Kimler Nasil Gömdü?
 
define, gömü, treasure

Kimler Nasıl Gömdü?

Gömüler; bilerek, zorunlu ya da sel, deprem vb. Doğal afetler sonucu yeraltında kalanlar olmak üzere düşünülmelidir.

Dini Gömüler

Eski uygarlıkların kilise ya da benzeri tapınak yöneticilerinin zenginlikleri bilinir. Kiliseler, belli dönemlerde Osmanlı topraklarındaki her tür bilgiyi kayıt altına almaktaydılar. Halkın zenginliği-fakirliği, toprak sahipleri, ekilen-biçilen mahsul ve miktarları, onlar için önemliydi. Osmanlı merkezi idareleriyle metropoliten ve bağlı birimleri arasındaki bütün bölgelerin irtibat ve ilişkileri gibi daha pek çok durum kilise kayıtları altında bulunmaktaydı.

Kiliselerin içinde çoğunlukla var olan gizli bölmeler, papazların hem giriş çıkış noktaları ve hem de bu yerler saklama mekânı olarak kullanılmaktaydıi. Dolayısıyla ani saldırı ve işgaller esnasında bu tür belge ve paralar kaçırmaya fırsat bulunamadan çoğu zaman bulundukları yerlerde bırakılmışlardır.

Kilise gömüleri içinde çoğu zaman ele geçen İncil ve haçlar, kilise cemaatinin bağışları olan paralar, papazların şahsi birikimleri, kiliseye yapılan devlet ve vakıf yardımları vb. Gibi saklantılar olabilmektedir. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz doküman vb. Kayılı bilgiler daha çok papazların evlerinde ve gizli tünellerinde olabilmektedir.

Ermeni Gömüleri

Osmanlının son dönemlerinde ve Kurtuluş Savaşı sırasında Ermeni, Yunan ve Rumların kaçarken ya da tehcir esnasında bırakmak zorunda oldukları para ve kıymetli eşyalardır. Çok az ve işaret yerine nirengilerle kayıtlı olan Rum terekelerine karşılık Ermeni gömüleri, çok büyük olasılıkla paranın yakınlarına ustaca bırakılan işaretlerle bilinirler. Gerçekten dünyada en iyi saklama metotlarına sahip olan milletlerden birisi de Ermenilerdir. Genellikle bir gömünün çevresine birden fazla ve -çok rastlanan şekliyle- en az üç adet işaret bırakırlar.

Savaş Gömüleri

Avrupa, Asya ve Afrika üçgeni üzerinde tarihin her döneminde stratejik özellikleri bulunan Anadolu toprakları, sayılamayacak pek çok cazibesi sebebiyle birçok kavmin ilgi odağı olmuştur. Üzerinden yüzyıllarca pek çok ordunun geçtiği bu topraklarda aynı zamanda pek çok savaşlar yapılmış, sayısını bilemediğimiz uygarlıklar kurulmuştur.

Savaşların yapıldığı bir coğrafyada elbette ki soygunlar ve gasplar, en doğal olan şeylerdir. Bir köyden, kasabadan, şehirden işgal gücü olarak geçen orduların askerleri yaptıkları talan ve soygunlardan elde ettikleri ganimetleri gidecekleri ileri merhalelerde yanlarında taşıma imkânına sahip olamayabiliyorlardı. Çıktıkları savaş yolculuğundan geri dönerken almak üzere muhariplerin belli noktalara yaptıkları gömüler, Anadolu'muzun pek çok yerinde mevcuttur.

Bu tür gömüler soygunların yapıldığı yerleşim bölgelerinin hemen en yakınındaki uygun arazi şartları içine saklananlardır. Savaşçı, elde ettiği ganimeti önündeki uzun yolculuğunda beraberinde taşıyamayacağı için gömme ihtiyacı duymuştur. Bunun için de ya yerleşim bölgesinde uygun bir noktaya, ya da yerleşimi terk eder etmez en yakın bir münasip yere gömüsünü yapacaktır.

Şahıs Gömüleri

Antik dönemlerde bankalar yoktu. Bu nedenle insanlar; ellerindeki paralarını küp, kese, ya da benzeri şeyler işinde muhafaza ederlerdi. Burada muhafaza edilen paralar o insanın sermayesidir, harcayacak, fazla kazancını ilave edecektir. O zaman bu insan, elindeki sermayesini götürüp bir arazide muhafaza etmez. Yaşadığı mekan içinde ya duvar ya da tabana gizli bir bölme yaparak saklayacaktır. Yerleşim alanlarından buna dikkat etmek gerekir. Dağda ve arazide şahıs gömüsü aramak akıl ve mantık işi değildir.

Eşkiya Gömüleri

Yaşantı olan mağara içleri ve çevresi, su kaynakları çevresinde gibi alanları kullanmışlardır. Defineci arasında dolaşan eşkiyalar hakkında bugüne kadar sonuca ulaşanı görülmemiştir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: cem, 04.10.2010, 12:40 (UTC):
deBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56440057 ziyaretçi (143813459 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)