Kundalininin Sembolik Temsili
 
kundalininin, sembolik, temsili

Kundalininin Sembolik Temsili

Tantra metinlerinde kundalini ana güç ya da enerji olarak tasavvur edilir. Kundalini en yaygın şekliyle üç buçuk kez kıvrılmış, uyuyan bir yılan olarak resmedilmiştir. Elbette muladhara çakrada (1. çakra.kök) ya da başka çakrada oturan bir yılan yoktur, fakat yılan her zaman verimli bir bilincin sembolü olmuştur. Bu yılan gücü Kaliyi, yani insandaki bilinçaltını temsil eder. Kundalini geçmişte dünyanın her bölgesindeki insanlar için tanıdıktır. Ne var ki, kundaliniyi istediğimiz her şekilde tasavvur edebiliriz, zira prananın gerçekte hiçbir şekil ve boyutu yoktur.

Kundalininin uyanışının geleneksel tanımlarında, kundalininin kıvrılmış bir yılan şeklinde muladhara'da oturduğu ve yılanın uyandığı zaman kıvrımlarının açıldığı ve sushumna yoluyla (omurga merkezindeki psişik bir geçit), geçtiği öteki çakraları da açarak, yukarı fırladığı söylenir.

Tasvir edilen yılanın ÜÇ KIVRIM'ının anlamı şöyledir: Üç kıvrım, geçmiş, şimdi ve gelecekte; üç guna ile, yani bilincin üç haliyle, uyanıklık, uyuma ve rüya görmeyle ve üç tip deneyimle, öznel deneyim, duyusal deneyim ve deneyimsizlikle bağlantılı olan Om'un üç mantrasını simgeler. Yarım kıvrım, ne uyanıklığın, ne uykunun, ne de rüya görmenin olmadığı, aşkın hali simgeler. Böylece bu üç buçuk kıvrım evrenin bütün deneyimine ve aşkınlığın deneyimlenmesine delalet eder.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744621 ziyaretçi (144632791 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)