Kuyruklu Yildiz
 
kuyruklu yıldız

Kuyruklu Yıldız

Çetin Bal

Kuyruklu yıldızlar aslında 10-100 km. çapında buz ve kaya karışımı cisimlerdir. Bu buz ve kaya karışımı çekirdek, Güneşe yaklaştıkça üzerinden buharlaşan su, arkasında bir iz bırakmasına ve bu yüzden kuyrukluyıldız olarak adlandırılmasına sebep olmuştur. Aslında bu cisimler soğuk ve donmuş durumları ve küçük boyutlarıyla yıldızlara hiçbir şekilde benzemezler. Çoğu kuyrukluyıldızın yörüngesi hem Pluton gezegeninin çok uzağından hem de Venüs civarından geçecek kadar eliptiktir. Bazıları güneş çevresindeki dönüşlerini milyonlarca yılda tamamlarlar.

Kuyruklu yıldızlar genel olarak 5-20 km çaplı, su, amonyak ve metan buzu ile toz (silisyum) karışımından oluşmuş kirli kartopu görünümündedirler. Bu ana parçaya "çekirdek" adı verilmektedir. Bu cisim Güneş'e yaklaştıkça, Güneş'in ısı etkisi altında buzları erimeye ve buharlaşmaya başlar. Buharlaşma sonucu serbest kalan toz ve gaz parcacıkları çekirdeğin etrafında yoğun ve parlak bir bulut oluşturur. Bu buluta kuyrukluyıldızın "saç" bolgesi denmektedir.

Kuyrukluyıldız Güneş'e daha da yaklaşınca bu sefer Güneş'in ışınım basıncı etkisi sonucu saç bölgesindeki toz ve gaz, çekirdeğin peşi sıra bir kuyruk oluşturur. Bu kuyruk olusum nedeni gereği her zaman Güneş'in aksi yönünde uzanır. Böylece çekirdek Güneş'e yaklaştıkça daha büyük boyutlu bir kuyruk oluşturur ve kuyrukluyıldız çıplak gözle dahi görülebilir hale gelebilir. Bazı kuyruklu yıldızlar yörüngeleri üzerinde Güneş'e en yakın konumdan (enberi noktası) geçerken aşırı ısınma sonucu patlayarak birkaç parçaya ayrılabilirler. Periyodik kuyrukluyıldızların bazıları bu etki yüzünden bir daha geri dönmemek üzere parçalara ayrılabilirler.

kuyruklu yıldız, comet

Bir kuyruklu yıldızın, Güneş çevresindeki dolanma süresine o yıldızın periyodu denir. Dolanma süreleri 3.3 ile 150 yıl arasında olanlar periyodik kuyrukluyıldızlardır. Dolanmaları binlerce yıl sürebilen diğerleri periyodik olmayanlar diye adlandırılır. Periyodik olmayanların ne zaman görüneceğini bilmek olanaksızdır.

İngiliz astronom Edmund Halley 1682 yılında gördüğü kuyrukluyıldızı, 1531 ve 1607 yılında (76 yıl arayla) görülenlere benzer özellikler gösterdiğini fark etti. Her gelişinde yeni bir kuyrukluyıldız olarak kaydediliyordu. Halley bunların aynı kuyrukluyıldız olduğunu anladı ve yeniden 1758 'de görüneceğini tahmin etti. Gerçekten Halley'in 1742 'deki ölümünden 16 yıl sonra kuyrukluyıldız yeniden göründü.[1]

Kaynaklar

[1] www.zamandayolculuk.com/Cetinbal/HTMLdosya1/kuyrukluyildiz.htm

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ali, 04.11.2010, 15:15 (UTC):
kuyruklu yıldız bir gezegen mi dir?Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073383 ziyaretçi (142851927 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)