Luksor Tapinagi
 
Luksor Tapınağı, Luxor Temple

Luksor Tapınağı

Karnak Amon Tapınağı yakınında bulunan ve görkemli eski Mısır Mimarlığının Nil kıyısındaki en zarif örneklerinden biri olan tapınak, Yeni Krallık döneminin 9.firavunu III.Amenhotep tarafından, Eski Mısır tanrılarının en büyüğü Amon-Ra adına M.Ö. 14. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Daha sonraları Tutankamon, II.Ramses, Büyük İskender, Roma ve Müslüman Araplar tarafından çeşitli ekleme ve yapılarla günümüze kadar gelmiştir. 1885'te başlatılan araştırma, kazı ve restorasyon çalışmaları günümüze kadar devam etmektedir.

Tapınağa 24 metre yükseklikteki pilondan girilir. Pilon cephesinde 4 tane oturan, 2'si ayakta duran büyük boy 6 adet Ramses heykeli bulunmaktaydı. Günümüzde tahtta oturur şeklindeki iki heykel, girişin sağında ve solunda yer alır. Pilon cephesi, boydan boya II.Ramses'in zaferlerine ait tasvir ve yazılarla süslenmiştir. Pilon'dan sonra II.Ramses olarak bilinen büyük avluya girilir.

Burası, kapalı lotus başlıklı sütunlar ve aralarında yer alan Osiris heykelleri ile çevrilidir. Avlu girişinin sağında, orta krallıktan kalma orijinal ve küçük Teb üçlüsü tapınağı ile sol yanda ve yukarıda yerel bir şeyh tarafından XIII.yüzyılda inşa ettirilen Abu al-Haggag Camii yer alır. Avludan sonra güney yönünde sapma yaparak koridor şeklinde uzanan açılmış papirüs başlıklı 52 metre yüksekliğinde 14 devasa sütün çift sıra halinde 2. büyük avluya ulaşır. III.Amenhotep'e ait olan bu sütunların üzerine. Tel Amarna'daki Aten inancını terk ederek Teb'e gelen ve Amon inancını kabul eden Tutankamon tarafından, bu dönüşümü kutlamak için süslemeler yaptırılmıştır. Buradan Hıpostil hole girilir. 32 sütunlu olan bu ilginç bölümden sonra Khonos, Mut ve Adak şapeli, yuvarlak kemerli, freksli, nişli, iki yanında kalsik roma sütün başlıklı girişi olan Roma kutsal mekanı, doğum odası, III.Amenhotep ve Büyük İskender'e ait dar ve karanlık kutsal mekanlar bulunur. Her yıl Ağustos ayı sonlarında 15 gün süreyle kutlanan Opet Festivali nedeniyle Karnak Tapınağından törenlerle getirilen bir örneğini görebileceğimiz Amon Ra Teknesi bu mekanda bir süre bekletilirdi. Karnak ve Luksor Tapınaklarını birbirine bağlayan yolun sfenksli olan önemli bir bölümü pilon duvarı karşısında bulunmaktadır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990184 ziyaretçi (134775876 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler