Merkür'ün Karanlik Yüzü
 
Merkür, Mercury

Merkür'ün Karanlık Yüzü

NASA'nın uzay aracı Messenger, Merkür Gezegeni'nin görüntülenmemiş bölümlerinin fotoğraflarını gönderdi. Merkür'ün global görünüşü, bu sayede ilk kez incelenebilecek

İlk kez 14 Ocak'ta Merkür'ü ziyâret eden Messenger uzay aracı, pazartesi günü krater dolu gezegene 200 KM sokularak, önemli miktarda veri ile görüntüyü Dünya'ya gönderdi.

Messenger uzay aracı, 1974 ve 1975'te Merkür'ün yarısına yakınını görüntüleyen "American Mariner", 10'dan sonra Ocak ayında gezegenin 'sini ve pazartesi günü 0'dan fazlasını görüntülemiş oldu. NASA yetkilileri, ellerinde şu anda Merkür'ün •'inin görüntüsü bulunduğunu ve ilk kez bu gezegenin global görünüşünü inceleme olanağı bulduklarını kaydetti.

Yolculuğu sırasında kendi motorlarının yanı sıra, Merkür'ün yer çekimi etkisini de tramplen gibi kullanan Messenger uzay aracı, yaklaşık 50 saat süren yaklaşma sonrasında 700 Gigabaytı aşkın veri gönderdi.

NASA'nın 2004 yılı Ağustos ayında uzaya fırlattığı Messenger'ın gönderdiği son fotoğrafların, ABD'nin prestijli eğitim kurumlarından Johns Hopkins Üniversitesi'nin Uygulamalı Fizik Laboratuarı tarafından incelenmekte olduğu belirtildi.

Uzay programının yöneticileri, Merkür'e 33 yıl aradan sonraki bu ziyaretin bilimsel açıdan çok tatmin edici bilgiler sağladığını, ikinci yakından bakışın gezegenle ilgili çok daha fazla bilgi sağlamasının beklendiğini bildirdi.

Araştırmacılar, Messenger'ın ilk ziyaretinde olduğu gibi, ikincisinde de gezegenin karanlık yüzüyle ilgili bilgi topladığını, Merkür'ün yüzeyi, toprağının bileşimi, dinamik manyetosferi (Güneş'ten gelen hızlı parçacıkların oluşturduğu plazma akımının, gezegenin manyetik alanının etkisiyle saptırılarak engellendiği bölge) ve atmosferini incelediğini kaydetti.

Messenger, Merkür'ün Güneş'e en yakın gezegen olması, Güneş'in şiddetli çekim gücü, aşırı sıcaklık ve yüksek radyasyon nedeniyle zor görevde. Büyüklük olarak sekizinci sırada yer alan, Güneş'in çevresini 88 günde dönen ve Güneş'e yakınlığı dolayısıyla kavrulan Merkür'e ziyareti sırasında elektronik ve gözlem araçlarının "oda sıcaklığında" çalışması için bir koruyucu kalkanın altında bulunan Messenger uzay aracı, 300 dereceyi aşan bir sıcaklıkla karşı karşıya bulunuyor.

Son Gidiş, 2011'de

"Messenger", bu gezegene üçüncü ve son ziyaretini gelecek Eylül ayında yapacak. Bu tarihe dek uzay aracı, Güneş'in çevresini 15 kez dolaşmış ve 8.000.000 km yol kat etmiş olacak. Mart 2011'deyse, son kez uğrayacağı Merkür'ün yörüngesine girip orada kalacak.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: nurten güven, 09.11.2014, 09:18 (UTC):
teşekkürler böyle bilgileri bizlere veriyor sunuz ki bilim sizce yanılgı ve yanlış toplanmış bilgilere sahip olamaz mı ? bu bilgiler sanki bana saten insanlara ancak verilebilenler veriliyor aslında verilmek istenen esas bilgiler saklı... nasıl derseniz.... (sırların sırrı dünyası içinde çokkk özel ve üstün bilinmezlerde...)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911889 ziyaretçi (142447807 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)