Lykaon ve Kallisto
 
Lykaon, Zeus, Callisto, Kallisto

Lykaon ve Kallisto

Birgün, Zeus'un yolu Arkadia'ya düştü. Arkadia kralı Lykaon, kan dökücülüğü ve acımasızlığı ile tanınan, kendisine misafir olanları yakalatıp öldürmeyi eğlence haline getirmiş bir kraldı. Zeus, bu insafsız kralın sarayına geldiğinde kim olduğunu açıklamadı. Lykaon, Zeus'u denemek için daha önceden öldürttüğü bir yolcunun etinden hazırlattığı yemeği baştanrının önüne koydu. Zeus, bunun üzerine yıldırımıyla sarayı yakıp kül etti ve Lykaon'u da kurta çevirdi.

Lykaon'un kızı Kallisto ise, Artemis'in yakın arkadaşı olan bir periydi. Tanrıça ile birlikte ava çıkar ve ona yoldaşlık ederdi. O da tıpkı Artemis gibi evlenmemeye ve bir erkekle birlikte olmamaya yeminliydi. Ancak Zeus, bu güzel periyi görür görmez ona gönül verdi ve birgün Kallisto, ağaçların altında dinlenirken Artemis'in kılığına girerek yanına yaklaştı. Kallisto, baştanrıyı Artemis sandığından ondan çekinmedi; fakat hatasını anladığı zaman iş işten geçmişti. Hamileliğini gizlemek için büyük çaba harcadı; ancak birgün arkadaşları ile birlikte gölde yıkanırlarken Artemis, peri kızın hamile olduğunu fark etti. Zeus, sevdiği kızı Artemis'in öfkesinden korumak için Kallisto'yu bir ayıya çevirdi; ama bu bile onu Artemis'in öfkesinden korumaya yetmedi. Artemis, okları ile onu delik deşik etti. Kallisto, ölmeden az önce Arkas adında bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Bu çocuk daha sonra Arkadia'ların babası oldu. Kallisto ise öldükten sonra Zeus tarafından gökyüzüne alındı ve kutup yıldızına; yani "Büyük Ayı'ya çevrildi.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068031 ziyaretçi (142836392 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)