Kirk Kulplu Kazan Efsanesi (Konya)
 
Alisumas Dağı

Alisumas

Kırk Kulplu Kazan Efsanesi

Yöre: Gökyurt (Kilistra) / Konya

Kilistra'nın yaklaşık 4 kilometre batısında bulunan “Alısumas” dağı da bir çok harabeyi bünyesinde barındıran ve keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir. Oldukça dik yamaçları olan bu dağın tepesinde bir şehir harabesi bulunmaktadır. Bu harabenin bu gün sadece giriş kapısı ayakta kalabilmiştir. Kara yoluyla ulaşım olmadığı için herhangi bir bilimsel araştırma yapılmamış olduğundan tarihi konusundaki bilgiler tahminlerden ibarettir. Bu harabenin etrafı bir surla çevrilidir.

Duvarların kalınlığının 1 metreden fazla olması kale kapısı görünümündeki giriş kapısının 2.5 metre genişliğe ve bir o kadar da yüksekliğe sahip olması burada yaşayan medeniyetin oldukça güçlü olduğu ve yine kendisi gibi güçlü bir düşmanla karşı karşıya olduğu tezini güçlendirmektedir. Harabede bulunan büyük ve gösterişli sütunlar, anlatılan “Kırk Kulplu Kazan” efsanesi burada yaşayan halkın maddi zenginlik sahibi olduklarını da göstermektedir. Efsaneye göre şehir halkı, bir saldırı sonucu orayı terk etmek zorunda kalır. Terk ederken de bütün servetlerini içinde biriktirdikleri devasa bir kazanı gömerler. Kazanın içi altın doludur ve tam kırk tane kulpu vardır. Şehirlerini istila edenlerin altınlarını bulmalarını istemezler. Kazanı gömdükten sonra üzerine meşe ağacının meyvesi olan palamut (pelit) dökerler. Böylece içi altın dolu Kırk Kulplu Kazan'ın üzerinde ağaçlar biter. Artık kazan bir ormanın altındadır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: xxl, 11.12.2010, 16:58 (UTC):
ya efsane arıyoruz delimisiniz nesiniz düzgün şeyler koyun

Yorumu gönderen: isimsiz, 01.11.2010, 20:57 (UTC):
bulgaristanda bizim koydede anılıyor bu efsane hatta gomuldugu dagi biliyorum vede efsaneye gore gun geldiginde kime kismetse kazan ayagina takilcakmis.
bu da yamurun ve toprak kaymasının aşınmasıyla dağdan geçen bir avcı veye çobanın ayaına takılabilir
mantıklı :)

Yorumu gönderen: ismail, 13.09.2009, 08:02 (UTC):
bu ne ya adapazarı kazan gölü efsanesi yazıyorum bu çıkıyor ne iş xDBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068063 ziyaretçi (142836502 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)