Kundalini ve Beyin
 
beyin, kundalini, ve

Kundalini ve Beyin

Kundalininin uyanması ve Şiva (Bilinç) ile birleşmesi büyün beyinle yakından ilgilidir. Bunu basitçe açıklamak için beynin 10 bölmesi olduğunu ve bunlardan 9 unun uyku halinde birinin aktif olduğunu söyleyebiliriz. Her ne biliyorsanız, düşünüyorsanız ya da yapıyorsanız beynin onda birinden gelmektedir. Beynin ön kısmında bulunan diğer onda dokuzluk bölüm hareketsiz ya da uyuyan beyin olarak bilinir.

Bu bölümler neden hareketsizdir? Çünkü orada hiçbir enerji yoktur. Beynin hareketli bölümü ida ve pingala enerjileriyle işlev görür, arta kalan onda dokuzluk bölümde sadece pingala vardır. Pingala, yaşam; ida ise bilinçtir. Eğer bir insan yaşıyor ama düşünemiyorsa onun prana şakti'si olduğunu, fakat hiç manas şakti'si olmadığını söyleriz.

prana şakti: yaşam gücü
manas şakti: zihin gücü

Aynı şekilde, beynin sessiz bölgelerinin pranası vardır, bilinçliliği yoktur. Bundan da çok zor bir soru ortaya çıkıyor. Beynin uyuyan bölmeleri nasıl uyandırılır? Korkuyu, kaygıyı ve tutkuyu nasıl uyandıracağımızı biliyoruz; fakat çoğumuz beynin bu uykudaki bölümlerini nasıl uyandıracağını bilmez. Bu sessiz bölgeleri canlandırmak için ön beyni yeterli prana ile, yeterli yaşam enerjisiyle ve bilinçle doldurmalıyız ve böylece susumna nadi'yi uyandırmalıyız. Bu iki amaç için de uzun bir süre devamlı ve düzenli olarak pranayama (yogada solunum sürecini kontrol ederek gizli bedende prana akışını yönlendirip denetleme çalışması) uygulaması yapmalıyız.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744651 ziyaretçi (144632838 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)