Merhametli Ya Da Merhametsiz Olmak
 
Merhamet, NFK, Reis Bey

Merhametli Ya Da Merhametsiz Olmak

Osman Ataş

“O güzel Resul buyurdu ki; Merhamet etmeyene merhamet edilmez.”

MERHAMET!!! Yazılışı ve anlamı kadar daha güzel ve büyük bir lafız yoktur. Benim kalbimde yaşayan en güzel manadır “Merhamet”. Bilirim ki hayatın zorluğu ve imtihanı herkes için kolay değildir. Ama yine bilirim ki hayatı ve imtihanı zor kılan yine bizleriz. Var oluş ile yok oluşun arasındadır “Merhamet”. Karanlıktan aydınlığa çıkışın içindedir “Merhamet”.

Sözcüklerin seçimindedir “Merhamet”. Kalbin atışındadır “Merhamet”. Yaşadığımız hayatlarla kaybettiğimiz ebediyeti anlamaya çalışmaktır “Merhamet”.

Rahman’ın Adıdır “Merhamet”. Ey insanoğlu! Merhametini yakmışsan, azabı çetin olan Cehennem ile uyan. Kalpleri kararmış, sadece kendi varlığına teslim olmuş bir ümmet yaşamaktadır.

Birgün yolda giderken bir genç gördüm. Elinde bir değnek ve yol kenarında olan belediye durağına vura vura kırmaya çalışıyor, avazı çıktığı kadar bağırıp insanlara korku salarak rahatsızlık veriyor… Ne zalim insan dedim… Böyle pislik içinde yaşayan insanlar olmasın istedim. Nefret ve hiddet duydum. Elime bir sopa alıp vurmak aynı hareketleri onda yaparak yaptığı şeyin ne kadar kötü olduğunu anlatmak istedim. Ama bir baktım ki nefretimle kızdığım genç, o esnada yoldan geçen aracın bir anlık çarpması ile havaya uçtu ve çok kötü bir halde yere düştü. Koştum ve yanına geldim. Kanlar içinde çaresiz ve merhamete muhtaç bir halde yardım istedi. İşte o anda nefret duyduğun insana merhamet duydum yardım etmeye çalıştım bu yüzden.

İnsan, çok yüce bir varlıktır. Bir insan, gerçekten Cennet’i istiyorsa; önce kalbindeki iyiliği büyütmeli. İyilikle yaratılmamış hiçbir kalp yoktur. Çünkü Allah, iyiliği emrediyor. Kaybedeceğini bilmeden kazanacağına inanarak çalışmak… Kazanacağını bilerek kaybedenlerden olacağını bilmeden yaşamaktır bu dünya…

Dünya, bizim diye insanlara zulüm yapanlar, aslında anlayamadılar kendilerine zulmettiklerini. Kararmış ve körleşmiş bir kalbi kim kurtarabilir ki?! Allah’ım, ey adı “Merhamet” olan Allah’ım… Bizi merhametle yaşat, sevgi ile kalbimizi nurlandır. Dünya hayatı tatlı gelen bir nefsi kalbi bizden uzak kıl…

EY İÇİMDE İMAN VAR DİYEN YÜREK…

BİR ATEŞTEN GÖMLEK GİYMEN NEYE GEREK…

SANMA Kİ DÜNYALIKTIR SANA VERİLEN GERÇEK…

VALLAHİ İÇİNDE KAYBOLACAĞIN BİR GERÇEK…

Bilesiniz ki yaşadığınız hayat Karun gibi olsa da; yaşayacağınız toprak, bedeninizi aldığı kadar olacaktır. Bir damla gözyaşı için titreyen arşı bir tebessüm ile neden Rahmet’e dönüştürmeyelim? Zor olan, içinde kaybolduğunuz zalimlik değil kolaylığa merhamet etmeyişimiz’dir.

Merhameti olmayan Cehennem’den bile daha merhametsiz olan insan, artık geriye dönemeyecek Merhamet, güzelliğini hissedemeyecek içinde yaşayamayacak ve artık mutlu olduğuna inanarak yaşadığın bu hayatı bulamayacaksın…

Osman Ataş.

Osman Ataş'ın Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: mehmet , 25.05.2017, 05:54 (UTC):
merhamet kaldımı ki insanlarda malesef dünya merhametsiz bir hale geldiBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52993843 ziyaretçi (134784994 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler