Lokman Hekim Efsanesi (Adana)
 
Lokman Hekim

Lokman Hekim Efsanesi

Yöre: Adana

Adana ve çevresinde yüzyıllardır yaygın olarak Lokman Hekim efsaneleri anlatılmaktadır. Bunlardan bir tanesi şöyledir:

Lokman Hekim, inanışa göre bütün hekimlerin piri, üstâdıdır. Her çiçeğin, her otun özelliklerini tanıyan Lokman, ilaç yapar, derilere devâ bulunmuş. Bütün dünyayı dolaşmış. Çukurova'ya gelince ovanın bereket ve güzelliğine hayran olarak Misis'e yerleşmiş. Çevredeki bütün hastaları iyileştirmiş. Anık hastalığın ne olduğunu unutan Çukurovalılar, ölümsüz hayatın peşine düşmüşler. Kendileri için ölümsüzlük ilacını yapmasını istemişler.

Lokman Hekim Çukurova'yı adım adım dolaşmış, bütün bitkileri incelemiş. Bir gece dolaşmaktan yorgun düşmüş ve ulu bir çınarın altında uyuyakalmış. Bir ara bir ses duymuş:

"Ey Lokman, artık araman bitsin, ben ölümsüz hayatın devâsıyım. Bundan böyle insanlara ve hayvanlara ölüm yok".

Lokman Hekim, sesin geldiği bitkiye doğru yürüyüp koparmış. Bu arada Tanrı, Cebrail'e: "Yetiş Cebrail, Lokman ölümsüzlüğe çare bulursa bu insanların hâli ne olur?" demiş.

Bunun üzerine Cebrail, pir-i fani kılığında Misis Havraniye tarafına bir gelmiş. Misis Köprüsü'nün üstünde Lokman Hekimle karşılaşmış. Cebrail: "Selamün aleyküm." dedikten sonra. Lokman'ın elindeki kitaba bakmak istemiş. Kitabı alıp coşkuyla akan Ceyhan Nehri'ne atmış. Kitabın ardından Lokman da suya atlamış; ama bulamamış. Yaz gelip sular çekilince, ırmak boyunda aramaya devam etmiş. Sonunda kitabın sadece bir yaprağını, arpa tarlasında bulmuş. Bugünkü tıp biliminin, o günkü yapraktan geliştiğine inanılır. Yörede hâlâ, efsanenin izlerine rastlanılmaktadır. Kitabın bulunduğu arpa tarlasının toprağı kutsal sayılır. Çocukların karınları ağrıdığında bu toprağı ısıtıp beze sararak çocuğun karnına koyarlar. [1]

Bu hikâyenin farklı bir varyantı da şöyledir:

Lokman Hekim bütün doktorların üstadıdır. Söylentilere göre, bütün otların, çiçeklerin dilinden anlayan Lokman Hekim bu bitkilerden türlü ilaçlar yaparmış. Her çiçek, her ot dile gelir, Lokman’a hangi hastalığı iyi edeceğini söylermiş.

Bütün dünyayı dolaşan Lokman Hekim, Çukurova’nın bereketli topraklarında her şeyin yetiştiğini görünce, Misis şehrine yerleşmiş. Her derde deva olan Lokman Hekim, çevresindeki hastaları iyi etmiş. Hastalıksız sapa sağlam yaşamaya başlayan insanlar Lokman’a gelerek ölümsüzlüğe de bir çare bulmasını istemişler. Lokman Hekim de ölümsüzlüğe çare olacak bitkiyi bulmak için Çukurova’yı adım adım dolaşmaya başlamış.

Bir çınarın altında uyurken bir ses duymuş. “Lokman, bunca zamandır araman-taraman bitsin, ben ölümün ilacıyım. Bundan böyle insanlara da, hayvanlara da ölüm yok”demiş. Kendisine seslenen otun yanı başına koşan Lokman Hekim, ilacın nasıl yapılacağını da öğrenmiş, bir deftere yazmış. Otu da kopararak, Misis'e doğru yola koyulmuş.

Misis’e varırken, Ceyhan nehri üzerindeki Misis Köprüsü'nde duraksamış. Defteri de elindeymiş. Defterine yazdıklarına bakarak ilacı yapmaya koyulmuş. Tam yapıp bitireceği sırada, aniden esen rüzgar defteri de, otu da uçurarak suya düşürmüş. Efsane bu ya; Lokman Hekim de bu yüzden ölüme çare olacak ilacı bir daha bulamamış. Otlar da o tarihten sonra kendisine yüz çevirmişler. Bir daha onunla hiç konuşmamışlar. [2]

İkinci bir Lokman Hekim hikayesi de şöyledir

Lokman Hekim doktor ve eczacıymış. Dükkânında her türlü hastalığın devası olan ilaçlar varmış. Hastalar içeri girdiklerinde, hastalıklarına iyi gelecek olan ilaç şişesi sallanırmış. Birgün, içeri birisi girmiş. Ancak hiçbir şişe sallanmamış. Lokman Hekim, bunun üzerine:

"Senin hastalığının çaresi yok, öleceksin." demiş.

Adam ölümden kurtuluşun olmadığını öğrenince çok üzülmüş. Her şeyini satmış. Yanına bir at tüfek ve av köpeği alarak dağlara çıkmış. Vurduğu hayvanları yiyip, yörüklerden yoğurt, süt alarak yaşıyormuş. Bu arada hastalığı da iyice artmış.

Bir ağacın altına gelmiş. Atını bağlayıp köskelmiş. O sırada bir yörük kadını, bir tas sütü saylığa koymuş. Yılanların sütü sevdikleri bilinir. Tasa yaklaşan bir yılan, sütü içmiş, sonra da zehrini süte kusmuş. Tas, yemyeşil olmuş.

Ağrıları iyice azan adam:

"Gidip şu zehri içeyim de ölüp kurtulayım." diyerek zehirli sütü içmiş. Bir süre sonra ishal olmuş ve kusmaya başlamış. Ancak oldukça hafiflediğini hissediyormuş. Ölmek için içtiği zehirden sonra daha iyi olduğunu görmüş. Gün geçtikçe iyileşmiş ve hastalığı tamamen geçmiş. Lokman Hekim'e gidip: "Sen, bana öleceğimi söylemiştin. Ama ölmedim." demiş.

Bunun üzerine Lokman: "Ben, sana ala ineğin sütünü nereden bulayım, sütü yılana içirip, nasıl tasa kusturayım. Hastalığının çaresi vardı; ama bu ilacı temin etmek zor olduğu için öyle dedim." diye cevap vermiş.

O gün bu gündür tas ve yılanın eczacılık ve tıp biliminin simgesi olması, halk tarafından Lokman Hekim'e dayandırılır (*) [1]

Dipnotlar

(*) Kaynak Kişiler: Mehmet Topaktaş (öğretim üyesi), Ergün Değirmencioğlu (Pazarlamacı), Hakkı Yılmaz (makine bakımcısı), Ali Güler (çalışmıyor)

Kaynaklar

[1] "Şahmeran, Lokman Hekim ve Adana Efsaneleri", Yrd. Doç. Dr. Refıye Şenesen (Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi)

Alıntı: turkoloji.cu.edu.tr/CUKUROVA/makaleler/32.php
[2] www.adanadan.biz/icerik.asp?ICID=177

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Hakan, 03.06.2018, 12:32 (UTC):
ÖLÜM HAKTIR.KALICI OLAN EBEDİYETTE YENİDEN VAR OLMAKTIR. LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDEN RESULULLAH

Yorumu gönderen: Kalbie, 18.03.2016, 20:02 (UTC):
Cok egitici, etkileyici buldum. Bu efsanelerdedir insanligin varligi, gercegi. Ben bunlara derinden inaniyorum. Iki seyi unutma: Allahi ve ölumu demis Lokman hekim. Unutmayalim....
Allaha emanetolun

Yorumu gönderen: irem derici, 09.02.2016, 17:28 (UTC):
bende genellikle böyle şeylere bakarım çok güzel anıları

Yorumu gönderen: abdulkadir, 22.12.2015, 01:08 (UTC):
Tamam bunlar efsane olabilir ama allah aşkına mantıksız şeyler yazmayın bari günah.ölümsüzlük diye bisey varsa Allah niçin dünyayı yarattı?haşa Allah teala telaslanacak da cebrail(as)a yetiş lokman hekim ölümsüzlüğü bulursa bu insanların hali nice olur diyecek oylemi cok saçma sacmaliktan ziyade Allahu telaaya bu gibi şeyleri isnad etmek çok günah

Yorumu gönderen: selena gomez, 21.03.2015, 12:52 (UTC):
yok çiçek onla konuşçakmış yok cebrail incekmiş inanmadım ama ödevim için yapmam lazımmmmmmmmmmmmmmmmm of başka yokmu yalan yazcaksanız düzgün yazın bare ya yalanı

Yorumu gönderen: pınar, 18.09.2014, 20:18 (UTC):
süper bi site

Yorumu gönderen: charlie, 21.03.2014, 16:44 (UTC):
ben böyle şeylere inanırım çok etkilendim

Yorumu gönderen: senar, 08.12.2010, 11:52 (UTC):
bizki dünyada dönüp dolaşırız ama farkında olmadan hep aynı yere geldiğimizden haberimiz yoktur biz insanoğlu böyleyizdir işte ne yapalım buda BİR MUCİZE

Yorumu gönderen: asena, 25.11.2010, 15:58 (UTC):
ben ilk hikayyi farklı bir şekilde duymuştum

Yorumu gönderen: müslüm, 24.10.2010, 12:35 (UTC):
iksiri kaybetmesi çok iyi olmuş yok sa bütün insanlar bibilerini yiyerlerdien iyi zamanı geldiginde ölmektir

Yorumu gönderen: barış, 27.09.2010, 16:35 (UTC):
bence bir efsane oldugu için ben çok inanmadım yok cebrail inecek te yok defteri suya atacakta uydurma oldugu çok açık arkadaşlar

Yorumu gönderen: zekiye, 26.09.2010, 14:35 (UTC):
ben çok beyendim iksiri bulamaması iyi olmuş insanlık için bence

Yorumu gönderen: BUSE, 12.04.2010, 11:11 (UTC):
BURDA ÇOOOOOOOOOOK GÜZEL ŞEYLER VAR

Yorumu gönderen: umurhan , 12.12.2009, 14:01 (UTC):
çok degişik çok şaşırdım ben çok begendim gerçekten süpermiş yha ha bide mesajım olcak begüm seni çok seviyorum umurhan ve begüm...

Yorumu gönderen: tuğçe, 07.10.2009, 14:41 (UTC):
oluck iş değil yaa ama ölümsüzlük iksirini kaybetmesi çok iyi olmuş benceee

Yorumu gönderen: emre, 28.09.2009, 16:39 (UTC):
vay be ne adamış bu lokman hekimmmmmm vala ben çok begendimde siz begendinizmi bilmem ama ben çok begendim arkadaşlarBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244660 ziyaretçi (143294425 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)