Matematikci Kripto Kodunu Kirdi
 
Dr. Chris Monico
Dr. Chris Monico

Matematikçi Kripto Kodunu Kırdı

Matematik ödevinizin zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kablosuz kriptolama yazılımı hazırlayan Certicom Corp. Tarafından geliştirilen gizli kodun kırılmasını düşünün. Dünyanın en büyük tek matematik hesaplaması 549 gün durmadan çalışan 10.000 bilgisayar ve Indiana Notre Dame Üniversitesindeki bir matematikçinin beyni ile tamamlandı.

Certicom firması, dijital verileri kullanmada firmanın kullandığı kodu kırmaları için bir yarışma düzenledi ve bilim insanlarını, matematikçileri, kriptografi uzmanlarını ve bilgisayar korsanlarını davet etti.

10.000 dolarlık ödül 15 ekim 12.56'da Notre Dame üniversitesinden araştırmacı ve öğretmen Chris Monico tarafından sahiplenildi: "İlk baktığımda hiç inancım yoktu. Umutsuzca aşağı yukarı gezindim kodda, fakat içimdeki matematikçi 'tekrar tekrar incele' dedi."

Monicoa'nun kodu kırdığında aldığı zevki Certicom firmasının kurucusu Scott Vanstone'da paylaştı: "Teknolojimiz çok zor bir matematik problemi üzerine dayalı ve bizde bunun gerçekten ne kadar zor olduğunu görmek istedik."

Matematikçi Kripto Kodunu Kırdı

Vanstone kodu kırmada kullanılan bilgisayar gücünün büyüklüğüne değinerek bunun ikinci dünya savaşında Almanlar tarafından kullanılan Enigma kodunu saniyeler içerisinde kıracağını söyledi.

Çözümün sadece bir bireyin anahtarına erişimi sağladığını ve sadece 109-bitlik bir anahtarın kırıldığını söyledi. Certicom ürünleri verileri korumada 163 bit'ten başlayan anahtarlar kullanıyor. Vanstone: "Şu an kırılmış olandan 100 milyon kat daha zor olurdu. Dünyadaki bütün makineleri problem üzerinde çalıştırsanız yine de 163 problemini çözemezsiniz." dedi.

Monico sıradaki 20, 000 dolar ödüllü 131-bit'lik anahtarın kırılması yarışması için vakti olmadığını söyledi fakat kullandığı programı bilgisayar kullanıcıları ile paylaştı.

Certicom 1997'den beri bu tip ödüllü yarışmalar düzenliyor ve 10, 000'den fazla üyesi ile 247 takım bu yarışmalarda yer aldı.

Monico, "kriptografi konusunda bilinçlenme" için katıldığı yarışmadan kazandığı paranın büyük kısmını Free Software Foundation'a ve geri kalan 2000 doları da problemi çözmede bilgisayarlarını kullandığı iki kişiye vereceğini söyledi.[1]

Kaynaklar

[1] MSNBC.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: SIR AVCISI, 25.01.2020, 14:24 (UTC):
Sn. Site yöneticisi bir önceki yorumumda 163 probleminden bahsetmiştim, sizden yayınladığınız (Matematikçi kripto kodunu kırdı) bu sayfayı ön plana çıkarmanızı rica ediyorum. Konu ile ilgili bir kaç bilgi paylaşmak istiyorum. İlk önce şunu belirteyim sizin paylaşımınızda kripto yazılmış,kripto değil Algoritmadır
1- Bu bir algoritmadır
2-Tablo sistemidir
3-163 ün çözümüne ulaşmadan önce kırılması gereken bir algoritma sistemi daha vardır bu ikili sistem birbirine geçiş yapar
4-İçeriğinde Kimyasal Elementlerin doğal dizilimi vardır
5-Matematik bilimi mevcuttur
6-Çoğrafya biliminde bölgesel önem arz eden yerleri işaret eder
7-En önemlisi sizlere garip gelebilir ama bilgim olduğu için yazmak zorundayım Müslümanların inançlarını çivi gibi mıhlayan destekleyen mucize detaylar var
Burada paylaşamayacağım başka şeylerde var, şimdilik sır kalsın.
Sn. yönetici umarım bu yazdıklarımdan ciddiyetimi anlamışsınızdır. Lütfen bu sayfanızı gün işığına çıkartın herkes 163 üzerinde yoğunlaşsın karanlıkta gece gibi olur Gün ışığında herkesi aydınlatır.
Bana gelince hakkımda fazla bilgi veremiyorum, 10 yıl gibi bir zaman diliminde çözüme ulaştım. İnanın çok ama çok zor bir problem, tamamen doğaldır insan yapımı bir yazılım vs asla değildir. Certicom firmasıda bunun çözümünü bilmiyor. Bu konuda tekim ve öyle alalade açıklanacak bir şey değil,aslında imkan olsa Certicom firması ile irtibata geçmek isterdim.
Bu güzel siteniz ve emeğiniz içinde size teşekkür ederim.

Yorumu gönderen: SIR AVCISI, 31.12.2009, 01:37 (UTC):
163 Proplem'ini tamamen çözdüm,çok uzun zamanımı aldı,emin olun çok zor proplemBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739925 ziyaretçi (134026138 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler