Kuantum Acisindan Kader
 
anlayışı, açısından, kader, konusunun, kuantum, yorumu

Kader Konusunun Kuantum Anlayışı Açısından Yorumu

"Kader belli mi, değişebilir mi?" sorusu insanın aklından hiç çıkmaz. Bir uçağın düştüğünü rüyasında görebilenler olabilir, bir ön his olarak bunu hisseder ve beyinlerindeki görüntülerle birleştirip, rüyalarında bunları görebilirler. Ya da içinde bir huzursuzluk hissedip, sonra olumsuz bir olayla karşılaşmak da mümkün. Ama eğer bir kişi, herhangi bir olayı bütün ayrıntıları ile aynen görüyorsa (rüyasında ya da uyanıkken bir vizyon olarak), bunun tek bir açıklaması olabilir: Bu olay, önceden yaşanmış ve bitmiştir. Bu şekliyle de evrensel akashik kayıtlara, yani görüntü arşivine girmiş ya da kaybolmuştur. Tıpkı Newton Fiziği ile Kuantum Fiziği arasındaki fark gibidir bu. Makro planda neden-sonuç yasaları, mikro planda ise bütünsellik yasaları geçerlidir. Gerçi asıl temel, holografik alemdeki zaman ve mekandan yoksun düzendir (ve oradaki yaşanıp-bitmiş tek bir andır) ama, onun bir dışa vurumu olarak neden-sonuç yasalarına uygun bir düzen alan dünya planı da, onu algılayanlar (biz insanlar ve diğer bütün yaratılmış olanlar) olduğu sürece, kendi içinde bir gerçeklik düzeyi oluşturmaktadır.

Ama işin bir de başka boyutu var. "Kader" diye adlandırdığımız. Sen ne kadar iyi bir kişi de olsan, kaderinde "değişmez" olarak yazılan bazı olayları "kaçınılmaz" olarak yaşamak zorundasındır. "Alın yazısı" denir böyle şeylere. Mistik bilimlerde ise, kainatın var oluşundan yok oluşuna kadar olacak her şeyin, Tanrı katında saklı duran "Levh-i Mahfuz" da yazılı olduğu belirtilir.

“Kader" konusu tıpkı evrenin düzenlenişi gibi iki farklı düzeyde, iki farklı şekilde işlemektedir. Gelişmeleri bu türlü ele alınca, yaşanan olaylardan kimi sorumlu tutmak gerektiği de ilginç bir hal alıyor. Aslında herkes, bir diğerinin planının işlemesi için aracılık ve katalizatörlük rolünü üstlenmiş durumda. Diyelim ki, bir otomobil aşırı hız nedeniyle kaza yapıyor ve karşı şeride geçerek iki kişinin ölümüne neden oluyor! Tavrınız ne olurdu? Suçlu kişinin cezalandırılması, hızın zararlarının anlaşılması, yolların daha iyi yapılması gibi bir sürü çıkarılacak ders vardır bu olaydan. Bir çok kişi, bu olay nedeniyle sorumlu olabilirler. Çünkü onlar da, olayın oluşumuna çeşitli derecelerde etkide bulunmuşlardır. Sürücünün ana-babasından, aldığı eğitime, karayollarının o yolu kontrol eden memuruna kadar bu sorumluların sayısı artırılabilir. Ders alınması gereken noktaları belirlemek ve böylece insanların onları deneyimleme imkanı bulmaları sonucunda, evrim kazanmaları gerçeğinden yola çıkarak olayları değerlendirmek, olağan dünyasal plan için gereklidir ve doğrudur. Ama olaya bir de kuantum perspektifinden bakarsak, şöyle bir durumla karşılaşırız: Aslında o kişiler kuantum bilinç düzeyinde bu şekilde ölmeyi seçmişlerdir. Belki de çok sayıda kişiye ibret olması amacıyla böyle bir senaryo işlerlik kazanmıştır. Neticede bütün sorumlular, aslında olayın gerçekleşebilmesi için görev yapan "katalizatörler'dir. Bu şekilde düşününce, suç da yoktur, suçlu da. Her şey "olması gerektiği gibi" olmuştur. Böyle olacağı da zaten bellidir ve bilinmektedir. Nitekim çok küçük ipuçları ile bazı kişilere bu "gelecek" gösterilmekte ve sistemin işleyişi hakkında bilgi verilmektedir. Aslında "gelecek", herkes için bilinebilir bir nitelik taşımaktadır. Çünkü herkes potansiyel olarak bütün evren bilgisine sahiptir. Ama sistemin işleyebilmesi için, "geçmişi" unutmak, "geleceği" de bilememek gerekmektedir.

Dünyasal planda yaşanan olaylara, tıpkı fizik biliminin yaptığı gibi, iki farklı düzlemde bakmak doğru olacaktır. Nasıl ki fizik açısından dünyadaki oluşumlar belirli yasalara bağlıysa ve onları önceden belirleyebilmek ve bilmek mümkünse; kuantum düzeyinde de şans, rastlantı, düzensizlik ve kaos gibi dünya insanı için "anlaşılamayan" konuların düzenlendiği başka bir gerçeklik düzlemi vardır. Onlar da bu düzlemde, dünya planının fizik yasaları gibi, belirli bazı yasalara bağlıdırlar. Bu nedenle onları da önceden bilmek, görmek ya da tahmin etmek mümkündür. İşte size bilimsel açıdan "kader" konusunun yorumlanması. Gerisi size kalmış

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: BeyazDragon, 26.02.2016, 00:44 (UTC):
hocam öncelikle konunuz için teşekkür ederim bizleri aydınlatıyorsunuz.. İnsan kaderi öyle bir şey ki
örneğin bir ajanda defterine bir şeyler yazıyorsunuz.
ve bunu saklıyorsunuz insan kaderi bir defterde yazılan yazılar gibi gizlidir.. İnsanlar yani bizler geleceği
göremeyiz. ama cinler ve şeytanlar geleceği belkide görüyorlar.. Meleklerde var nurdan yaratılmış varlıklar
onlarda geleceği görüyorlar ancak onların şuurları var yada yok gibi bizim gibi özgür değiller tanrının emirlerini
yerine getirmekle mükellefler..
Eğer bir insan kaderinde acı ve ızdırap dolu 40 sene atıyorum
50 sene yazılıysa bu mutlaka yerine gelir..
insan kaderini değiştiremez. her insanın bir hedefi vardır.
Evlenmek zengin olmak çocuklarının olması iyilik yapmak
Ancak bu eylemler insan istediğinde olmuyor..
Bizi yaratan rabbimiz yani tanrı isterse kader değişebilir..
Örneğin bir insan hayatı boyunca ibadet ediyor
dualar ediyor. son nefeste şeytana uyup cehenneme gidiyor..
burada şeytanın yapması gereken görevi insana günah işletmek yani insanın istediklerini bu dünyada vermek
şeytanda insana yardım etmek istiyor. ama elinden
bir şey gelmiyor. O tanrı tarafından lanetlendiği için
görevini belkide yapmasa tanrı onu cezalandıracak.
şeytan bir insanın kaderini değiştirebilir mi
öyle güçleri var mı bilmiyorum.
Ama kader alın yazısı hepsi Allah katında diye okumuştum bir yazıda. Kader konusu gerçekten çok ilginç neyse saygılar hocam..

Yorumu gönderen: erkan k, 24.09.2009, 06:11 (UTC):
bencede o cümlede hata var. kuantum ve belirsizlik ilkesi aslında neden ve sonuç ilişkisinin zaman boyutu katarak irdelenmesi.

Yorumu gönderen: haluk aslan, 23.09.2009, 20:33 (UTC):
kuantum düzeyinde olacak şeyleri önceden bilmek, görmek ya da tahmin etmek mümkün değildir.makale sonundaki cümle yanlış arkadaşlar..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244661 ziyaretçi (143294430 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)