Mekkeli Müezzinin Sair Nabi Hakkindaki Rüyasi
 
hakkındaki, mekkeli, müezzinin, nabi, rüyası, şair

Mekkeli Müezzinin Şair Nabi Hakkındaki Rüyası

Şair Nabi, zamanın paşalarından birinin iltifatına mazhar olur ve beraberce hacca giderler. O devirlerde hacca deve ile gidilir. Develerin sırtına yüklenen mahmil ismi verilen, iki kişinin rahatça yolculuk edebileceği bir semer vardır. Nabi ile Paşa da böyle bir deve de yolculuk ederler.

Nihayet bir seher vaktinde Medine topraklarına girerler. Nabi, Peygamber'in kabrini ziyaret edeceğim diye heyecanlanır, mahmilin öbür tarafında ise paşa yatmış uyuyor. Bu durum, Nabi'yi müteessir eder. "İki cihan güneşi bulunduğu topraklara geldik. Biraz sonra Medine şehrine gireceğiz. Böyle yatmak hiç münasip olur mu?" diye düşünür ve bu heyecanla dudaklarından şu mısralar dökülür.

“Sakın terk-i edebten kuy-ı mahbub-ı hudadır bu!
Nazargahı ilahidir, makamı Mustafa'dır bu'”

Nabi ne oldu, ne söylüyorsun, der. Nabi de :
— Efendim, Peygamberimizin kabr-i sadetlerinin bulunduğu Medine şehrine geldik de, bazı şeyler hatırladım, bunları söyledim. Paşa da Nabi'nin heyecanına katılır. Abdest alıp yay olarak Medine sokaklarında Ravza-i Mutahhara'ya doğru yürürler.

Nabi farkında olmayarak bu mısraları birkaç kere tekrarlar. Her tekrar edişte sesi biraz yükselir ve nihayet öbür tarafta uyumakta olan Padişah uyanır.

Bu esnada kulaklarına bir ses gelir. Durup dinlerler. Gelen ses, Mescid-i Nebevi'nin minarelerinden yükseliyor. Sesi dikkatle dinleyince, biraz evvel Nabi'nin söylediği mısraların müezzin tarafından okunduğu anlaşılır. İyice duygulanırlar. Paşa, Nabi'ye şöyle seslenir.
— Nabi, bu hal nedir?
Nabi de:
— Bilmiyorum, der. Her ikisi de sükût ederler ve beraberce minarenin kapısına girerler. Müezzinin minareden inmesini beklerler.

Müezzin inince:
— O söylediklerin ne idi, onları ne için söyledin, sebebi nedir, diye sorarlar. Fakat müezzin, bir türlü söylemez. Ne kadar ısrar ederse de,
"— Söylemem, kafamı kesseniz de söylemem!" deyince:
— Ama, der Nabi, Bunları biraz önce ben söyledim. Sana kim söyledi?

Bu sefer müezzinin tavrı ve şekli değişir ve heyecanla:
— Senin ismin Nabi mi? der.
— Evet cevabını alınca müezzin Nabi'nin ellerine, Nabi de müezzinin boynuna sarılır. Bu dehşetli manzarayı seyreden Paşa, dayanamayıp:
— Nereden bildin bunun isminin Nabi olduğunu, Allah aşkına söyle, der. Müezzin rüyasını anlatır:

— Efendim, akşam abdestli olarak yatmıştım. Biraz evvel Peygamberimizi rüyamda gördüm.
— Ya müezzin kalk yatma. Benim aşıklarımdan biri, benim kabrimi ziyarete geliyor. Şu cümlelerle minareden onu istikbal et, dedi. Ben de hemen kalktım. Abdest aldım. Peygamberimizin iltifatına mazhar olan aşık kimdir diye düşünerek minareye koştum.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: duran aydın, 24.10.2009, 20:50 (UTC):
allah bizleri şair nabi ye komşuve dost eylesin.onun gibi bizide peygamber efendimize ümmet eylesin.ne büyük insan kainatın efendisi dünyadayken ona ümmeti demiş,ne büyük insan ,gerçek insan,gerçek aşk budur dostlar.yıllar geçmesine rağmen hala peygambere olan aşkı anlatılıyor.vesselamBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53649021 ziyaretçi (136616864 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler