Kripteks (Kriptex) Nedir?
 
kripteks, da vinci code, cryptex

Kripteks

Kripteks, romancı Dan Brown'un Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code) isimli ünlü romanında geçen bir neolojizmdir. Buna göre kripteks gizli iletileri saklamakta kullanılan, taşınabilir bir kasa/kutudur. Sözcük kriptoloji ve kodeks sözcüklerinden türetilmiştir.

Tarihi

Her ne kadar romanda orijinal tasarımın Leonardo da Vinci tarafından yapılmış olduğu ve onun gizli günlüklerinden geldiği söylense de bu kanıtlanamamış bir iddiadır. Ayrıca kimilerince kripteks, (gizli bilgi, belge ve paralarını saklamak için) Tapınak Şövalyeleri'nce yapılmıştır. Fakat bu da kanıtlanamamıştır.

Yapısı

Kripteks, bir bisiklet kilidine benzetilebilir. Bir silindirin üstüne sabitlenmiş 5 adet halka ve her halkanın üstünde bulunan tüm alfabenin dizili olduğu bir halka var. Anahtar tam halkalara denk gelen yerlerde boşluklara sahip, diğer yerlerde çıkıntıları var. Harfler doğru sıraya getirildiğinde en alttaki halkalar anahtarın çıkabileceği bir boşluk oluşturuyorlar ve bu sayede anahtar çıkıyor.

Dan Brown'un anlattığına göre, güvenlik nedeniyle, papirüs üzerine yazılmış gizli belge bir şişe sirkeye sarılıp öyle kripteksin içine konuyor. Bunda amaç şifreyi bilmeyen ve zorla açmaya çalışan birinin şişeyi kırıp papirüsü eritmesini sağlayabilmek.

Gerçekten İşe Yaramış mıdır?

Çeşitli sıvıların antik belgelere zarar verdikleri bir gerçektir. Ama bugün, sirkenin papirüsü eritmediği bilinmektedir. Papirüs, güçlü bir maddedir. Bir ay boyunca sirkenin içinde kalsa bile papirüse bir zarar gelmez. Hatta hidroklorik asitin içinde bile birkaç saat dayanabilmektedir.

Ayrıca, kullanılan sirkeye göre değişmekle birlikte, sirkenin donma noktası -2 den düşük olamaz. Bu sıcaklıkta katılaşan sirke, papirüsü eritmez ve kripteks zor kullanılarak açılabilir. Kışın dünyanın çoğu yerinde sıcaklık bundan düşüktür.

Bugün İşe Yarar Mıydı?

Kripteks, günümüz dünyasında çok az güvenlik sağlardı. Uygar tarama yöntemleriyle, örn: X ışınları ya da sesötesi, kripteksin içi görülebilir ve açabilmek için halkaların nasıl ayarlanması gerektiği öğrenilebilirdi.

Kaynaklar

* Da Vinci'nin Şifresi
* Da Vinci Declassified

Bu Makale İçin Yapılmış Yorumlar

Sitenin bu kısmında yazmış oldugunuz yazı yanlış olması dolasıyla size bilgi vermek icin bu metni yazma ihtiyacı duyduk.

"Çeşitli sıvıların antik belgelere zarar verdikleri bir gerçektir. Ama bugün, sirkenin papirüsü eritmediği bilinmektedir. Papirüs, güçlü bir maddedir. Bir ay boyunca sirkenin içinde kalsa bile papirüse bir zarar gelmez. Hatta hidroklorik asitin içinde bile birkaç saat dayanabilmektedir."

Bu metinde papirus kagıdına zarar vermez demişsiniz; fakat amaç, papirusa zarar vermek degil; yazılı olan metnin mükrekkebini dagıtarak yazıyı okunmaz hale getirmektir.

Lütfen bu hata düzeltilsin.

Tarık

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ardaa, 24.08.2010, 05:41 (UTC):
turkiyeyi cok sayida is adami yonetiyor tabiki bunlarinda bagli olduklari cestili orgutler var bunlara bagli yonetimi surduruyorlar turk devletini yonetenler sizce sadece turk devletinimi yonetiyo

Yorumu gönderen: ahmet, 08.07.2010, 11:25 (UTC):
ayrıca kriptexlen zorla açılırsa içindeki bilgiler yok olur

Yorumu gönderen: zehra, 19.02.2010, 17:40 (UTC):
tabiki AMERİKA yönetiyor.bunu bilmicek ne var!

Yorumu gönderen: kandemr, 03.10.2009, 11:44 (UTC):
türkiyeyi kim yönetiyorBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56080823 ziyaretçi (142875823 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)