Kitmir
 
Kıtmir

Kıtmir

Abbas Kaplan

İnsan, bazen başını alıp girmek ister ya bu diyarlardan. İşte ben de öyle istiyorum, her şeyi bırakıp uzaklara gitmeyi.

Kimsenin kimseyi bilmediği, tanımadığı uzak diyarlara gitmek. Hiçkimsenin diğerine sorgulayıcı gözlerle bakmadığı, geçmişinle yargılanmadığın, yapmadığın eylemlerden dolayı zan altında kalmadığın, suçsuz olduğunu bile bile saatlerce sorgulanmadığın, bazen zâhid, bazen de rindâne yaşayabileceği; n ama sonunda her şeyi kendin belirleyeceğin bir yer var mı? Yok sanırım.

Gaye, insan. Ufuk Peygamber'in kıstası ile kıstaslanmak isterim. "Her kimin bende hakkı var ise gelsin alsın. Her kimin bende hakkı kaldıysa." diye buyurdular Efendimiz.ve bu sözü üç defa tekrar eylediler. Kalabalıkta oturan Ukkâşe ismindeki sahabe, ayağa kalkarak; "Efendimiz, bir savaş meydanında develerimiz yan yana gelmişti ve sizin kırbacınız, sırtıma değmişti." diyerek kısasa kısas istedi. Peygamber Efendimiz, "Tamam," diyerek kırbaç istedi. Diğer sahabeler ayağa kalkarak bu gidişe bir dur demek istedilerse de Peygamber Efendimiz, hepsine engel oldular. Kırbacı getirdiler ve Hz. Ukkâşe'ye verdiler. Hz. Ukkâşe; "Benim o sırada sırtım açıktı." diyerek Peygamber Efendimiz'in de sırtını açmasını istedi. Peygamber Efendimiz, sırtını açarak; "İşte, istediğin kadar vur. Hakkını al." diye buyurdular. İşte bu kıstas ile; "Her kimin hakkı var ise gelsin alsın. Ama sonra yalnız bırakın beni!" demek geliyor içimden.

Efendimizin suçu ya da kastı yoktu. Bunu Hz. Ukkâşe de biliyordu. Ama gâyesi o değildi. Bazen inandığım ve iman ettiğim kader de insanı öyle değişik iklimlere sürüklüyor, ki hiçbir şeyin nedensiz ve hedefsiz olmadığını anlıyor insan. Yüce Yaratıcı'nın kelâmında buyurduğu gibi, hayırlı sandığımız olaylarda şer, şer olarak kabul ettiğimiz olaylarda da hayır vardır. Ama insanın bunu anlaması için, illâ ki başından üzücü ve mutlu hadiselerin geçmesi gerekiyor.

Kaderi bazen at arabasına ve o arabanın gittiği yola benzetiyorum. Tabii arabanın her zaman kendi kontrolünde olduğunu zanneden arabanın sürücüsü var. Her ne kadar arabanın kontrolü insanda olsa da, bazen elden kaçan bir irâde, aslında kontrolün hiç de insanın elinde olmadığını gösteriyor ve at, kendisi nereye girmek isterse oraya gidiyor. İnsan da üzerinde o yöne doğru gitmek zorunda kalıyor. Ne kadar gemleri çekseniz de durmuyor atlar ve rızâ gösteriyorsunuz bazı şeylere.

Bazı zamanlar, bu râzılık, yalnızlık getiriyor. Kimseye bir şey anlatamamak ve yapmadığın eylemlerden dolayı sorguya çekilmek ne kadar akıl almaz bir duygu. Suçlu gözüyle bakılmak, suçlu olmadığını bilen arkadaşlarının bile sorgulayıcı, "Acaba?" diyen bakışları, senden önce olumsuz yargıların yerleşmiş olması, ne kadar da acı, öyle değil mi? İşte bunlardan dolayı tüm zamanların sığınma kapısına varmak, "Kimsesizlerin Kimsesi'ne sığınmak, en güzeli. Bu, öyle bir sığınma ki, Yemlihâ edâsıyla olmasa bile Kıtmîr sevdâsıyla ve anlayışıyla bir sığınma. Sonsuzluk kapısının açılmasına kadar, beklenen, yeniden ve gerçek doğumun olacağı güne dek bekleyip susmak. Göğün yarılacağı zamanı, dağların kökünden sökülüp savrulduğu zamanı beklemek. Kimseden medet beklemeden sadece O’na sığınmak, en güzeli.

Abbas Kaplan,
3 Ekim 2010.

Abbas Kaplan'ın Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Muhammed S., 27.04.2018, 18:00 (UTC):
Bu yazıyı bir derste kullanabilir miyim?

Yorumu gönderen: ayşegül, 06.10.2010, 08:29 (UTC):
yok canıııım sadece siz duysanız yazılarınız okunur takdir edilir mi:)espiri bir yana sanırım herkes bağırıp çığlık attığı için bir diğerininkini duymuyor kimse mutlu değil günümüz dünyasında ve hemen herkes bunu boğazları patlarcasına haykırıyor.peki sonuç;kimse kimseyi duymadığı için herkes yalnızlık psikolojisi içnde ve insanlar birbirlerinden çok şey bekliyor...halbuki hepimiz insanız...sadece insan...

Yorumu gönderen: abkaplan, 06.10.2010, 08:07 (UTC):
bağırıyorum ,bağırıyorum.sonunda anlıyorum ki toplumun içinde çığlığımı sadece ben duyuyorum.

Yorumu gönderen: Selma .D, 06.10.2010, 04:51 (UTC):
İnanmayacaksın ama yazdıklarınızda kendimi buldum sanki oysa bütün olumsuzlukları ben yaşadım zannederdim.yazıyı okuyunca yanlız olmadığımı anladım.çok güzel bir yazı oluş haklısın en güzeli yaradana sığınmak onun gücü her şeye yetiyor.yüreğine sağlık.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52982593 ziyaretçi (134753059 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler