Kuran-i Kerim'deki Kelimelerin Sirri 1
 
bakara, inek

Kurân-ı Kerîm’deki Kelimelerin Sırrı 1

Abdurrahman Yördem

Kategori: Kuran-ı Kerim'in Sırları

Bakara

Bakara; Kurân-ı Kerîm’de ikinci sûreye verilen ad. Öyle bir sûre ki; yaklaşık iki buçuk cüz, en uzun sûre, en fazla âyetin bulunduğu sûre. Kurân-ı Kerîm’in ayrıntılı özeti olan bu sûrede; Rabbimiz, hemen hemen bütün konuları bize bildirmiştir.

Bu kadar önemli bir sûreye Rabbimiz tarafından; neden “bakara” (inek) adı verilmiş? Bize verilen önemli bir mesaj olmalı, öyle değil mi? Bunu incelememiz için önce sûrede bize bildirilen olayı âyetlerden bakalım.

وَإِذْ قَالَ مُوسَى لِقَوْمِهِ إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تَذْبَحُواْ بَقَرَةً قَالُواْ أَتَتَّخِذُنَا هُزُواً قَالَ أَعُوذُ بِاللّهِ أَنْ أَكُونَ مِنَ الْجَاهِلِينَ ﴿٦٧﴾ قَالُواْ ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لّنَا مَا هِيَ قَالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنَّهَا بَقَرَةٌ لاَّ فَارِضٌ وَلاَ بِكْرٌ عَوَانٌ بَيْنَ ذَلِكَ فَافْعَلُواْ مَا تُؤْمَرونَ ﴿٦٨﴾ قَالُواْ ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لَّنَا مَا لَوْنُهَا قَالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنّهَا بَقَرَةٌ صَفْرَاء فَاقِعٌ لَّوْنُهَا تَسُرُّ النَّاظِرِينَ ﴿٦٩﴾ قَالُواْ ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لَّنَا مَا هِيَ إِنَّ البَقَرَ تَشَابَهَ عَلَيْنَا وَإِنَّآ إِن شَاء اللَّهُ لَمُهْتَدُونَ ﴿٧٠﴾ قَالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنَّهَا بَقَرَةٌ لاَّ ذَلُولٌ تُثِيرُ الأَرْضَ وَلاَ تَسْقِي الْحَرْثَ مُسَلَّمَةٌ لاَّ شِيَةَ فِيهَا قَالُواْ الآنَ جِئْتَ بِالْحَقِّ فَذَبَحُوهَا وَمَا كَادُواْ يَفْعَلُونَ

67. Musa, kavmine: “Allah, bir inek kesmenizi emrediyor.” demişti de: “Bizimle alay mı ediyorsun?” demişlerdi. O da: “Câhillerden olmaktan Allah’a sığınırım.” demişti.
68. “Bizim adımıza Rabbine dua et, bize onun ne olduğunu açıklasın.” dediler. Musa: “Allah diyor ki: ‘O, ne yaşlı ne de körpe; ikisi arasında bir inek.’ Size emredileni hemen yapın.” dedi.
69. Bu defa: “Bizim için Rabbine dua et, bize onun rengini açıklasın.” dediler. “O diyor ki: ‘Sarı renkli, parlak tüylü, bakanların içini açan bir inektir’.” dedi.
70. “(Ey Musa!) Bizim için, Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın, nasıl bir inek keseceğimizi anlayamadık. Biz, inşallah emredileni yapma yolunu buluruz.” dediler.
71. (Musa) dedi ki: “Allah şöyle buyuruyor: ‘O, henüz boyunduruk altına alınmayan, yer sürmeyen, ekin sulamayan, serbest dolaşan (salma), renginde hiç alacası bulunmayan bir inektir’.” “İşte şimdi gerçeği anlattın.” dediler ve bunun üzerine (onu bulup) kestiler, ama az kalsın kesmeyeceklerdi. (Bakara suresi, 67-71.)

İnek; Hz. Musa döneminde Firavun kavminin kutsalı idi. Hz. Yakup’tan bu yana binlerce yıl dünyada tevhid dinini, İslam’ı yaşayan ve yayan Musa’nın kavmi İsrailoğulları; (not: bugünkü İsrail ile karıştırmayalım) o günlerde yaptıkları yanlışlardan dolayı Firavun’a köle bir kavim olmuşlardı. Öyle ki putperest olan bu kavmin kutsallarını da kutsal saymışlar, Allah’ın emri olan ineğin kesilmesi karşısında önce şaşkınlık geçirmişler, daha sonra kesilme konusunun ertelenmesi için bahaneler oluşturmaya başlamışlardı.

Olay buydu ve burada bize bir mesaj veriliyordu. Bu mesaj, İsrailoğulları ile ilgili olsaydı başka sûre ve âyetlerde İsrailoğulları ile ilgili o kadar olumsuzluklar vardı ki; bu olay, onların yanında çok basit kalırdı.

Rabbimiz, “bakara” ile dikkatimizi bu olaya çekerek bize ne mesaj vermişti? Bin dört yüz yıldır Müslümanlar, dünyada İslam’ı yaşıyor ve yayıyordu. Ancak bizim de kutsallarımız yok muydu? İktidar olup onu her hâlukârda korumak... Zengin olup, mal ve çocuk sahibi olup kibirlenmek… Makam sahibi olarak kibirlenmek ve makamı korumak için her çareye başvurmak… Bunun gibi akla gelecek birçok kutsallaştırdığımız yok mu?

Bu kutsalları koruyacağım derken Rabbimizin emirlerini, ibadetleri ertelemiyor muyuz? Ya da bunları korumak için helal haram bakmadan her çareye başvurmuyor muyuz? Yalan dolana girmiyor muyuz? Başkalarının hakkına girmiyor muyuz?

Oyun, sevgili vs. herkesin bir “bakara”sı yok mu? Kendimize soralım… Benim kutsalım, “bakara”m nedir. Yoksa hocalarının veya şeyhlerinin emirlerini Rabbin emirlerinden önceleyen kimseler yok mu??..

Abdurrahman Yördem,
Eylül 2018.

«1234567»

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Akhenaton, 26.09.2018, 10:28 (UTC):
Kaleminize sağlık Abdurrahman Hocam...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52760850 ziyaretçi (134100460 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler