Lethe
 
Lethe

Lethe

Lethe, uzun ve acı suyuyla cehennemde Styx nehrinin komşu nehri.insanlar acılarını unutmak için şarap içer kanlarına üzüm suyu karışır unuturlardı dünyadaki çilelerini bir an için. Ertesi gün, yine acı çekmeye devam ederlerdi. İnsanlığın acısı hiçbir zaman dinmeyecekti. Acılardan kurtulmak için bu lanetli gözyaşlarıyla sulanmış çamurdan yoğrulmuş bedeni bu dünyada bırakmak gerekti, ölmek gerekti, ruhların kaçması gerekti.

Ölümün karanlık soluğunu hissettiği zaman, karanlıklar ülkesine inerdi ruhlar. Styx nehrine yaklaşıp kayıkçının (Charon) gelmesini beklerlerdi. Karşıya geçmek için ıstırap dolu yıllar geçirirlerdi ruhlar. Cehennemin ateşli kıyıları, bu ruhların çığlıklarıyla beslerdi kendini. Cehennemin kapısında 3 başlı köpek Kerberos (Serverus) beklerdi.ruhların kaçmaması için. Ruhlar, Lethe'nin yanına gelir; onun kıyısında oturur ve ağlarlardı. Çığlıklar yükselirdi ansızın, acı çeken ruhlar içerlerdi suyundan, unuturlardı geçmişlerini sanki hiçbir şey olmamış gibi. Baktığı zaman insan, nehrin sularını acılarının nasıl da akıp gittiğini görürdü. İsyan ve çığlıklar, nehir sularıyla birlikte cehennemin karanlık kuyusuna giderdi ve herkes, arınırdı acılarından, ıstıraplarından.ve aslında ölümün asla bir son olmadığına inanırlardı. Kendilerini korkunun kollarına bırakırlardı. Çünkü bi daha dirileceklerdi ve acı çekeceklerdi.

Delilik, çok büyük acıların Lethe'sidir.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56738543 ziyaretçi (144616344 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)