Kuran-i Kerim'de Cifir ve Ebced Ilmine Dair Herhangi Bir Delalet ve Isaret Var Midir?
 
, bir, cifir, dair, delâlet, ebced, hakîm'de, herhangi, ilmine, işaret, kurânı, mıdır?, var, ve, ve

Kurân-ı Kerîm'de Cifir ve Ebced İlmine Dair Herhangi Bir Delâlet ve İşaret Var mıdır?

Cevap: İkinci Sualin cevabında denildiği gibi; Kurân'ın sarahatında öyle bir şey yoktur. Fakat lisan-ı haliyle âyetlerinin ifadelerindeki îma ve işaretlerin remzleriyle; "Evet vardır!" denilebilir. Şöyle ki:

Madem Kurân-ı Hakîm, sihir ilmini ve fiilen onun yapılmasını ve ona tevessül edilmesini sarihan men' ve haram olarak gösterdiği tarzda, Cifir ve Ebced ilminin haramlığına, yasaklığına dair herhangi bir şeyin zikri yoktur. O halde, onu îma ve işaretlerinde birçok şey gibi muhafaza etmektedir denilebilir. Çünkü madem Kurân-ı Hakîm'de, Rabb-i izzet bütün haşmet ve heybeliyle وَلاَ رَطْبٍ وَلاَ يَابِسٍ إِلاَّ فِي كِتَابٍ مُبيِنٍ (En'am Sûresi âyet: 59) yani "Yaş ve kuru ne ki varsa mutlaka Kitab-ı Mübîn'de mevcuddur." diye ferman ediyor.

O halde ve elbette Cifir ve Ebced ilminin esasları da Kurân'ın işarı ve remzî mânalarının perdeleri altında bulunmaktadır denilse herhalde hata olmaz. Çünkü "Kitab-ı Mübîn" bir kavle göre Levh-i Mahfuz, diğer kavle göre Kurân-ı Kerîm'dir. Hakikatta her iki kavlin neticesi de aynı kapıya çıkar. Diyelim Kitab-ı Mübin'i biz Kurân değil de, sadece Levh-i Mahfuz kabul ettik. O durumda, Levh-i Mahfuz'da Kurân dahi mevcud olduğundan yine netice bir olur.

Hem مَا فَرَّطْنَا فِي الكِتَابِ مِن شَيْءٍ .. الخ (En'am Sûresi, âyet:38) Meali: "Biz Allah (cc) hiçbir şeyi bırakmadık, illâ onu Kitab'da yazmışız."

Şimdi bu âyetteki "Kitab" lâfzı da, yine ya Kurân'dır, ya da da Levh-i Mahfuz'dur. Netice olarak üstteki âyetin aynı mânasındadır.

Saniyen: Kurân-ı Hakîm bir çok âyetlerinde, her şeyin hesaplı, kitaplı olduğunu, sayı ve adetlerinin malum ve muayyen bulunduğunu ve saire sık sık ilân etmektedir. İşte biz de o âyetlerden bazılarını buraya kaydetmek istiyoruz:

Meselâ: وَكُلَّ شَيْءٍ أحْصَيْنَاهُ فِي إِمَامٍ مُبِينٍ (Yasin Sûresi âyet: 12)

Meali: "Hem herşeyi biz, İmam-ı Mübîn'de saymışızdır."

Ve meselâ: يَعْلَمُ مَا يَلِجُ فِي اْلاَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا وَمَا يَنزِلُ مِنَ السَّمَاء وَمَا يَعْرُجُ(Hadid Sûresi âyet: 4)

Meali: "Allah (cc); yere, yani toprağa giren ve ondan çıkan, göklerden inen ve yerden göklere yükselen herşeyi bilmektedir."

Ve: وَ اِنْ مِنْ شَيْءٍ إِلاَّ عِندَنَا خَزَائِنُهُ وَمَا نُنَزِّلُهُ إِلاَّ بِقَدَرٍ مَعْلوُمٍ (Hicr Sûresi âyet: 21)

Meali: "Herşeyin hazinesi ancak bizim yanımızdadır. O hazinelerden indirdiğimiz herşey belli bir miktar dahilindedir."

Ve: وَ كُلَّ شَيْءٍ عِنْدَهُ بِمِقْدَارٍ (Ra'd Sûresi âyet: 9) Meali: "Herşey Allah'ın yanında belli ve muayyen bir ölçü iledir."

Ve daha bu mânadaki âyetler çoktur.

Görüldüğü üzere bu âyetler sayıdan, adetten, miktardan ve ölçülerden bahsediyorlar. Elbette bunların açık mânalarıyla Allah'ın azametini, kudretini ve lâtifliğini ilân ederek, imanın takviyesine medar olma ciheti herşeyin başındadır. Fakat aynı zamanda lisan-ı hal îmalarıyla da; insanları ölçü, miktar ve sayı hesaplarına teşvik edici bir hal gösteriyorlar gibidir. Elbette Cifir ve Ebced ilmini de manevi olarak irade etmişlerdir denilebilir.

Sâlisen: Hadîste ona işaret olduğu gibi; Kurân'daki ondört sûrenin başlarındaki mukatta' harflerin çeşitli ve sırlı ve gizli mânalan olduğu halde, Cifir ve Ebced hesaplarıyla da bir vecih ile alâkadar oldukları muhtemeldir. Çünkü bazı yüksek âlimler o yolda kanaat izhar etmişlerdir. İleride örnekleri gelecektir.

Râbian: Eskiden beri Kurân'ın bu mukatta' harflerinden başka, diğer kelimatından ve harflerinden Ebcedî ve Cifrî hesapla bazı çıkarımların yapılmış olması ve çoğu zaman bu çıkarımların mutabık ve doğru çıkması dahi, Kurân'ın kâinatı içine alan ilminin ve mânaların denizleri içinde elbette şu Ebced ve Cifir ilmi dahi müraat edilmiş olduğu anlaşılmakta ve özel şekilde hissedilmektedir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ali Kemal, 28.06.2010, 20:23 (UTC):
selamlar, hatali su ifademi << ayni zamanda kuran vahhinden tam 1974 hicri sene sonra bulunmasi>> düzeltmek istiyorum söyleki: ilk vahiden buyana 1406 hicri sene gesmictir ki, 74 suredeki mucize bulunana kadar. 1406 19'un tam 74 kati, yani 1406 = 19 x 74 !! 19 74 --- 1974 Miladi senesini andirmiyormu? Ali Kemal Berlin

Yorumu gönderen: Ali Kemal, 28.06.2010, 18:15 (UTC):
Bircok seyler, akil sahiplerine hitaben dir. Misal, her türlü arastirmaci ilim, Kuran ifadesi ile "akil sahipleri anlar, düsünür diye hitabeler tasir "

Misal 19 Ilmi ile alakali cok harikulade arastirmalar var. Ebced hesabina delalet eden ve benim de hayranligimi gizleyemedigim su olaya dikkat cekmek isterim: Müddesir suresinde (74) ki birinci ve ikinci ayyet, meali söyle, gozlenen sir, artik uyar diye zikredilen bu iki ayetin 5 Kelime, 19 Harf ve ebced degeri 1974 olan bir olay. Niye bu olagan üstü sey, cünkü 74 cü curedeki 30 cu ayettte bu 19 mucisenine dikkat cekilmekte ve tesiri 31 ayette aciklanmakta, Müminlerin imanini artirir ve kafirleri telaslandirir, fitne uyandirir onlara diye. Bu mucize 1974 te ilk fark edilmis, ve ayni zamanda kuran vahhinden tam 1974 hicri sene sonra bulunmasi, ve 19 sayimucizesi ile 74 suredeki zikri birlesik 1974 dü olusturmasi olaganüstü bir olayin ilk iki ayettede ebced hesabi ile desifresi, ebced hesabin da kurana sonsuz kudretin bir tezahürü olaraktan katilmis olmasidir. Saygilarimla Ali Kemal Berlin a-k-a<at>gmx.deBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56729920 ziyaretçi (144594668 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)