Meteor Geliyor (2002 NT7)
 
PHA 2002 NT7

Meteor Geliyor (2002 NT7)

Güneş sistemimizde, özellikle Jüpiter ve Mars arasında yer alan büyük boşlukta çok sayıda meteor bulunmaktadır. Bu meteorların birçoğu Güneş etrafında turlarını tamamlarken diğer gezegenlerin yakınlarından geçer. Bazen gezegen meteorun yörüngesi üzerinde kalır ve çarpışma gerçekleşir. Küçük meteorların gezegenlere çarpması sık yaşanan bir olaydır. Özellikle atmosferi olmayan gezegen ve uydular bu çarpmalardan etkilenmektedir.

Uydumuz ayın yüzeyinde, meteor çarpmalarının oluşturduğu bir çok krater bulunmaktadır; fakat üzerinde yaşadığımız gezegen olan Dünya, koruyucu bir zırh görevini üstlenmiş olan bir atmosferle çevrilir. Yaşamın oluşması için gerekli gazları barındıran atmosfer aynı zamanda ufak çaplı meteorların gezegenimizin yüzeyine çarpmasını engelleyebilecek bir yapıya sahiptir. Dünya'nın yüzeyine ancak büyük çapa sahip olan meteorlar ulaşabilirler. Küçük meteorlar atmosfer içerisinde parçalanarak ve yanarak etkisiz hale gelirler.

5 Temmuz gecesi New Mexico'daki gözlemevi çalışanları yeni bir meteor saptadı; fakat olağan dışı olan, bu meteorun bulunması değil yörüngesi. Güneş'in çevresindeki dönüşünü 837 günde tamamlayan 2002 NT7 katalog numaralı meteor yapılan hesaplamalara göre %6'lık bir ihtimalle gezegenimizle çarpışabilir.

2 kilometre genişliğindeki bu meteor atmosferimizin parçalayabileceğinden çok büyük. Bu nedenle eğer bu %6'lık ihtimal gerçekleşirse. 1 Şubat 2019'da gezegenimizle çarpışacak olan meteor, atmosferimizden rahatlıkla geçebilecek ve saniyede 28 kilometreye varan bir hızla yer yüzüne ulaşacak. Böylesine kuvvetli bir çarpışma, bir kıta yok edebilecek kadar etkili olacaktır. Ayrıca çarpışmanın etkisiyle atmosferi kaplayacak olan toz bulutu diğer kıtalardaki hayatı olumsuz yönde etkileyecek.

2002 NR7

Fakat bu meteor, panik yapmamıza değecek bir yapıya sahip değil. Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi güneş sisteminde bir çok meteor bulunuyor ve bunların çoğu gezegenimize yaklaşsa da çarpmadan yörüngesini tamamlıyor. Tarihte geriye gidildiğinde bu meteora göre çok daha büyük çapa ve gezegenimizle çarpışma olasılığına sahip bir çok meteor, gezegenimizin yanından süzülüp geçmiştir. Bu kez, %6'lık olasılığın gerçekleşebileceğini varsaysak dahi, çarpışma en az 4-5 yıl öncesinde kesinliğe kavuşacaktır.

Şu an bulunduğumuz teknoloji düzeyi bu meteorun tehlikeli olduğu kesinleştiğinde meteorun yörüngesini değiştirmeğe rahatlıkla yetecektir. Örneğin bu tip bir tehlike olabileceği düşünülerek geliştirilen yöntemlerden birine göre; meteor gezegenimize belli bir mesafe yaklaştıktan sonra meteora doğru göndereceğimiz atom bombası yüklü bir roket, gezegenimizden uzak bir noktada meteorun yanından geçecek. Tam bu anda patlatılacak olan bomba meteorun yörüngesini değiştirerek gezegenimizi koruyacaktır. Bu ve benzeri bir çok yöntem sayesinde gezegenimizle çarpışma oranı yüksek olan bir meteoru etkisiz hale getirmeye yetecek geçerliliğe sahiptir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: alperoguz, 16.05.2014, 22:52 (UTC):
çok fazla uzay filmi izlemişsin hem bir kıtayı yok edebilir diyorsun hem endişelencek bişey yok diyorsun yuzde6 lık ihtimal gözönüne almıyorsun sonra atom bombası felan cok sacma bir alıntı olmuşBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073297 ziyaretçi (142850473 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)