Lucid Rüya Görme Rehberi
 
görme, lucid, rehberi, rüya

Lucid Rüya Görme Rehberi

Lusid rüya görme rehberine hoş geldiniz. Milyonlarca insanın niçin lusid olmaya çalıştığını, bunu nasıl yaptıklarını ve orada neler yaşanabildiğini burada öğrenebileceksiniz.

"Lusid" olmanın anlamı, rüya gördüğünüzde, zihninizin rüyada olduğunuzu tam olarak bilmesidir. Öyle ki, bedeniniz derin uykuyu yasarken, azıcık hileyle beyninizi tam anlamıyla uyanık olduğunuza inandırırsanız, göreceklerinizin gerçekliği karsısında hayrete düşebilirsiniz. Lusid hale geçtikten sonra yapılan faaliyetlerin başında uçmayı, rüya alemlerinde gezmeyi, rüyadaki kişilerle iletişim kurmayı, hatta kendi iç dünyanızı sorgulayıp, kişiliğinizi geliştirmeyi sayabiliriz. Aslında yapabileceklerinizin sınırını yine kendi akıl ve mantık çerçeveniz belirliyor. Yani aklınızın alabildiği her şeyi yapmakta özgürsünüz.

Lusid hale gelebilmek için iki değişik yol takip edilebilir. Başlangıçta ilkinin kullanılması uygundur; çünkü lusid'liği öğrenmenin temeli buna dayanır. Yatağınızın başucunda bir rüya günlüğü bulundurun ve her sabah uyandığınızda hatırlayabildiğiniz rüyaların tümünü buraya yazın. Bunu yapınca, zihniniz rüyalara daha fazla odaklanır ve zamanla ilginç rüya konuları ya da rüya belirtilerini saptayabilirsiniz. Bu da zihninize rüya gördüğünü anlaması konusunda yardımcı olacak ipuçları sağlar.

Gerçeklik testi uygulayın. Bunlar, rüyadayken, rüyada olduğunuzu fark etmenizi tetikleyecek basit testlerdir. Mantığı su şekilde isler: eğer normal hayatta düzenli aralıklarla rüya görüp görmediğinizi kontrol etmeyi alışkanlık haline getirirseniz, büyük ihtimalle beyniniz bu kontrolleri rüya gördüğünüzde de sürdürecek ve siz de kendinizi rüya görürken yakalayacak ve lusid hale gececiksiniz. Gerçeklik testlerinde en sik kullanılanı havaya yükselmeye çalışmak, parmağınızı elinizin içinden geçirmeye çalışmak ya da aydınlatma düğmelerinin doğru çalışıp çalışmadığına bakmaktır (çünkü bunlar rüyada genellikle abuk sabuk çalışır. )

Takip edilecek ikinci yoldaki yöntemler çok daha kestirmedir. Ama bunları denemeden önce mutlaka belli bir sure rüya günlüğünüzü tutmuş ve gerçeklik testi alıştırmalarını uygulamış olun. Sabah uyandığınızda hiç kıpırdamayın ve tekrar uymaya calisin, ama bu kez kendi kendinize: "Rüyaya geri döndüğümde rüyada olduğumu fark edeceğim" diye duşunun. Daha önce görmüş olduğunuz rüyayı hatırlamaya calisin ve kendinizi rüyaya tekrar girmiş olarak, ama bu kez rüya gördüğünüzün farkında olarak hayal edin. İsterseniz alarm saatinizi normalden bir saat öncesine kurun ve çok kısa bir sure için uyanıp, sonra bu tekniği deneyin.

Bir başka teknik ise, uyanık halden lusid rüyaya geçmektir. Bunu denemek için en iyi zaman sabah ya da öğlen üzeri, birseller atıştırdıktan sonradır. Yatağa uzanabilir ya da koltuğa oturabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp gevşeyin. Zihin gözüyle izleyeceğiniz renkli şekillere ve görüntülere konsantre olun. Uyku eşiğine gelinceye kadar kendinize müsaade edin. Zihniniz sükunet içinde kalsın ama oluşan şekillerin farkında olsun. Bu biraz zor bir yöntem olmakla birlikte, eğer dengeyi iyi kurabilirseniz, şekiller gün ışığı gibi ortaya çıkacak ve siz görmekte olduğunuz dünyaya rahatlıkla lusid olarak adım atabileceksiniz.

Lusid olmayı başardıktan sonra, lusid'liği maalesef her an tekrar kaybedebilirsiniz. Elde ettiğiniz deneyimin suresini uzatmak için, ellerinizi birbirine sürterek ovuşturmaya calisin ve kendinizi ruh dünyanızın yarattığı gerçekliğe bırakarak bu gerçekliği iyice algılamaya calisin. Ayrıca yüksek sesle: "Daha fazla lusid olmak istiyorum" diye bağırıp, kollarınızı iki yana açarak olduğunuz yerde kendi etrafınızda dönmek de ise yarayabilir.

İnsanların lusid olabileceği bilmesel olarak açıklanmıştır, ancak bunun dışında farklı deneyimlerden de söz edilir. Bunlardan biri de "astral seyahat'tır. Astral seyahat deneyiminde kişi, astral bedeniyle evreni ve daha ötesini gezebilir, ortak rüya görebilir, ruhsal rehberlere rastlayabilir, ya da çok daha olağanüstü deneyimler yasayabilir. Kişisel deneyiminiz ne yönde olursa olsun, hiçbir şey size zarar veremez. Ümit ederiz siz de milyonlarca diğerleri gibi, kendi ruh dünyanıza yapacağınız yolculuğun tadını çıkarırsınız.

Bu metnin amacı, lusid rüya görmeyle ilgili bilgiyi mümkün olduğunca çok dilde aktarabilmektir. Bu konuda yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız, lütfen çekinmeyin. Bu metnin dağıtılmasında ve tercüme edilmesinde hiçbir sakınca olmadığı gibi, ne kadar çok insana ulaşırsa kendimizi o kadar çok amacımıza ulaşmış olarak görürüz.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: LUCİD master, 28.12.2017, 19:09 (UTC):
lucid rüya ... en son rüyada olduğumu fark ettiğimde nefesim kesilmişti (rüyada)

Yorumu gönderen: Zra, 08.11.2014, 19:42 (UTC):
Elerrini ovuşturup bağırma kısmı ciddî mi? Komik geldi biraz.

Yorumu gönderen: ilayda, 03.11.2010, 13:23 (UTC):
ben ilayda lucid olmak istiyorum her gün kendime devamlı olarak şuan rüyadamıyım buraya nasıl geldim gibi sorular sorsam rüyadada olur mu ve bn ayda 2 kere istemeden lucid oluyorum nedenBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56080856 ziyaretçi (142875890 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)