Levh-i Mahfuz
 
levhi mahfuz

Levh-i Mahfûz

Abdurrahman Yördem

“Kalem” ve “Levh-i Mahfûz”, sahih miraç hadisinde belirtildiğine göre Sidre’den sonra Arş Evreni’ne geçişte yedinci göğün sınırında yaratılmıştır. Bütün noktaları ile bir taraftan Arş Alemi ile irtibatlıdır. Diğer taraftan Sidre ile diğer gökler ve yerle birlikte içindekilerle irtibatlıdır.

Evrenimizin başkalaşması ile Levh-i Mahfûz; ahiret alemi ile irtibatlanacaktır. Yapısı yoğunlukla Allah (cc) ’ın el-Hafîz ve el-Alîm ismi ile diğer isimlerin kombinasyonları ile oluşmaktadır. (En doğrusunu Allah bilir.)

Levh-i Mahfûz ismini Türkçe açıkladığımızda; “bir şeyin içinde korunduğu levha” ya da “bilginin korunduğu levha anlamları” çıkar. Kullanmış olduğumuz bilgisayarlardaki hard disk, bellekler ve CD’ler de bu anlama gelmektedir.

Levh-i Mahfûz’a bir nevi “İlahi Bilgisayar”ın ilahi harddiski de diyebiliriz. Bu hafıza da kürsü dediğimiz yer ve gökler ve içindekiler, kıyamet, evrenin başkalaşması ile oluşacak Ahiret evreni, hesap, cennet ve cehennem bilgileri bulunmaktadır. Arş, veri merkezidir. Levh-i Mahfûz, bilgi işlem merkezi’dir.

Çalışma şekli ise “uydu” gibidir. Evrende olacaklar ile ilgili işlerin kodlarını taşıyacak melek varlıkları burada yaratılır. Evrenin her noktasına meleklerle gönderdiği bilgilerle kodlandırılmış nur enerjisi ile evrenin görünmesini sağlar.

Levh-i Mahfûz’da yaratılan işleri gören meleklerin hızı da; 1000 yıl karşılığı 1 gün olduğuna göre ışık hızından 365.000 kat daha hızlıdır:

“Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O’na yükselir.” (Secde 5)

Bu ilahi hafızada tüm işlerin yanında “İlliyyûn” ve “Siccîn” adlı kayıtlar bulunmakta. Bu kayıtlarda tüm insanların yaptıkları işler, hesap günü kendilerine bildirilmek üzere yazılmaktadır.

“Hayır; fâcir olanların kitabı şüphesiz ‘Siccîn’dedir. ‘Siccîn’in ne olduğunu sana öğreten nedir? Yazılı bir kitaptır. O gün, yalanlayanların vay haline.” (Mutaffifin 7-10)

“İlliyîn’in ne olduğunu sana öğreten nedir? Yazılı bir kitaptır. Ona yakınlaştırılmış (mukarreb) olanlar şahid olurlar. Gerçek şu ki, ebrar olanlar, elbette nimetler içindedirler.” (Mutaffifin 19-22)

Yine Arş Alemi'ndeki idarenin her an Levh-i Mahfûz kanalı ile yapıldığı, buradaki bilgilere göre işlerin olduğu ve olan işlerin yine bu ilahi hafızaya kayıtlandığı bize ayetlerle bildirilmektedir:

“Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, RIZKI ALLAH’A AİT OLMASIN. Onun karar (yerleşik) yerini de ve geçici bulunduğu yeri de bilir. (Bunların) TÜMÜ APAÇIK BİR KİTAPTA (YAZILI)DIR.” (Hud 6)

“ALLAH’IN, GÖKTE VE YERDE OLANLARIN HEPSİNİ BİLMEKTE OLDUĞUNU BİLMİYOR MUSUN? GERÇEKTEN BUNLAR BİR KİTAPTADIR. Hiç şüphesiz bunlar(ı bilmek), Allah için pek kolaydır.” (Hac 70)

“GÖKTE VE YERDE GİZLİ OLAN HİÇ BİR ŞEY YOKTUR Kİ, APAÇIK OLAN BİR KİTAPTA (LEVH-İ MAHFÛZ’DA) OLMASIN.” (Neml 75)

“Şüphesiz biz, ölüleri biz diriltiriz; onların önden takdim ettiklerini ve eserlerini biz yazarız. BİZ HER ŞEYİ, APAÇIK BİR KİTAPTA TESPİT EDİP KORUMUŞUZ.” (Yasin 12)

“Olur ki akıl edersiniz diye onu Arapça bir Kurân kıldık. Şüphesiz o, Bizim katımızda olan Ana Kitap’tadır; çok yücedir, hüküm ve hikmet doludur.” (Zuhruf 3-4)

“HAYIR; O (KİTAP), ‘ŞEREFLİ-ÜSTÜN’ OLAN BİR KUR’AN’DIR; LEVH-İ MAHFÛZ’DADIR.” (Buruc 21 ve 22. ayet)

Abdurrahman Yördem,
Şubat 2021.

Abdurrahman Yördem'in Diğer Makaleleri ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56258106 ziyaretçi (143332298 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)