Krallar Vadisi
 
Krallar Vadisi, Valley of the Kings

Krallar Vadisi

Krallar Vadisi (ing. Valley of the Kings) ya da diğer adıyla “Biban-el Mülk”, Kral Mezarları. Nil’in batı kıyısında, Karnak ve Luksor’un (“Yeni İmparatorluk”un dev direkli salonu ve tapınağının bulunduğu yer karşısındadır”) Bir zamanlarki Theben’in nekropolunun geniş,şimdi çöl görümündeki alanın içindedir. Orada “Yeni İmparatorluk” döneminde kibarların ölülleri için mahzenler, bunun yanı sıra krallarla Tanrı Amon’un adına tapınaklar yapılmıştı.

Bu dev ölüler kentinin yönetimi ve boyuna yeni yapılar eklenmesi için özel bir memurun “Batının Prensi ve Mezarlar Ücretli Askerlerin başı”nın buyruğu altında bir sürü adama gerek vardı. Bekçi askerler, kışlalarda otururlardı. Sonunda küçük köyler biçimini alan ev gruplarında da toprak ve yapı işçileri, taşçılar ve bezekçiler, her türden zanaatçı, sonunda da ölümlü bedeni koruyan ve Ka için sonsuz bir koruyucu kap hazırlayan tahnitçiler, mumyacılar barınırdı.

Bu dönem, en güçlülerin ”Güneş'in Oğulları'nın”, 1. ve 2. Ramses’in egemenlik sürdükleri “Yeni İmparatorluk”dönemiydi. 18, fakat özellikleriyle 19.sülale, aşağı-yukarı M. Ö. 1350’den 1200’e uzanan dönemdeydi.

Bilinen en büyük ölüler kentinin gelişmesinin başlayışı, Kral 1.Tutmosis’in kayda değer bir kararıyla oldu. Kendini görkemli bir türbeye değilde gizli bir kavuğa gömdüren ilk kraldı. Bunun nedeni de mumyasının kirletilceğini düşünüyor olmasıydı.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: esma, 06.10.2010, 14:36 (UTC):
kralım benBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52760927 ziyaretçi (134100771 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler