Mevlana'dan Hissettiklerim
 
mevlana, konya, celaleddin, celalettin rumi

Mevlânâ'dan Hissettiklerim

Bircan M.

“Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol!”

Neden düşündünüz mü hiç, cömertlik ve yardım, neden akarsuya benzetilmiş?

Çünkü su, saftır berraktır. Cömertlik, su gibidir. Yapılan karşılıksız yardımın, cömertliğin bize kat kat geri geleceğini anlatır ve biriken su, bir akarsuya döner. Cennet nehirleri gibi çağlar içimizde ve serinliği kaplar rahmet kapılarını.

“Şefkat ve merhamette güneş gibi ol!”

Şefkat göstermeyenin huzuru, merhamet etmeyenin çevresinde merhamet edeni olmaz.

"Güneş gibi ol!" diyor. Güneş, sıcaklıktır samimi duygulardır. Belki yok bir parça ekmeği paylaşacak gücün; ama sevecen birkaç kelimen olabilir ve yerinde kullanırsan, bir çok hayatı kurtarabilir. Yüreğinde mi yok?

“Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol!”

Kendin için istemediğini başkası için de yapma. Zaman gelir; yargıların, sana döner. Marifet, ortaya çıkarmak değildir yapılan hataları. Bir fırsata dönüştürmektir işlenen kusurları. Yorgan misali ört duyduklarını. Gün gelir aynı yorgan, sana da lâzım olabilir.

“Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol!”

Çoğunluğumuzun yaptığı en büyük hata. Belki ölü gibi olamayız; ama ölçüde tutabilsek. Bir anda ağzınızdan çıkan kelimeleri siz, kısa zaman içinde unutabilirsiniz. Ama ya karşınızdaki? Kimbilir kaç gece huzursuz geçirir uykularını. Bir düşünün, var mı bu kadarına hakkımız?...

“Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol!”

Kibir, insanı içten içe yok eden bir duygu. Bak etrafına, yaratılan her şeye. Hiçbiri, bize ait değil. Taşıdığımız ruh bile. O halde kibir neden? Alçak gönüllülük, toprak gibidir. Çünkü ne ekersen onu biçeceksin. Ne verirsen onu alacaksın ektiğin topraktan. Kim istemez ki en iyi ürünü almayı birgün ölümü tattığında?

“Hoşgörülükte deniz gibi ol!”

Hatasız kul olmaz. Ama her şeyden önemlisi, sanki hiç hata yapmıyormuşuz gibi hoşgörü duygularımızı saklamamız. Hoşgörülerimiz, denize benzetilmiş. Koskocaman denizde bir ufak kusur ya da hata kayığının ne önemi olabilir ki? Hoşgörü denizi, tüm fırtınalara rağmen sizi karaya taşıyacaktır.

“Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol!”

Kimi kimden saklıyorsun? Her ne olursan ol, göründüğün gibisin. İnsanı kılığında, kıyafetinde, sözlerinde belli eden kıyafeti değil; yüreğindeki özüdür. Büyük bir ustalıkla saklasan da kendini, inanıyorsan Rabbine, ondan nasıl saklanacaksın hesap gününde?

Bircan. M,
30 Ağustos 2010, Pazartesi.

Bircan M.'nin Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: hakan , 04.09.2010, 00:42 (UTC):
özünü kavradınız mı işin önce kendine bak içine bak diyor sonra tevazunuda kendinden bileme diyor çünkü sen bile senin değilsin diyor ...kızlara slm yollayan arkadaşa cvben gülen kız arkadaşlarda mutludurlar çünkü işin özünü kvaramıınn verdiği huzur içinde avunuyorlar...

Yorumu gönderen: kim, 31.08.2010, 09:50 (UTC):
konu kapanmiştir o kadar:P ne o oyle adalet felan siyaset meydanimi bura herkes işini yapsin:))dayak geliyo az kaldi:P kizlar sizi seviyorum:)iyiki varsiniz..

Yorumu gönderen: ayşegül, 31.08.2010, 09:22 (UTC):
:)...

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 31.08.2010, 09:19 (UTC):
Çok haklısın kim:)Burası Türkiye adalet sistemi hep tersine işler:)

Yorumu gönderen: kim, 31.08.2010, 09:11 (UTC):
:) guzel bi yaziolmuş guzel guzel okudum eline saglik.. anasayfayı da halletmişiniz noluyo size arkadaslar heycan yapmişiniz:) bak gereken ders ne guzel verilmiş en kibarindan.. bi sakin:)

Yorumu gönderen: ayşegül, 31.08.2010, 09:01 (UTC):
valla bende dahil daha kimsenin oraya fikirlerini yazmaktan korktuğunu görmedim:)nice ki cehaletin cesaret almış yorumlar okuduk biz...:)ama nasıl uygun görüyorsan öyle olsun arkadaşım:)

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 31.08.2010, 08:57 (UTC):
Ayşegül:)Bu Nasreddin Hoca gibi testiyi önceden kırmak gibi olmuş...Gelen giden ana sayfaya fikrini yazmaya korkacak:))En iyisi bir süre yorumlardan uzak durmak.....

Yorumu gönderen: ayşegül, 31.08.2010, 08:50 (UTC):
yok,yok kalsın:)hatalarımızla yüzleşmeliyiz...yani hata payı yüzde elli elli sende tamamen kendine yüklenem!çünkü;neticede herkes fikrini beyan edebilir kimse kimseyle elbetet ki aynı düşünmek zorunda değil...takma kafana ayrıca dediğim gibi bırak kalsın ne var ki sadece fikrimizi söyledik yanlış bişey de yok!

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 31.08.2010, 08:45 (UTC):
Ayşegül aslında içimde düşüncelerim yazdığımdan çok farklı bu insanlara ne oluyor.Tepki veremeyecek kadar duygusuz değiliz sadece ama sanırım benimde sabrım tükenmeye başladı:)Yazdıklarımızda yanlış yok ama ifadeler sanırım biraz hakkaten pamuk şekersiz:)))Rabbim affetsin biri bir iyilik yapsa da şu sabah yorumlarını oradan kaldırsa değilmi?

Yorumu gönderen: ayşegül, 31.08.2010, 08:40 (UTC):
ellerine sağlık:)yalnız ilginç bir tevafuk oluştu nedenini bu sabah gönderdiğim yazıyı okuyunca anlayacaksın:)ayrıca, ikimizde bu sabah ana sayfada ki tavrımızla çelişen yazılar yazmışız:)keşke sahurda pamuk şeker yeseymişiz yada çayımıza yumuşatıcı felan karıştırsaymışız...:)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52982591 ziyaretçi (134752971 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler