Kirmizi Piramit (Red Pyramid)
 
Kırmızı Piramit (Red Pyramid)

Kırmızı Piramit (Red Pyramid)

Krallık hanedanlığının 4. hanedanı boyunca kral Sneferu için ilk doğru gelişmiş piramididir. Kırmızı Piramit olarak ima edilir; çünkü kendi rengidir. Ayrıca Kuzey piramit olarak da adlandırılır; çünkü Kahire'nin kuzey Dashur'da yer alır. Bu piramit yaklaşık 150 metre yükseklik ile 220 metre çevre genişliğidir. Bu en geniş piramit modern Kahire'nin kuzeybatısındaki Giza'da Büyük Piramit inşa edildi. Bu piramidin inşası Kral Khufu için M.Ö 2550 dolayında tamamlandı.

Her biri 2.5 ton ağırlığında yaklaşık olarak 2, 300, 000 tane blok kullanılmıştır. Bunların uzunluğu, 230 metre ölçüdedir. [1]

4. Hanedanlığın 1. Firavunu, Firavun Snefru tarafından üç piramitten biri sayılan Parlak Piramit olarak bilinen Dhashur'daki bu piramidi inşa etti. Halen ayakta durmaktadır.

Kırmızı Piramit, kırmızımsı ve pembemsi kireçtaşlarından dolayı bu isim verilmiştir. Yapının toplam alanı, Great Piramit'ten çok az farklıdır. Yüksekliği 341 feet (104 m)'e ulaşır.

Piramidin içi oldukça enteresandır. Mısır'daki tüm piramitlerde olduğu gibi giriş kuzey tarafındadır. Dış bölge ve iki yer altı geçidi odaya inen geçit 80 metre uzunluğundadır. Başka kısa bir tünelle bağlanıldı. Aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

Eğri Piramidin 4 km kuzeyinde, Snefru'nun 3. piramidi uzanır. Kireçtaşının paslı boyanmasından sonra, "Kırmızı Piramit" adını almıştır. Snefru'nun son mevkisi olmuştur.

Çöküşünü engellemek için beyaz kireçtaşından altyapı oluşturmuştur. Şimdiye kadar yapılan en yüksek 4. piramittir. 104 metre yüksekliği ve 43 derecelik açısıyla. Kırmızı Piramidin dışındaki zarafet ve mükemmellik, iç odalarının güzelliğinden kaynaklanıyor. Üç odaya yol gösteren piramidin kuzey tarafından girilen uzun bir alçalan koridor vardır. 12 metrenin üstünde ve iri kireçtaşı bloklardan yapılmıştır.

İki bağlantı odası, tabanında zemin seviyesindedir. 3., kendi kendine duvarlara şekil vermiştir. 2. odanın duvarlarındaki gizli pasajdan dikkatlice geçerek ancak bu şekilde girilebilir. Üst oda 7.6 metredir. Rainer Stadelmann'a göre:

"Bu geniş ve olağanüstü cisim, Kral Snefru'nun son defin yeridir ve bununla son bir başarıya ulaşmıştır. Onun ölümsüz evi, mükemmel bir şekilde inşa edilmiştir."

Kırmızı Piramit için 20 yıldan fazla çalışılmıştı.

Piramit şekli elde edene kadar, bu odaların bakış açısı, dört kenara çıkıntı yapan on dört katmandan her birine 11 adet yerleştirilen bloklar, desteklenmiş tavanlardır. Bu usta yolla, piramitin ağırlığı desteklenmiştir. 2 milyon taştan çoğu çökme ve çatlama için destek vermişlerdir. Mimarlar, yapıdaki can sıkıcı problemlerin üstesinden gelemediler. Kıyamette kralı güçlendirecek şekilde piramidi yaratmışlardı.

Bir fişeklikte Snefru adı bulundu. Her 20. taşa kaydedildiği hakkında söylentiler var. Tarihleri de taşların arkalarına yazıldı.

Bu tarihlerde Stadelmann, işinin sırasını belirledi. Snefru'nun saltanatı esnasında 15. kez yapılan nüfus sayımında yapının başlaması ve altyapısındaki taşların birindeki tarih vardır.

İki yıl sonra taşlar altı katmana ayrıldı. 4 yıl içinde, piramidin 0'u zaten tamamlanmıştı. Piramitin tüm yapımı 17 yılı aldığı söylenmektedir. Tamamlanışı gururlu ve başarılı müteahhitler tarafından kutlandı. Tamamlandığı gün, “Piramit Günü” oldu. [2]

Kaynaklar

[1] xneill.blogcu.com/piramitler-hakkinda-kisa-bilgi_3177654.html
[2] www.firavunlarmisiri.8m.com/Piramid_Kirmizi.htm


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55886360 ziyaretçi (142390145 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)