Lütfen Bizi Öldürmeyin!
 
bizi, lütfen, öldürmeyin

Lütfen Bizi Öldürmeyin!

Bircan M.

LÜTFEN BİZİ ÖLDÜRMEYİN. ACABA AİLEMİZİN KATLEDİLDİĞİNİ GÖRSEK NE YAPARDIK?

Geçen gün televizyon da bir haber vardı. Çok dikkatimi çekmişti.

Bir sokak kedisi, araba çarpmış başka bir sokak kedisini kalp masajı yaparak hayata döndürmeye çalışıyordu. Evet, evet, yanlış duymadınız; kalp masajı yapıyordu yaşaması için ve yanına kimseyi sokmuyordu. Çok etkilendim; çünkü bugün bir insan olarak utanacağımız bir ibret tablosuydu. Nasıl oluyor da bir kedi, insânî duygularla hareket ediyordu? Binlerce kaza oluyor, yollarda binlerce insan yaralanıyor ve biz insanoğlu, bir kedi kadar bile duyarlı olamıyoruz çoğu zaman. Bu, gerçekten çok acı.

Bu olay, yıllar önce nete ilk başladığım dönemlerde şahit olduğum bir olayı hatırlattı bana.

Tesadüfen açtığım bir videoda yüzlerce tilki, diri diri yüzülüyordu. Onların acılarını kimse umursamıyordu. Etrafına toplanan insanlar, gülüş-cümbüş içinde normal bir iş yapılıyormuş gibi öylece izliyorlardı. ve yıllar geçmesine rağmen yüzülüp üst üste atılan tilkilerin bakışları, hiç aklımdan gitmedi. Son nefeslerini vermeden önce bile ne olduğunu anlayamamışlardı. Hala soruyorum; akıllarından ne geçiyordu? Yazarken bile kanım donuyor. Sonradan öğrendim ki ölmeden önce yüzülen derileri daha parlak kalıyor ve daha çok para yapıyormuş. İlk o zaman insanlık adına utanmıştım. Ben, izlerken vahşete düşmüşken; onu yüzen insan demeye dilimin varmadığı yaratık, nasıl oluyor da vicdan azabı duymuyordu ve o kürkleri giyen zengin hanımlar, acaba 24 tilkinin hayatını üzerlerinde taşırken nasıl mutlu oluyorlardı? Biliyorlar mı? O da ayrı bir konu.

Gerçekten cevaplaması zor olan soruların hesabı nasıl olur bilemiyorum.

Ya fok balıklarına ne demeli? Milyonlarcası katledildi. O mâsum balıklar, çaresizdi. Çünkü onları katleden insanlara karşı öyle savunmasızdılar ki. Ne kaçacak yerleri vardı, ne de "Bizi öldürmeyin!" diyecek sesleri. Çok acımasızca, uçları demirli sopalarla ölene kadar vuruyorlar ve bembeyaz doğa, kana bulanıyordu hırs yüzünden. Acaba diyorum, pahalı ayakkabı giyen insanlar, onların kürklerinden yararlanan insanlar, bu kadar duyarsız, bu kadar vicdansız olabilirler mi; aynısı kendi ailelerine yapılsa???

Doğaya baktığımızda her şey o kadar sistemli ki. Hayvanlar dünyasını incelediğimizde; onlar bile avlarını öldürmeden yemiyor. Daha mı vicdanlılar acaba.

Ben, kendi adıma söylüyorum: Etrafıma baktıkça, hayvanlara hayvan demenin haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bir çok örnekleri var.

Ben, bu hissettiklerimi sizlerle paylaşmak istedim; çünkü bu katliamı uzaktan seyretmek bile insanlık adına suç. ve o kürklerden derilerden yapılan her şeyi satın almak, en az onlar kadar suçlu olmak demek.

Lütfen canlı olan her şeye şefkat gösterelim. Bu dünyaya hiçbir yaratık, boşu boşuna gelmemiştir ve nedensiz yaratılmamıştır. Onlara sahip çıkalım. Bizim onlar için yapabileceklerimiz daha çok. Tek yapmamız gereken, duyarsız kalmayalım.

Hz. Muhammed efendimizin hadisi ile noktalamak istiyorum. Peygamber. Sadece insanlara değil, bütün canlılara karşı merhametli olunması istemiştir. Bir hadis-i şerifte:

"Merhametli olanlara Rahman olan Allah merhamet eder. Yerde olanlara da merhametli olun ki, gökte olanlar (melekler)de size merhamet etsin."

Hadiste “yerde olanlara” ifadesinin içine her çeşit canlı girmektedir.

En'am Süresinin 38. ayetinde; “Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi ümmettir. Biz o kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler” buyrulmaktadır.

BİRGÜN ONLARINDA SÖYLEYECEKLERİ OLACAK.

Bircan M (Kayıpgül),
6 Haziran 2010, Pazar. 01:15.

Bircan M.'nin Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: şakird, 06.06.2010, 11:58 (UTC):
şu dünya üzerinde ki en tehlikeli canlı insanlardırBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990242 ziyaretçi (134776079 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler