Maskeler ve Ruhun Dili
 

Maskeler ve Ruhun Dili

Kayıp Gül

BİR MASKE, BİR LİSAN. BİR LİSAN, BİR İNSAN.

Öyle maske dediysem bu maskeli balo değil. Hemen hemen her insanın yüzünde taşıdığı maskeden bahsediyorum. Kaç çeşidi vardır bilinmez; ama oldukça fazla olduğu bir gerçek. Kimi yüzünde kolayca çözemeyeceğiniz bir dünya taşır. Bakışı, katı ve zalimdir. Dünyaya aldırmaz. En çok da gözlerinize bakmaktan çekinir. Bakarsanız, yüreğinin inceliklerini görmenizden ve onun bu dünyasını keşfetmenizden korkar. Bu maskeler, en sert görünüşe sahip olsalar da en iyi yürekli olanlardır. Sahiplenicidirler.

Güleryüzlü olanları ağlamaya elverişli iklim gibidir. Ben mutluyum havası estirirler etraflarına kendince "beni her şey mutlu ediyor" mekanizması geliştirirler. İşte en hassas ve kırılgan olanları bunlardır. İdârecidirler.

Mâsûm ve bebek yüzlülere gelince. En tehlikeli maske türüdür. İyi ve sevecen rûhu altında duygularında fırtınalar kopan, yaşamda en çok zorlanan, sürekli kendi içlerinde her defasında yeni yaşam kuran, hem karşısındakini hem kendini kandıran, tehlikeli dediysem de en çok kendine zarar veren tiplerdir. Kararsızdırlar.

Ya yalancı olmayan maskelere ne demeli. O, her zaman doğruyu söyler, doğruyu yaşar; ama en büyük yalanı kendine söyler. Duygularından kaçarlar. Onlara göre yalan olmayan yanları koruyucudur. Bu şekilde kabuklarını kırmadan yaşarlar. Eh, kırılırsa yalan olur. 😇 Korkaktırlar.

Cesaret maskeleri taşıyanlarrrrrr. Korktuklarını hiç belli etmezler. Bu maskenin arkasında saklanmak, oldukça titizlik ister. Korktukları belli olursa, girdaba düşerler. Her şeyleridir cesaretleri. Pek topluma karışmazlar. Yani cesaret ister toplum 😇 En zararsız ve kendi halinde yaşayanlardır. Koruyucudurlar.

Sakin maskeler vardır. Gördüğünüzde imrenirsiniz bu kadar sakinliğin altında nasıl bir fay hattı taşır ancak o fay hattının üzerinden geçenler bilir. Laf aramızda en çok korktuğum tiplerdir. (Eee, yavaş atın tekmesi sert olur.) Sakin birini gördüğünüzde sakın dalına basmayım 😇 Kırıcıdırlar.

Sıra geldi seviyeli maskelere. Sürekli atağa geçmeye elverişli yapıları vardır. Kendi seviyelerini korurken karşısındakinin seviye sınırlarını zorlarlar. Göründüğü gibi olmayan bu gurup ki istisnalar hariç mesafenizi korumanız gereken türlerdir. Kışkırtıcıdırlar.

Dost maskeler. Ahh, onlar. Madem ki dostlar, neden hep dostlarımızdan zarar görürüz bir düşünün. "Bırakıp da gitti dost bildiklerim" gibi 😇 Seçimlerimizde en dikkat etmemiz gereken ilişkilerdir. Sinsidirler.

Böyle sıralanır gider. Bâzen düşünürüm. Görüntü bu kadar aldatıcı olabiliyorsa, kimbilir gereksiz yere kaç kişinin kalbini kırıyor, kaç kişiyi mutsuz ediyor ve hak etmediği değeri veriyoruz. İnsan, aynaya baktığında "Ben hangisiyim acaba?" demekten kendini alamıyor. Ne kadar aynadaki şeklimize baksak da görüntümüz de yansıma değil mi? Eğer geliştikçe, büyüdükçe, ilerledikçe baktığımız toplumun gerçek yüzünü görebiliyorsak, yansımalar bizi yanıltmıyorsa; işte derinlerde yansımayı değil rûhundaki gizemi görmüşüzdür. İşte o zaman yeni bir lisân daha öğrenmişizdir. RUH DİLİ.

Kayıp Gül,
30 Nisan 2010 Cuma. Saat: 23:30.

Bircan M.'nin Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: fasete, 02.05.2010, 18:31 (UTC):
Konu güzel ,yazı da güzel,biraz da insanlara felsefi yönden bakmak lazım.Ben gerçekten çok kötüyüm diyebilen insan kaç tane çıkar?

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 01.05.2010, 17:19 (UTC):
Teşekkür ederim Ayşegül beğendiğine sevindim ben burada sadece çok az örnekleri anlatmaya çalıştım amacım insanları dış görüntüsü ile yargılamamak adına elimden geldiğince. Sonuçta her bir birey yaşam şartları nedeniyle ne yazıkki bu zorunlu maskelerden taşımak zorunda kalıyor ancak maske taşımadan net yaşayanlar ALLAHIN yüce katına ermiş kişiler dilerim herkes kendi olmayı başarır. sende ALLAHA emanet ol

Yorumu gönderen: ayşegül, 01.05.2010, 16:14 (UTC):
gerçekten çok beğendim(bu gerçeğin maskesi:)bana uyan bir maske var mı diye baktım yada yüzümde maske olduğunu düşünenler varmı acaba???benim maskem;duygularını içinde tutamayan,bazen küçücük bir kalbe sığdığı halde bazen de dünya kendine dar gelen maskesi olurdu herhalde...bu yorumum bir iade-i ziyaret değil güzel olanı takdir etmektir,iki yüzlülük veya samimiyetsizlik maskesi de değil:)Allah'a emanet ol...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53004757 ziyaretçi (134812499 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler