Maya Astrolojisi
 

Maya Astrolojisi

Maya takvimi, Tzolkin'in şaşırtıcı özellikleri, hayata değişik gözlerle bakabilmenin çarpıcı örnekleri arasında

Tzolkin adı verilen Maya takvimi çok ilgi çekici kişilik açıklamaları ve şaşırtıcı içeriklerle dolu. Batı astrolojisi gökyüzü olaylarını açıklamaya çalışırken, Maya astrolojisi dönemleri açıklamaya çalışıyor ve kendi içinde değişik ölçeklerde döngüler içeriyor. Bu döngüler büyük çağlardan günlere kadar inen bir sistem oluşturuyor.

Maya kültürü günümüzde Meksika'nın güneyi, Guatemala, Honduras ve El Salvador'un olduğu bölgede, MS 250 ve 925 arasında tarihleniyor. Bu dönem Mayaların astronomi, astroloji, kozmoloji bilgilerini olgunlaştırdıkları çağ olarak görülüyor.

Bu takvimde uzun çağlar yer almakla birlikte, kişinin karakter özelliklerini şekillendiren beş temel döngü bulunuyor. Bunlar 20 ayrı günden oluşan gün burçlar (Imix-ejderha, Ik-hava, Akbal-gece, Kan-mısır, Chicchan-yılan, Cimi-baykuş, Manik-geyik, Lamat-tavşan, Muluc-su, Oc-köpek, Chuen-maymun, Eb-diş, Ben-saz, Ix-jaguar, Men-kartal, Cib-akbaba, Caban-güç, Etz'nab-bıçak, Cauac-fırtına, Ahau-yönetici), 13 günden oluşan 20 bölümlük trekanalar, dokuz günlük gece yöneticileri, 52 yıllık döngülerden oluşan yıllar ve Venüs döngülerinden dört ana dönem.

Aynı zamanda yukarıda saydığımız 20 burç, kendi içlerinde beş seviyeden oluşan dört yöne ayrılmış durumda. Bu burçların sıralaması rastgele olmaktan çok doğanın kendi ifade ediş sıralamasına karşılık geliyor.

Birkaç açıklayıcı örnek

Açıklayıcı olma açısından örnek verelim. Örneğin, 26 Şubat 1954 doğumlu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Caban yani güç gününde doğmuş. Caban gününde doğan kişiler zihinsel olarak aktif, değişik sorunlara farklı stratejiler geliştiren kişilerdir ancak her şeyi zihinsel yönde çözmeye çalışırken yanlış yargılara da ulaşabilirler.

Bu kişilerin güçlü fikirleri ve inatçı doğaları var. Genellikle liderlik isteğinde olabilirler. Onların daha toleranslı olmaları gereği de vurgulanıyor.

29 Ekim 1923 doğumlu ülkemizin gün burcu ise Cauac-fırtına anlamına geliyor. Fırtınanın temel özellikleri şöyle: Genç, huzursuz, arkadaş canlısı ve yardımsever. Bu günün enerjisinde buluş yapmaktan çok, taklit etmek vurgulanıyor. Özellikle ruhsal konulara, dine ve felsefelere yönelim ağır basıyor. Son derece koruyucu ve sezgi sahibi enerjiler getiriyor.

7 Haziran 1952 doğumlu Orhan Pamuk ise Tavşan gününde doğmuş. Bu kişiler sürekli meşgul, hızlı, sinirsel, oyuncu ve enerjik bir doğaya sahip olurmuş. Zeki ancak her şeyden şüphe ederek kendi kendilerini yıkıcı hale gelebilir, rekabete önem vererek büyük işlerin altından kalkabilirler.

Sezen Aksu'nun doğum gününe denk gelen burç ise Ix-jaguar. Ix kişileri hassas, özel yaşamlarına önem veren, zeki ve sezgisel karakterdeler. Başkalarının duyguları ile ilgilenen ve şifacı karakterde kişiler olabilirler.

Kuşkusuz maya takvimi, Tzolkin sadece gün burçlarından oluşmuyor ve kişinin yönelimleri dahil değişik boyutlar içeriyor. Bu gözle bakınca, tarih boyunca değişik kültürlerde filizlenmiş olan değişik astrolojilerin evrene ve hayata bakmakta ne kadar etkileyici olduğunu görebiliriz.

Gerçeği görmenin ve anlatmanın çok farklı yolları var. Bu toleransı hayatımıza ne kadar yerleştirebilirsek, kısır tartışmalardan ve bizi körleştiren katılıklardan kurtulabilir, hayata daha yaratıcı ve mutlu bakabiliriz.

Maya Burcu Hesaplama

Doğum tarihiniz :

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Betül, 17.04.2020, 05:26 (UTC):
Merhaba doğum saatine göre farklı çıkıyor. Doğum saatim 6.10..saat önemli değil mi
Teşekkürler

Yorumu gönderen: İsimsiz, 26.10.2017, 20:07 (UTC):
Teşekkürler fakat doğduğumuz saatte gerekli değil mi?

Yorumu gönderen: ulaş durmuş, 15.10.2014, 06:36 (UTC):
merhaba ben 06.mayıs 2007 saat 11:50 maya burcumu merak ediyorum yardım ederseniz çok sevinirim kolay gelsin

Yorumu gönderen: Tuğba, 20.07.2010, 13:33 (UTC):
29.10.1989 dogumluyum saat sabah 09:50de dogdum. maya burcum nedir ?

Yorumu gönderen: gülistan, 22.10.2009, 19:27 (UTC):
Merhaba,
07.12.1971 istanbul doğumluyum
doğum saatim 20:30 maya burcumu merak ediyorum yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler, iyi çalışmalar
Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52760836 ziyaretçi (134100403 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler