Kuantum Fizigi
 
Kuantum fiziği, Quantum physics

Kuantum Fiziği

“Dünya, aslında göründüğü gibi değildir. Elbette o "dışta", bizden ve yaptığımız seçimlerden bağımsız gibi gözükür. Ancak Kuantum Fiziği, bu fikri yok etmektedir. "Dışta" olan şey, aslında bizim görmeyi seçtiğimiz şeye bağlıdır.

Gerçek, sadece fiziksel dünya değildir. Aslında gerçek, gerçeklik algısını yaratan, fiziksel dünyayla zihnin ilişkisinden ibarettir. Gerçeklik algısı olmadığı takdirde gerçek de olmaz.”

Fred Alan Wolf, “Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı”

Kuantum Fiziği, Quantum physics

Bu Kategorideki Bazı Makaleler

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: reyyan, 06.09.2019, 10:08 (UTC):
çok teşşekkür ederim bir rkadaşımla beraber birlikte zaman makinası yapmaya çalışıyruz bunun için blgiler ediniyoruz zaman makinasıyla ilgili burda pe çok şey var

Yorumu gönderen: koyulhisarlımurat, 03.04.2016, 19:06 (UTC):
“Demek o maddeler kimin mülkü ise, bütün ondan yapılan şeyler de onundur; tarla kimin ise, mahsulât da onundur; deniz kimin ise, içindekiler de onundur.” (Yirmi İkinci Söz)
“Sizin okuduğunuz fenlerden her bir fen, kendi lisân-ı mahsusuyla, mütemâdiyen Allah’tan bahsedip, Hâlıkı tanıttırıyorlar. Muallimleri değil, onları dinleyiniz.” (On Üçüncü Söz)
“İşte bu fenlere kıyasen, yüzer fünûndan herbir fen, geniş mikyâsıyla ve hususi aynasıyla ve dürbünlü gözüyle ve ibretli nazarıyla, bu kâinatın Hâlık-ı Zülcelâlini esmâsıyla bildirir; sıfâtını, kemâlâtını tanıttırır.” (On Üçüncü Söz)

Yorumu gönderen: cenker, 23.09.2010, 18:53 (UTC):
ya güzelde bunları okurken kafam karıştı inş. kafam dahada allak bullak oldu formülü felan anladım tşk

Yorumu gönderen: ali, 15.06.2010, 12:10 (UTC):
bence çok saçma.böyle birşey olsaydı herkez zengin olurdu.

Yorumu gönderen: recep, 13.06.2010, 17:25 (UTC):
peygamber efendimiz s.a.v veda hutbesinde size iki şey bırakıyorum onlara sımsıkı sarılırsanız ayrılıga gaflete düşmessiniz kuran ve benim sünnetim buyuruyor.yani müslüman bu ikisine sarılırsa kafa kurcalayan hic bişeye gerek kalmaz cünkü mutlulukta huzurda insanlıkta teknolojide kurtuluşta bu ikisinde.biraz daha acıyım efendimiz hadisinde ilim ögrenmek farz buyuruyor dolayısıyla efendimizin hadslerini uygulamak sünnete sarılmaktır yani ilim ögrenerekte rahmet peygamberinin bir sünnetini yerine getiriyoruz ilim ögrenerekte allahın izniyle yeni seyler keşfediyoruz ilim tahsis etmessek ne yapabilirzki okula gitmeden okuma yazma ögrenilirmi yada kuran kursuna gitmeden yüce kuran ögrenilirmi tabi birde insanlıgın hizmetine sunulan teknolojik seyleri dogru kullanmak önemli yuva yıkmamalı cocuklaımızın ahlakını bozmamalı tamamıyla insanlarınişlerini kolaylaştırıcı olmalı amac dışı kullanılan her şey o nimeti veren yüce allaha yapılan nankörlük ve kafa yorup oşeyin bulunmasına vesile olana haksızlıktır şimdi denilebilir madem bunların zararıda var haşa allah neden yatıyor inşallah kimse böyle bir çelişkiye düşmez allah dileyene hayır kapısını acar dileyene şer kapısını cünkü herkese hür irade vermiştir ve iradesi şunu cok iyi kavrıyor hangi kapıdan giderse sonunun ne olacagını

Yorumu gönderen: Ata, 14.02.2010, 06:59 (UTC):
Bilgiler için teşekkürler; ancak yazının ilk paragrafına bir itirazım var. İzafiyet teorisinin tek başına bir adamın (Einstein kastediliyor olmalı) ürünü olduğunu söylemek, diğer pek çok fizikçiye haksızlık. Özel izafiyet teorisinin başlıca formülleri Lorentz tarafından ortaya konulmuştu. Daha pek çok fizikçinin de katkısı vardı. Mesela [Heaviside, Phil.Mag.S.5 vol.27, 1889 p.324] makalesinde serbest yükler için Biot-Savart yasasının izafiyet teorisine göre düzenlenmiş hali bulunabilir. Özel izafiyet teorisinde Einstein'ın katkısı şartlar olgunlaştığında, zaten mevcut formülleri ispatlamak ve bunlara E=mc^2 formülünü eklemekten ibarettir. Ancak genel izafiyet teorisinin tek başına Einstein tarafından ortaya atıldığı söylenebilir ki onun da kuantum teorisinin gelişimiyle ilgili olduğunu sanmıyorum.

Yorumu gönderen: kudret, 15.01.2010, 12:37 (UTC):
beni fazla ciddiye almayın

Yorumu gönderen: Ali Kardeşime, 01.01.2010, 23:33 (UTC):
bu buluşlar faydasız deil.buluşların bir müslüman tarfından yapılamaması,onların önemini deiştirmez.biz kendimizce algılarız.hadisi şerifte demiyomu "İlim öğrenmek her müslümana farzdır" diye.bilmiyomusunki Peygamber Efendimiz(sav) 10 çocua okuma yazma öğreten esir müşrikleri serbest bırakmıştır.kabirde sana okuma yazma biliyomusun diye soracaklarmı?peki Efendimiz(sav) niye böyle bişey yapmış,böle bi soru sorulmayacağı halde?Kuranda Allah "Onlar yatarken bile Allah'ı zikreder,yerin ve göğün yaratılışını düşünürler..." diye devam eden ayetle bunu yapan Mümin kullarını övmüyomu?
"Hiç bilenle bilmeyen birmidir" diye sormuyomu?Allah'ın kudreti herşeye kadirdir,neye ol derse,anında olur.bazı hikmetlere binaende bazı şeylerin olması belli bi süre alır.Aynı bunun gibi ilmide sonsuzdur.Kainat sonsuz ilim sahibi bir zat tarafından yaratılmıştır.o yüzden bu araştırmlar faydasız değil.faydayı yada zararı kişinin cüzi iradesi belirler.sen bu olayları tesadüfü olarak yorumlarsan şirke girersin,ama Allah'ın kudreti ve ilmini görürsen,bu ilmin ve kudretin sonsuzluğunu idrak edersen,bu hadiseleri tefekkür edersen Allah'a olan imanın artar.her iman seviyesinin bir üst seviyesi vardır unutma.Efendimiz(sav) imanı en çok olan kulsa,buda bizim imanımızın bi üst seviyesi olduğunu gösterir.ve insan hep o bir üst seviyeye ulaşmaya çalışmalıdır.İmamı Rabbani hazretleri demiyormu,"binlerce keşif,keramet,ruhani zevktense;imanımın bir nebze artmasını tercih ederim" diye.cin ve insanlar ibadet için yaratıldı.ibadetteki derinliği ise imanındaki derinliğe göre yaşarsın.herkes namz kılıyo.sen söle..sen kıldığın namazı Hz Ebubekir efendimiz gibi kılabiliyomusundur.seni,bilmem ama ben kılamıyorum.bu İMKANSIZ!çünkü Efendimiz(sav) Hz.Ebu Bekir efendimiz için diyoki "Bütün ümmetimin imanını bir kefeye,Ebu Bekirin imanını bir kefeye koydular.Ebu Bekirin imanı daha ağır geldi",diğer kefede Hz Ömerler,Aliler,AbdülKadiri Geylani haztretleri falanda var yani..Allah kabul ederse bizde varız.dolayısıyla sen,ben hiçbi namazda Hz Ebu bekir efendimiz gibi derinleşemeyiz,bu tescilli bişey bi nevi ama bulunduğumuz halin bi adım ötesini sürekli aramamız gerekir.vesileler aramak lazım.hikmetin başı Allah korkusudur.Kuranda ne diyor : "Allah'tan ancak alimler hakkıyla korkar..."
Alim demek sadece dini ilim sahibi kimse demek değil.
ben Allah'a iman ediyorum ama inan şu fizikçilerin yada başka alanlardaki bilim adamlarının bildiklerini bilseydim,şimdiki imanımdan çok daha kavi,kuvvetli bir imanım olurdu ve yine ekliyorum,internet,cep tlfnu vesaireni kendine ait fiziki zaraları bulunabilir ama asıl onları zararlı hale getiren senin onu kullanma şeklindir.interneti pis işler için kullanırsan günaha girersin,açar kuran dinler,ulaşmıyacağın dini eserleri internet vasıtasıyla blup istifade edersen hayırlı şeyler yaptığın için svp kazanırısın.yani bu buluşların ateşten hiç bir farkı yokmuş gibi düşün.ateşle yemekte pişirirsin,ormanda yakarsın.mühim olan...sen,ben kendi safımızı belirleyelim.

Yorumu gönderen: ali, 29.12.2009, 18:28 (UTC):
işte görüldüğü gibi şeytan dünyayı süsleyecek insanlardan bazılarını yanına çekerek bu insanlığa uzun vadede hiçbir yararı olmayan işlerle uğraştırıp sonunda internet cep telefonları birkaç yararlı şeyleri ortaya çıkartacak ve kendisi sıratı mustakim yoluna oturup bu yararlı görünen zararlılardan ahlakla bağdaşmayan yuvaları yıkan paraları soyup nefsi galeyana getirip borçlanarak bu yararlı görünen icatlara bulaştıracak ve sonunda faiz kıskacına sokarak en büyük günaha itecek birtakım kişiler bu sözde nimetlerden zavallıları soyacak daha neler neler yapacak sonunda yaradanını unutturacak kabirde bu saçmalıklarla alakalı kaç soru sorulacak ve sadece öldürdüğü benliği ve şerefini unuttuğu ve diğer yaratıklarında hakkına tecavüz ederek kazandığı sermayesinin hesabını verecek pesss.inanç olmayan yerde buluş bitmez bitmeyen buluşlarda zarardan başka birşey vermez vesselam....

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 13.12.2009, 19:52 (UTC):
kuantum mekaniği adına , fiziksel hesaplamalarda emeği geçen tüm insanlara teşekkürler , blackholes ( karadelik ) olarak tanımlanan tüneller kollektif oldukları için hangi uçtan başlanırsa başlansın yine aynı yerde son bulur , fakat tek boyutlu bir tünel daha var bu tünel kollektif değildir , galaksi merkezlerinden de geçmez , bu söylediklerim bir iddaa da değildir! , nitekim Hz sultanımız ALLAH'Ü TEALA buyuruyorlar; ( biz insanın kaderini boynuna bağladık ) işte bu tünel insanoğlunun boyun kısmı gibidir!
sadece bize göre basit bir misal vereyim; bir iskoç bilimadamı kuant'ın buluşunu gerçekleştirdi bu kişinin soy adı hıggs'tir ve kendi ünvanını verdi , fakat ne hikmetse amerikan bilimadamları haliyle güçlü bir devletin desteğiyle bu becerikli fizikçinin verdiği ismi değiştirdiler tabii onlar grup dahası ne olsun!
bitakım insanlardan istifade ederek günümüzce çok isim duyuran olmuştur bunların %70'inden fazlası fos!
Takyon Boyutu olarak tanımlanan alan sonsuz değidir! , bu alanın görüşü aklın küll olan asliye halini aldığında tarifi yapılabilir , biliç mekanizması olarak tarif edilen bir sistem vardır , tünel buraya bağlıdır ve buradan yönetilir , sistem hakkında sadece hak olan kavrama girişimidir müdahele değil! bu yüzden aşina olanlar açıklama yapmadılar sadece kişiye anlayabileceği şekilde izahat yaptılar!

Yorumu gönderen: tuba, 15.09.2009, 15:15 (UTC):
kuantummekeniğinin matemetiksel kurucusu schrödinger olmalıdır öykeki oluşturmuş olduğu matemetiksel formülü pröfösörlerimizin dahi çözememiş olmasıdır. verdiğiniz bilgiler yeterli ve engin idi emeğinize teşekkürler

Yorumu gönderen: ibrahim, 16.08.2009, 13:00 (UTC):
teşekkürler butür bilgiler çok değerli

Yorumu gönderen: adalet, 18.07.2009, 09:04 (UTC):
süper çok acaip bilgiler kafam beynim çok alak bullak oldu ne kadar cahilmişiz diye her şey yüce allahı ve onun sobsuz kudretini bildiriyor .allah razı olsun burayı hazırlyanlardan.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741361 ziyaretçi (144624531 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)