Kibir ve Gururla Yasayan Zilletle Ölür!
 

Kibir ve Gururla Yaşayan Zilletle Ölür!

Önder Demir

Evet saygıdeğer kardeşlerim, bir kitap yazdıracak kadar güzel bir söz. Yüce Allah'ın değişmez kanunlarından bir tanesi de budur. Ne diyor yüce Allah, Kurân-ı Kerîm'de

“Bu Allah’ın öteden beri süregelen yasasıdır: Allah’ın yasasında bir değişme bulamazsın.” (48.Fetih Suresi 23. ayet)

Kibir ve gururla yaşayan, zilletle ölür! Bu, insanlar için de devletler için de geçerli, değişmez bir kanundur. Kibir ve gurur, Şeytan'dandır ve Ademoğlu'nu ve Şeytan'ı Cennet'ten dünyaya sürdürdüğü gibi günümüzde kibir ve gurur birçok insanı bilerek ya da bilmeyerek Cehennem'e doğru sürüklemektedir. Fakat kibir ve gurur, aslında insanın aslını bilmemesinden ya da unutmasından meydana gelmektedir. Her insan, topraktan geldiğini ve topraktan yaratıldığını unutmamalıdır ve onu yaradan bir Allah'ın var olduğunu. Bulunduğunuz mevki, makam, şöhret, mal ve mülk ve evlatlarınız, sizi sakın ola ki kibir ve gurura sevk etmesin.

İnsan ruhunu çeşitli tezahürleriyle körelten zararlarına Kurân-ı Kerîm'in genişçe bir açıdan baktığı kibir ve gurur, maddî ve manevî hayatta zararın ve kaybın sebebidir.

Kibir ve gurur yüzünden örneklerinde gördüğümüz gibi büyüklenenler, henüz dünyada iken hareketlerinin cezasını çekerek helâk olmuşlardır. Çünkü kibir ve gurur, bir ağacı içerisinden kemiren bir kurt gibidir. İnsan ruhunu içerden yiyip bitirirler.

Hz. İsa'nın Barnabas incilinde havarilerine söylediği gibi:

“Dünyaya gelen insanlara yazıklar olsun; çünkü, gurur içinde yaşarlarken zillet içinde ölecekler ve şaşırıp kalacaklar.” Barnabas incili 131. Bölüm.

Yüce Allah, Kurân-ı Kerîm'de kibir ve gurur için şöyle buyurmuştur:

"Kim, Allah'a kulluktan, O'na ibadetten çekinir ve büyüklenirse, bilsin ki, (Allah) kıyamette herkesi huzurunda toplayacaktır." (Nisâ, 4/172)

"Meleklere, Âdem'e secde edin' demiştik. İblis müstesna hepsi secde ettiler. O kaçındı, büyüklük tasladı ve inkâr edenlerden oldu" (Bakara, 2/34).

"Însanları küçümseyip yüz çevirme, yeryüzünde böbürlenerek yürüme; Allah, kendini beğenip övünen hiç kimseyi şüphesiz ki sevmez. Yürüyüşünde tabiî ol, sesini de alçalt." (Lokman, 31/18 ).

Kibir ve gurur, sâlih ve muttaki bir Müslümanda bulunmaması gereken; tevhid ehline yakışmayan en kötü huylardandır. Kibir ve gurur, üç kısımdır:

  1. Cehalet ve azgınlıktan ötürü bazı kulların kendilerini Yüce Allah'tan büyük görmeleri;
  2. Peygamber'e karşı, onun buyruklarını küçümsemek, prensiplerini hafife almak;
  3. Etrafında bulunan insanları küçük görüp, kendini büyük görmek.

Ne demiş büyüklerimiz; "Kılavuzu Şeytan olanın meskeni Cehennem olur."

Aslında kibir ve gururun asıl kaynağı, cehalettir. Bu cehalet de aslen Yüce Allah'ın değişmez kanunlarını bilmemekten ve Kurân-ı Kerîm'i anlayarak kendi dilinde okumamaktan ileri gelmektedir. Benim tavsiyem; herkes, bir damla nutfeden yaratıldığını hiçbir zaman unutmamalıdır ve en kısa zamanda kendisinde kibir ve gurur varsa, Kurân-ı Kerîm'i Türkçe mealinden anlayarak okumasını tavsiye ediyorum. Bakın o zaman o insanda kibir ve gurur kalıyor mu!

Dünyada iken, her gün bir saatinizi mutlaka anladığınız dilde Kurân-ı Kerîm okumaya ayırmanızı sizlerden rica ediyorum. Ne olur ayırın ve okuyun! O zaman en doğru bilgileri en doğru kaynaktan okuyup anlayacaksınız.

Ne diyelim. Yüce Allah, bizleri kibirle ve gururla yaşayanlardan etmesin. Kibir ve gururla yaşayanları da ıslah etsin. Amin!

Selam ve dua ile,
Önder Demir, 2009.

Önder Demir'in Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ya$in, 19.12.2009, 21:27 (UTC):
Allah razi olsun kardesim, bende senin icin dua edecegim, insallah dualarimiz kabul olur. selametle

Yorumu gönderen: Önder, 19.12.2009, 12:39 (UTC):
Yasin Bey Kardesim o zaman yüce Allah´a senin icin dua edecegim ve sana daha fazla feyiz ve ilham vermesini ondan dileyecegim.

Yorumu gönderen: Ya$in, 18.12.2009, 20:59 (UTC):
keske öyle olsa kardesim..bazen oturuyorum siir veya beste yazayim diyorum ama iki üc satir sonra aklima daha hicbirsey gelmiyor..

Yorumu gönderen: Önder, 17.12.2009, 22:27 (UTC):
Sagol Yasin Kardesim aslinda o cevher sende var sen sadece bende onu görüyorsun,istersen sende yazabilirsin.

Yorumu gönderen: Ya$in, 16.12.2009, 17:48 (UTC):
cok güzel yaziyorsun Önder kardes..ben böyle güzel yazabilsem kitab bile yazardim..selam ve saygilar.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990264 ziyaretçi (134776160 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler