Kuran-i Kerim'deki Kelimelerin Sirri 2
 
Son Akşam Yemeği, Leonardo Da Vinci

Kurân-ı Kerîm’deki Kelimelerin Sırrı 2

Abdurrahman Yördem

Kategori: Kuran-ı Kerim'in Sırları

Maide

Leonardo Da Vinci’yi tanırsınız. Rönesans dönemi İtalyan ressamıdır. Onun meşhur bir eseri vardır: “Son Akşam Yemeği”. Bu eser, “Da Vinci Şifresi” adlı filme de konu olmuş, duvara yapılmış bir tablodur.

Hz İsa ve havarilerinin bir masa etrafında yemek yemelerini tasvir eden bu eser ilgimi çekmiş, ancak bir Hıristiyan inancı ve ikonu diye üzerinde durmamıştım.

Kurân-ı Kerîm’in 5. sûresi olan “Maide” sûresini ve mealini dikkatlice okurken, birden bu tabloyu hatırladım. “Maide” (مآئدة), gökten gelen ziyafet sofrasıydı. Havarilerin Hz. İsa’dan istedikleri ziyafet sofrası.

إِذْ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ هَلْ يَسْتَطِيعُ رَبُّكَ أَن يُنَزِّلَ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء

“Havariler, ‘Ey Meryem oğlu İsa, Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?’ demişlerdi.” (Maide 112)

Havariler, aslında gökten yiyeceğin geleceğini biliyorlardı. Çünkü daha önce Musa ve kavmine çölde yiyeceğe ihtiyaçları olduğunda gökten melekler onlara kudret helvası ve bıldırcın eti getirmişlerdi. (Bakara 57, Araf 160, Ta-Ha 80)

Daha sonra Hz. Zekeriya, Meryem’e önündeki rızıkları kim getirdi sorusuna Meryem: “Bu Allah tarafındandır. Allah, dilediğine sayısız rızık verir.” derdi. (Al-i İmran 37)

Havariler bu olayları bildiklerinden onlar da bu olayı yaşamak istiyorlardı. Ancak Hz. İsa, maksatlarını anlayamamıştı. Onları azarladı. Eğer inanmışlarsanız Allah’tan korkup, sakının demişti. (Maide 112)

Havarilerin cevabı, Hz. İsa’yı ikna etmişti:

قَالُواْ نُرِيدُ أَن نَّأْكُلَ مِنْهَا وَتَطْمَئِنَّ قُلُوبُنَا وَنَعْلَمَ أَن قَدْ صَدَقْتَنَا وَنَكُونَ عَلَيْهَا مِنَ الشَّاهِدِينَ

Ondan yemek istiyoruz, kalplerimiz tatmin olsun, senin de gerçekten bize doğru söylediğini bilelim ve buna şahitlerden olalım demişlerdi. (Maide 113)

Bunun üzerine Hz. İsa’nın duası kabul edilerek melekler gökten sofra indirdiler. (Maide 114-115)

Bu olayın sonucunda havarilerin/Hz. İsa’nın ashabının/ şahitlerin, imanları daha da kuvvetlendi. O günün büyük gücü, putperest, pagan inancında olan Roma İmparatorluğu topraklarında türlü eziyetlere rağmen, Allah’ın kitabı İncil’i anlattılar. Allah’ın tevhid dinini, İslam’ı yaşadılar ve yaydılar. Yaşadıkları bu olayı anlattıkları insanlara tesir ettiler. Öyle ki bu olayı, Rabbimiz; Kurân-ı Kerîm’de sevgili Peygamberimiz’e (sav) ve bizlere bildirerek olayın önemini daha iyi anlamamızı istedi.

Abdurrahman Yördem,
Eylül 2018.

«1234567»

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Akhenaton, 27.09.2018, 22:47 (UTC):
İzninizle ben de bir katkıda bulunmak isterim. İncil’de direkt olarak gökten inen bir sofradan bahsetmez. Matta 14:15-21’de ise havarilerin yanında bulunan az bir yemekten herkesin doyması için Hz. İsa’nın ellerini göğe açıp dua ettiği anlatılır. Markos 6:45-52 ve Yuhanna 6:15-21’de de bahsedilen olayla ilgili pasaj şöyledir:

Akşam olduğunda şakirtleri O’na, “Burası ıssız bir yer. Çok da geç oldu. İnsanları buradan gönder. Köylere gidip kendilerine yiyecek alsınlar” dedi. İsa onlara, “Gitmelerine gerek yok, onlara siz yiyecek verin” dedi. Şakirtleri O’na, “Yanımızda beş ekmek ve iki balıktan başka bir şey yok ki!” diye cevap verdiler. İsa, “Onları bana getirin” dedi. Halka çayıra oturmalarını emretti. Beş ekmekle iki balığı aldı. Göğe bakarak Allah’a bu yiyecekler için şükretti. Sonra bölüp şakirtlerine verdi, onlar da halka dağıttılar. Bütün halk yiyip doydu. Şakirtler yemek artıklarından on iki sepet dolusu topladılar. Kadınlar ve çocuklar hariç, yemek yiyen neredeyse beş bin erkek vardı.( Matta 14:15-21)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52993664 ziyaretçi (134784306 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler