Kuran'da Baska Dünyalarin Varligina Iliskin Bilgi Var Mi?
 
lahuti alem

Kurân'da Başka Dünyaların Varlığına İlişkin Bilgi Var Mı?

Çağdaş müessirlerimizden Elmalılı Hamdi Yazır, Cin Suresi'nin tefsirin de pek çok görüşü dile getirerek, Cin ecrimi bazı klasik müfessirlere göre, belli duyarlı organizmaları kapsayan geniş bir olgular yelpazesi içinde kullanılmakladır.

Bu organizmalar öyle ince tabiatlı ve bizimkinden o kadar farklı bir fizyolojik yapıya sahiptirler ki, normal olarak duyularımızla kavranabilir durumda değiller. Canlı bir organizmanın rolünü neyin oynayabildiği ve neyin oynayamadığı hakkında çok az biliyoruz; ayrıca böyle olguları fark edememe ve gözlemleyemememiz, hiçbir şekilde onların varlığını inkar etmemiz için yeterli mazeret olamaz" demektedir.

Müfessirimiz şöyle devam ediyor "Kuran sık sık insan kavrayışının ötesindeki varlıklara atıfta bulunurken, Allah çoğu zaman bütün alemlerin rabbi olarak anılır. Bu çoğul halin kullanılması, bizim gözlemlerimize açık olan dünyanın yanı sıra, başka canlı varlıkların olduğunu açıkça gösterir Dolayısıyla ve muhtemelen birbirlerinden farklı ve hatta bizim çerçevemiz dışındaki bir şekilde birbirleriyle çok ince etkileşimde bulunan ve belki de birbirlerinin alanına başka hayat tarzlarının var olduğunu hatırlatır İşte biyolojik unsurları bizimkilerden tamamen farklı oları başka canlı varlıkların bulunduğunu varsaydığımızda, bizim fiziksel duyularımızın onlarla ancak çok istisnai şartlarda bağlantı kurabileceklerini düşünmemiz, mantıklı bir düşünce olacaktır. Onları görünmez varlıklar olarak tanımlamanın sebebi budur. Şimdi onların hayat tarzı ile bizimkisi arasında nadiren vuku bulan tesadüfi kesişmeler, insanın ilkel fantezisinin daha sonraları hayalet, ifrit ya da öteki benzer tabiat üstü tezahürler olarak yorumladığı acayip (çünkü açıklanamaz) görüntülere yol açabilir."

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55886336 ziyaretçi (142390062 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)