Khi Ro Haci
 
chi ro, cross, khi ro

Khi Ro Haçı

Hazırlayan Akhenaton

Kategori: Gizli Semboller

Khi Ro Haçı (ing. Chi Rho Cross), X ve P harflerinden oluşan ve Hz. İsa'yı sembolize eden bir monogramdır.[1] İlk Hıristiyan imparatoru Konstantin'in kullandığı bu amblem, ilk olarak ölüm ve yaşamı simgeleyen bir pagan simgesiydi. 4. yüzyılda bir Hz. İsa sembolü olmuştur.[2] Bu haç, aynı zamanda tapınak şövalyelerinin Doğu Roma kökenli olanlar tarafından kullanılan bir semboldür.

Bu Hıristiyanlık sembolü, Hz. İsa'nın isminin Yunancadaki baş harflerinden oluşur: X (khi) ve R (rhö). Birbirine geçmiş bu harfler, Konstantin'in ordularının işareti olan "Konstantin" monogramını, böylece monogramatik haçı oluştururlar.

Khi Ro haçı, basit Latin ve Yunan haçından önce rağbetteydi Daha sonraları sıklıkla Yunan alfabesinin başı ve sonu olan alfa ve omega harflerini sembolize eden Apokalips'e ait harfler kendisine eşlik etmiştir.

Genellikle Tanrı'nın ve sonsuzluğun sembolü olan bir daire içerisinde ya da bir tacın üzerinde kazılan Khi Ro haçı, Hz. İsa'nın yeniden doğuşuyla elde edilen zaferi sembolize eder. Bazen de melekler tarafından çevrelenmiş halde görmek mümkündür.

Eski güneşe ait sembollerin şekillerini alarak Khi Ro haçı burada başlıca dört yöne bağlanır: "P" harfinin üstteki yarım yuvarlağı, dünyanın ekseninin zirvesinde yükselen güneşi, yani Hz. İsa'yı temsil eder.[1]chi ro, khi ro

Bugün kullandığımız Windows XP programındaki "XP", aynı zamanda evimizde bilgisayarlarımıza yerleşmiş Khi Ro haçının sembolize edilmesinden başka bir şey değildir. Yani Windows XP kullanıcıları olarak hepimiz, bilgisayarımızın açılışında Hıristiyanlık simgesi (Haç) bulunan bir işletim sistemi kullanıyoruz.

Eski Yunancada "x" harfi "khi", "ro" olarak okuna "p" harfi ise "re" sesine tekabül eder. "XP" böylece, Yunancada "khristos" seklinde yazılan Mesih'in kısaltması, giderek de sembolü olarak kullanılmıştır.

Aslında, 2000'li yıllar Batı'da Hıristiyanlığın etkin konumunu başka vesilelerle de gösterdi. 11 Eylül 2001'deki saldırıların ardından ABD başkanı Bush bir Haçlı Seferi'ne çıkmaktan söz etti ve peşinden Afganistan ile Irak'ın işgali geldi. O zaman dehşetle fark ettik ki "haçlı seferi" düşüncesi Batı'da canlılığını zaten hiç kaybetmemiş: futbol takımlarından lokantalara, otellerden marketlere pek çok kurumun adındaki "crusade" (haçlı seferi) ibaresinde yaşamakta. Öyle ki, ABD'de siyaseti belirleyecek bir konumu ele geçirecek güce erişmiş. Microsoft gibi, Amerikan ve dünya ekonomisinin bir devinin de bu "haçlı ruhunun" kıyısında kalmayacağını, onu sahipleneceğini düşünmek akla aykırı olmasa gerek.

Akhenaton'un Hazırladığı Diğer Makaleler ❯

Kaynaklar

[1] Nanon Gardin & Robert Olorenshaw, "Larousse Semboller Sözlüğü", "Khi Ro Haçı" maddesi, Bilge Kültür Sanat, s.351-352.
[2] Timothy Freke & Peter Gabdy, "Dinlerin Tarihi ve Gizemcilik", Gün Yayıncılık, İstanbul 2001, s.139.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53268416 ziyaretçi (135561726 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler