Kiyamet Alametlerinin Yüzde Kaci Cikti?
 

Kıyamet Alametlerinin Yüzde Kaçı Çıktı?

Cennette hangi dil konuşulacak yazısı ile büyük ilgi çeken Bugün Gazetesi yazarı Mehmet Paksu bu kez kıyamet alametlerine değindi. İşte Paksu'dan yine çok konuşulacak bir yazı daha:

"Hocam, kıyamet alametlerinin yüzde kaçı görülmüştür? Bu alametler hakkında bilgi verir misiniz?"

Kıyamet, bu imtihan meydanının kapanması ve dünyanın sonunun gelmesidir. Kıyametin nasıl kopacağı, dünyanın nasıl alt üst olup darmadağın olacağı da Kur'ân'da çok dehşetli sahneler halinde genişçe anlatılır. Kıyametin ne zaman kopacağını ise Kur'ân, Allah'ın bilgisine havale eder. (Lokman Suresi, 34.)

Nasıl ki, küçük kıyamet olan insanın ölümünden önce saçı aklaşır, beli bükülür, yüzü gözü kırışırsa, dünyanın ölümü sayılan büyük kıyamet kopmadan önce de çok sayıda alametleri ortaya çıkar. Bu alametlerin ne zaman ve nasıl ortaya çıkacağını da Kur'ân şöyle dile getiriliyor: "Kıyametin âniden başlarına gelmesinden başka bir şey mi bekliyorlar? Onun alametleri şimdiden gelmiştir. Kıyamet koptuğunda ibret almaları neye yarar?" (Muhammed Suresi, 18.)

Kıyametin birkaç büyük alametini âyetlerde bulmak mümkün, ama çoğunu Peygamberimiz haber veriyor. Kıyamet alametleri hadis kitaplarında bütün ayrıntılarıyla anlatılırken, küçük ve büyük alametler olarak iki sınıfta incelenir. Birinci sınıfta yer alan küçük alametlerin neredeyse çoğunun çıktığını fark ederiz ki, buna göre dünyanın fazla bir ömrünün kalmadığı kanaatine varırız.

Küçük alametlerin bir kısmı şöyle sayılır: İlim ortadan kalkacak, cehalet yerleşecek. Sarhoşluk veren içkiler yaygınlaşacak. Çobanlar zenginleşerek bina yapımında yarışacaklar. Adam öldürme olayları ve fitne artacak. Elli kadına bir erkek düşecek derecede kadın nüfusu çoğalacak. Kadınlar sosyal konum açısından ön plana çıkarılacak. Kadınlar erkeklere benzemeye çalışacak.

Erkekler erkeklerle, kadınlar da kadınlarla yetinecekler. Zina açıkça işlenir hale gelecek. Kötülük ve fuhuş yayılacak. Açıklık yayılacak, hayâsızlık çoğalacak. İnsanlar hayatlarından bıkarak ölülere imrenecek. Allah Allah diyecek kimse kalmayacak. Geceyle gündüz birbirine eşit hale gelerek kıyametin kopuş zamanı yaklaşacak.

Camiler süslenecek, ama ibadete önem verilmeyecek. Cihad ve irşad faaliyetleri terk edilecek. Sadece din dışı ilimler öğrenilecek. Kur'ân'ın önemi insanlar tarafından unutulacak. Namaz kılınmayacak. Emanete riayet edilmeyecek. Ebeveyne isyan edilip beyler hanımlarının emrine girecek. Toplumlar geçmişlerine lanet okuyacak. Seviyesiz ve şahsiyetsiz kişiler yönetici olacak.

Yöneticiler insanlara zulmedecek. Liderliğe elverişli kimseler azalacak. Şerrinden korkulan kimselere itibar edilecek. Fâsıklar toplumun efendisi haline gelecek. Ahmak ve alçak insanlar dünyanın en mutlu insanları olacak. Ticareti dürüst olmayan kişilerin ele geçirecek. Yalancılar tasdik edilip doğru konuşanlara itibar edilmeyecek. Yıldız falına inanılacak. Ani ölümler çoğalacak. Cahiller ve dürüst olmayan sûfiler türeyecek. Akrabalık bağı kesilecek. Kitapların sayısı artacak. Gasp olayları çoğalacak.(TDV İslam Ansiklopedisi, "Kıyâmet Alâmetleri" maddesi)

Kıyametin büyük alametlerini de bir başka yazımızda ele alalım.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ela , 01.11.2010, 11:10 (UTC):
elbette her canlı ölümü tadacaktır o zaman vakit daralmadan allahın emirleriniyerine getirelim

Yorumu gönderen: Probat99, 20.09.2010, 19:43 (UTC):
Kiyamet 1545 Hicri(2120) de kafirin basina kopabilir" diyor Said Nursi. Yinede Allah c.c. en dogrusunu bilendir diyor Üstad Hz.

Yorumu gönderen: ebru, 28.06.2010, 16:33 (UTC):
insanlık cok kötü bi durumda herkes kendı cıkarını düsünüyor,iftıra cogaldı arkadaslık kalmadı bi anne bıle cocugunu düsünemz halee gelddiii sonumuzz kötuu amaa herkes bunu görmemezlikten gelıyorr kıyamet gunu allah bütün müslüman kardeslerımın yardımcı olsun

Yorumu gönderen: ugur, 06.05.2010, 01:41 (UTC):
KIYAMET ne korkunc bir isim ALLAH insanlari her ayetinde bir baska uyariyor ama insanoglu cahiliye dönemine dönmeye ve hatta ozamandaki insanlardan daha cahil olmaya basladilar KIYAMET kopsun veya kopmasin ibret alan cok az sayida kisi kaldi buda zaten kiyametin yaklastigini gösterir ama sunuda göz önünde bulundurmak lazim peygamber evladi gelmeden dünyanin soyu kesilmez yok olmaz ALLAH kurani kerimde söyle buyurmustur:
Onlar ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kafirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır.saff suresi 8.ayet onurdan kasit hz.mehdi.a.s tir o gelmeden dünya nin sonu gelmez bilim adamlari istedigi kadar kendilerini yirtsinlar isterse göklerden dünyaya tonlarca agirliginda göt tasi düssün eger hala hz.mehdi zuhur etmemisse dünyanin sonu gelmeyecek anlamina gelir.O gelmeden ALLAH nurunu tamamlamadan dünyanin sonu hicbirsekilde gelmez yani insanlar öncelikle hz.nehdiye kendilerini hazirlasinlar kiyametten nasil kacariz hesaplarini deil kiyametten kacilmaz ama en önemlisi hz.mehdiye uyup kiyamette gülmektir yoksa kiyamet zalimin kesinlikle maf oldugu gündür.ALLAH bizleri kiyamette nurlu eylesin inssss aminnnnnn.

Yorumu gönderen: ufuk, 06.04.2010, 14:30 (UTC):
bana göre kıyametin zamanı değil bizim ona hazır olanlardan olmamız önemli.zaten onu gördükten sonra iman etmek işe yaramayacak.en azından inkar etmeyin.....

Yorumu gönderen: kadriye , 10.10.2009, 11:21 (UTC):
bu dunya öyle bir hala qelecek ki insanoğlu neye uğradığını şaşıracak tek istediğim insanoğlunun kıyamet qününde yüzlerinin ak olmasıBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068229 ziyaretçi (142837138 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)