Kuzey Mitolojisi
 
Kuzey mitolojisi, Odin, Thor

Kuzey Mitolojisi

Kuzey mitolojisindeki birçok olay, savaşçı, tanrı vb. öğeler, dinlediğimiz şarkılarda sıklıkla duyduğumuz kavramlardır. Şarkılarında bu öğeleri kullanan gruplara örnek olarak, Manowar ve Amon Amarth'ı gösterebiliriz. Manowar'da kimi zaman İlyada destanından etkilenilerek yazılmış baladlar, gerçek kahramanlık öyküleri ballandırılarak sunulurken, Amon Amarth'da walkürler (valkyries)'den bahsediliyor. Bu tür hikayeleri, dinlediğiniz şarkıların çoğunluğunda bulabilmeniz mümkün. Şimdi biraz bu kuzey mitolojisi sorunsalına bir değinelim;

VALHALLA

kuzey mitolojisinde, katledilen kahramanların dehlizidir, tanrıların kralı tarafından yönetilir. Dehlizin 540 kapısı vardır, kapıların her birinden 800 kahraman yan yana geçebilir ve çatı kalkanlardan yapılmıştır. Savaşta öldürülen kahraman askerlerin ruhları, Valkyries denilen bakire savaşçılar tarafından Valhalla'ya getirilir. Kahramanlar gün boyunca savaşırlar, fakat aldıkları yaralar geceden önce iyileştirilir, Odin'le çekecekleri ziyafet öncesi.

ODIN

Kuzey mitolojisinde, tanrıların kralıdır, daima altın miğferini takar ve sihirli kılıcını taşır. Odin'in iki kuzgunu, Huginn (”Düşünce”) ve Muninn (”Hafıza”), ileriye doğru uçarak gün boyunca dünyada olup biten olaylarla ilgili haberleri toplarlar ve iki kurdu, Geri (”Hırslı”) ve Freki (”Baba Hindi”) dizinin dibinde bekler. Savasın tanrısı olarak, Odin, savaşta ölen savaşçıların geldikleri yer olan Valhalla'yi yönetir. En büyük hazineleri sekiz-bacaklı ati; Sleipner, mızrağı; Gungnir ve yüzüğü; Draupner. Odin ayrıca, bilgelik, şiir ve sihrin tanrısıdır ve Mimir'den (bilgeliğin çeşmesi) su içme ayrıcalığına ulaşabilmek için bir gözünü feda etmiştir. Odin'in üç karisi da dünyanın tanrıçaları arasındadır ve en büyük oğlu Thor'dur, Şimşeğin tanrısı.

VALKYRIE'LER

İskandinav mitolojisinde, tanrıların reisi Odin'in yardımcıları olan savaşçı bakirelerdir. Valkyrie'ler parlayan zırhlar içerisinde gökyüzünde atlarıyla ilerler, savaş alanlarını gezerler, savaşçılardan hangilerinin öleceğini ve hangilerinin yaşayacağını belirler ve katledilmiş kahramanların ruhlarını, Odin'in büyük dehlizi Valhalla'ya taşırlar. Liderleri Brunhild'dir Valkyrie'ler, Alman besteci Richard Wagner'in operası Die Walküre'de (The Valkyries, 1856) önemli bir rol oynarlar.

THOR

Odin'in oğlu ve bir Aesir üyesi, gök gürlemesi tanrısı ve devlerin ana düşmanı. Devlerin kafalarını kudretli çekici Mjollnir ile darmaduman ederdi. Bu korku veren silahı kullanmak için demir eldivenler ve bir güç kemerine ihtiyaç duyardı. Mjollnir atıldıktan ve sembolik bir simsek çıkardıktan sonra Thor'un eline geri dönerdi. Thor, iki keçi tarafından çekilen arabasıyla orta-dünya'yı gezerdi. Evi; Thruthheim (Kuvvetin Diyarı) ve dehlizi; Bilskinir. Karısının adi Sif. Tanrıların başta gelenlerinden. Çekiç şekilli tılsımlar, Thor'un bir sembolüydü çünkü çekiç onun silahıydı, İskandinavya'nın Hıristiyanlık dininde boyuna asılırdı bu tılsımlar. O zamandan beri hem haç hem de çekiç şekilleri içeren kalıplar dökülür. İsmi, sayısız mekan isminden meydana gelir ve Uppsala semti merkezinde heykeli bulunmaktadır. Perşembe onun için adlandırılmıştır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: zaman bilgesi, 30.09.2010, 20:00 (UTC):
valhallayı odin yönetmez bu yanlpş orayı gece kraliçesi yönetir valhalla ölüler diyarıdır ve sadece iyi olanlar girebilir thor evli değildir sif onun nişanlısıdır odin devamlı giyiniktir çünkü odinin ülkesi soğuktur bu resmi kim çizmizse odin hakkında yeterli bilgisi yokmuşBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56076066 ziyaretçi (142859275 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)