Korkulu Rüya Görüldügünde Okunacak Dua
 

Korkulu Rüya Görüldüğünde Okunacak Dua

Korkulu rüya görüp uyandıktan sonra Eûzü Besmele (yani Eûzü billâhi mineş-şeytânirrâcîm. Bismillâhirrahmânirrahîm) çekip Felak ve Nas sûrelerini okuyup sol tarafa 3 defa tükürür gibi üflemeli, öyle bir rüyayı kimseye söylememelidir. Böyle yapan bir kimseyi Yüce Allah, o rüyanın zararlarından korur. Bu konuda

"Hısnü'l Hasin" adlı eserde hadis-i şerif vardır.

Tekrar yatıp uyunak gerekirse, sağ tarafa uzanıp yatmalı ya da kalkıp abdest aldıktan sonra 2 rekat namaz kılmalıdır. Şâyet bir defa daha haykırarak ve korkarak uyanırsa, aşağıdaki duayı okumalıdır:

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّةِ مِنْ غَضَابِهِ وَعِقَابِهِ وَشَرِّ عِبَادِهِ وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ وَأَنْ يَحْضُرُنَ

Okunuşu: Eûzü bi kelimâtit-tâmmeti min ğadabihî ve igâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezâtiş-şeyâtîni ve en (y)-yehdurûn.

Anlamı: Allah'ım! Gazabından, insanların şerrinden, şeytanların dürtüşmelerinden ve yanımda bulunmalarından senin tastamam (eksiksiz) kelimelerine sığınırım.

Aynı konuda okunmasını Allah Rasûlü'nün tavsiye ettiği dualardan birisi de şudur:

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّة ٍ وَ مِنْ كُڵِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

Okunuşu: Eûzü bi kelimâtit-tâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmeh.

Anlamı: Allah'ım! Bütün şeytanlardan, büyücülerden ve her türlü nazar saçan gözlerden Allah'ın kelimelerine sığınırım.

İmam-ı Cezerî, Hısn-i Hasin'inde rüya yorumu hakkında rivayet edilen hadis-i şerifleri anlattıktan sonra, çocukların manevi zararlardan korunmaları için okunacak dualar ve bu husustaki bilgileri şöyle sıralıyor:

Abdullah b. Amr'ın anlattığına göre çocuklardan cümle kurabilme yeteneğine sahip olanlara Eûzü bi kelimâtit-tâmmeti min ğadabihî ve igâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezâtiş-şeyâtîni ve en (y)-yehdurûn duası öğretilir ve onunla manevi zararlardan korunmaları sağlanır. Çok küçük olup kendilerine yetmeyenlere bu dua yazılı olarak boyunlarına asılırdı.

Aliyyü'l Kârî'nin bu konudaki açıklamasında

"Çocukların boynuna koruyucu dua asılmasının câiz olduğuna bu haber yeterli delildir." demektedir. Bu hususta meşrû (câiz) olan tarafa, bu duayı ezberlemeye gücü yetmeyen küçük yaştaki çocukların bu dua yazılıp 7 kat muşamba içerisine yerleştirerek sadece boyuna asılmak ve saygılı davranmak şartıyla taşıyabilecekleridir. Ezberleyebilecekler ise, bu duayı ezberden okumaya devam etmelidirler. Hele çocuklar, büyükler için Allah'ın emaneti olduklarından, onlar hakkında çok dikkatli olmak gerekir.

Hz. Osman'dan rivayet edildiğine göre, çocuklara çokça ve çabuk bir şekilde nazar değdiğinden, çocuk üzerinde bahsi geçen duanın yazılı olarak bulunması lazımdır. Ayrıca çocukları her türlü zararlıdan koruması için Yüce Allah'a dua ve niyazda bulunulmalıdır.[1]

Gönderen: Özlem.

Kaynak

[1] Hâfız Hulûsi Efendi, "Tasavvûfi Derecelere Göre Rüya Tabirleri", İstanbul 2005, s.16-18.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 54129644 ziyaretçi (137983202 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)