Kitap Okumalisiniz
 
kitap okumak, to read book

Kitap Okumalısınız

YaZaROW

İnsanların bir şeyi en kolay yoldan öğrenmesi, okuyarak olur. Okumanın yararını gelişmiş ülkelerle karşılaştırırsak, teknolojisi gelişkin ülkelerde okuma oranı, oldukça fazladır. Gelişmek isteyen bir toplum, kitap okumalıdır. Ama bu, ülkemizde kesinlikle böyle düşünülmemektedir. İnsanlar, okumanın gereksizliğini benimsemiş ve değiştirmek için hiçbir çaba sarf etmemişlerdir. Nüfus bakımından genç ve dinamik bir nüfusa sahip olsak da, okumanın faydalarını benimseyemeden yaşayıp gidiyoruz.

Bir çok kitap türü var. Her insana elbet biri hitap eder. Ama asıl zor gelen, o türü bulmaktır. Okumak, oldukça kolay bir iştir. Çünkü.kitabı eline kaldır ve ona bak. Bu, her insanın gücünün yeteceği ve rahatlıkla zorlanmadan yapabileceği bir iştir. Uğraşılmak istenmeyen şey türü, aramaktır. "Çevrede zaten kitap okuyan yok ve tavsiye eden yok. Ben neden gideyim, kitap okuyayım? Bilgisayar var, televizyon var." diyen çok insan vardır.

En başta dinimizi okuyarak öğreniyoruz şu çağda. Elimize bir kitap alıp (illa ansiklopedi değil) okumaya çalışsak, kesinlikle zevk alırız.

Sunulan bir diğer bahane de şudur: "Beni o tür kitapları (örn. Fantastik edebiyat) okusam ne yararıma olacak? İçinde geçenlerde bilgi yok. Yararıma dokunmayacak şeyleri neden okuyayım?" Oysa ki asıl yanılanlar, onlar. Her tür romanda ayrı bir bilgi ve ders vardır. Bunu illâ ki 1 + 1 = 2 şeklinde vermez o kitap bize. İçinde geçen olaylardan ders çıkartıp düşünmemizi sağlayarak fark ettirir.

Kitap okuyan kişi, aynı zamanda düşünmeyi ve beynini kontrol etmeyi de öğrenir. Algılama kapasitesi artar. Konuşabilme yeteneği kazanır ve sorulara kısa zamanda rahatlıkla cevap verebilir hâle gelir.

Kısaca özetlemek gerekirse; kitap okumak, YARARLIDIR, YARARLIDIR, YARARLIDIR!

YaZaROW,
17 Ağustos 2010, Salı.

YaZaROW'un Diğer Yazıları❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: MqViS, 23.09.2010, 13:05 (UTC):
AYNN çok doğru kitep matematik gibi ders vermesede hayat dersi veriyor mutlaka...

Yorumu gönderen: Selma .D, 18.08.2010, 14:25 (UTC):
Kesinlikle katılıyorum.Ben kitap okumayı çok seviyorum.Kitabın yerini hiç bir şey tutmuyor.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52982589 ziyaretçi (134752926 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler