelirsek; ben, gökyüzünde sadece kendi kendini aydınlatıp yalnız gezen bir taş parçası olmaktansa; yaşadığını hisseden, mutluluğu yağmur kokusunda, sevdiğim şehrin mevsime göre değişen renklerinde, Allah'ın yaşamımı değiştireceğim fırsatlar zinciri gibi bana bağışladığı her bir günde ve hatta nefeste, tamamen bir lütuf eseri olarak saksımda yeşeriveren hurma ağacında, sabah ezanlarında, Rabbimin varlığını bana hissettiren, her şeyi bir armağan olarak görmekte ve bunu kabul etmekte buluyorum.ve sözlerimi yine çok sevdiğim, benim için her zaman liste başı olmuş bir filmden alıntılarla bitiriyorum;

Cesaret; doğru olanı yaptığında ve ihtiyacı olanları koruduğunda cesarettir ve iyilik; Tanrı'nın istediği aklında ve kalbinde olandır. Her gün, yapmaya karar verdiğimiz şeylerle iyi bir insan oluruz ya da olmayız. Bir kral, insanlara hükmedebilir, bir baba da oğluna. Ama rûh, daima insana aittir. Yapacağın şeylere sen karar verirsin. Tanrının huzuruna çıktığında, "O zamanlar erdemli olmak geçerli değildi. Bana söylenenleri yaptım, doğru olan bunlardı." diyemezsin.

Ayşegül Osmanoğlu'nun Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Akhenaton, 20.04.2010, 07:26 (UTC):
Ben, kendi üstüme alınmam gereken yerleri buldum ve okudum. Zevk de aldım okurken. Ama bir taş ta ben senin kafana attım. Korkma, küçücük bir çakıltaşı :) Senin de o küçücük detayı çekip çıkardığını oradan, biliyorumdur. Seninki kadar zarif bir dille değil belki. Bu arada yazılarını tekrar okumak güzeldi... Dedim ya, en çok ben çok şeyler öğrendim bu siteden. Gönderdiğiniz yazılardan, bazen ziyaretçi yorumlarından. Bu yüzden de hiçbir şeyin boş olmadığını düşünüyorum. En azından kendi adıma...

Yorumu gönderen: bence..., 20.04.2010, 07:02 (UTC):
bu yorumu okuyanlar'ın ne diyeceği neden umurunuzda olsun ki,bence,insanların kendileri açısından algıladıkları ile yorum yapması çok daha güzel,yoksa"yazı çok güzel olmuş falan-filn"çok kuru laflar bunlar...yazının sahibi olarak şunu söyleyeceğim:size dair birşeyler gördünüzse:)doğru görmüşsünüzdür...yani alakalı bir yorum olmuş:)yazı yazmayı çok seviyorum ama sırf yazmış olmak içinde yazmıyorum...ayrıca bir insan bitti-pes buraya kadar dediği halde bile hala ayakta kalabilmek için mücadele etmeye devam ediyorsa demekki zannettiğinin aksine aslında çok daha güçlü vede inançlıdır sadece farkına varmakda zorlanıyordur.kendi adıma kabullenmemek gibi bir huyum olduğu için şartları sonuna kadar zorlarım çünkü ben insanım-işim bu...bu arada son kısımda bahsettiğim film"cennetin krallığı"ve yine ordan bir söz:yaşadığı dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeyen insan,insan değildir...

Yorumu gönderen: Akhenaton, 20.04.2010, 00:45 (UTC):
Allah, kimseye çekemeyeceği yüklemez belki. Ama baktı ki kul, herkes sorumluluktan kaçmak adına kendi hayatına dalmış, o herkesin yüklenmesi gereken koca koca şeylerin altına giriyor. E ya herkesten biri olacak, ya da ÇEKEMEYECEĞİ onca yükü kendi gönül rızasıyla yüklenecek. Çekemeyeceği yük ne? Rabbin yüklememişse sen yüklen. İfrat tefrite kaçmadan. Minyeli Abdullahlar ol. Yok. Başkaları olur. Başkaları vardır. Bizlere düşeni de yüklenirler onlar. Ve yok; ben yazı yazamam. Yazsam büyük sorumluluk altına girerim belki diye sorumluluktan hep kaçıp bahane uyduranlar. Sadece eleştiren, bir şeyler üretmeye gelince, yazmaya gelince sus pus ve ARAZi olan MOLLA KASIM'ların devrindeyiz. Ben, bu siteden çok şey öğrendim. Birşeyler öğretmedim kimseye. Aksine; öğrendim. Senin de yazdıklarından. Artık benim site ile ilgili tekbir beklentim yok. Zaten artık günde en fazla 1 saat ilgileniyorum siteyle. Hani insanlar, değirmen dönüyor görsün diye. Siz yazacaksınız artık. Gizlipedia işi de yattı malum. Bu sitede 3 yılda 3 gün siteyi kapattılar diye bagirip çagirirken para ödeyip açtigin yerde 1 hafta da 3 gün kapali. E, yaziyorsun gizlipedi'da bakim vardir diye fln. Bakim var mı? Host aldigin şirkete bak: Yok 3000 kişi girmiş bugün sitene yok kotanı doldurmuşsun... Yani yagmurdan kaçarken doluya tutulmak. Şimdi bu yorumu okuyanlar, yazıyla ne alakası var bu yorumunun mu diyecek. Bilmem. Ben kendime dair birşeyler gördüm sanki :)9 Acaba kendi üstüme mi alındım...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990235 ziyaretçi (134776053 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler