Mecdelli Meryem (Magdalali Meryem)
 
Mecdelli Meryem (Magdalalı Meryem) Maria (Mary) Magdalena

Mecdelli Meryem (Magdalalı Meryem)

Mecdelli Meryem ya da Magdalalı Meryem (Batılı dillerde: Maria ya da Mary Magdalena), Yeni Ahit'e göre İsa'nın takipçilerinden biri. Markos ve Yuhanna İncillerine göre, öldükten ve gömüldükten sonra dirilen İsa'yı ilk gören kişidir. 22 Temmuz, Hıristiyanlıkta Aziz Mecdelli Meryem Günü'dür.

Mecdelli Meryem'in, Celile'nin Tiber Gölü kıyısındaki "Mecdel Nunayya" kasabasından olduğuna inanılır. Luka İncili'ne göre İsa onu kötü ruhlarından arındırmıştır. Luka İncili 7:37'de bahsedilen günahkar kadının Mecdelli Meryem olduğu kabul edilir.

Efsaneye göre Mecdelli Meryem, İsa'nın müritlerinden olan Maximinus ile deniz yoluyla Efes üzerinden Fransa'nın Marsilya kentine gider. Efsaneye göre Fransa'ya gittikten sonra inzivaya çekilir, sadece kilise ayinlerinde dağıtılan kutsal ekmek ve limon ağaçlarından yükselen kokuyla beslenir.

Diğer İddialar

Bir hayat kadını ve sonrasında İsa'nın eşi olduğu, ayrıca Sarah isimli bir çocuklarının bulunduğuna dair iddialar mevcuttur.

Madeleine Çöreği

Magdeleine Çöreği

Fransızların yumurta, tereyağı, un ve şekerden yapılan meşhur Madeleine çöreğinin Magdalalı Meryem'e bağlı bir manastırdan çıktığına dair rivayetler vardır. Fransız İhtilali'nden sonra manastır dağıtıldığında rahibelerin astronomik bir rakamla tarifi pastacılar birliğine sattığı söylenir. Sonra Madeleine çörekleri tüm Fransa'ya yayılır, özellikle de Aziz Mecdelli Meryem Günü olarak kabul edilen 22 Temmuzda büyük miktarda bu çöreklerden tüketilir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ahmet , 13.01.2010, 14:38 (UTC):
bu zamanda,böyle bir site hazirlayanlardan allah razi olsunBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52767389 ziyaretçi (134118067 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler