Mezar Kazi Teknigi
 
Mezar Kazı Tekniği

Mezar Kazı Tekniği

Günümüzde olduğu gibi eski medeniyetlerden de cesetler inançlara göre saklanırdı. Bu saklama işi medeniyet ve inançlara göre farklılık göstermektedir.

Bu konuda en basit mezar türü toprağa açılmış bir çukur şeklinde, bazen bu çukurun kenarları taşlarla örülerek bir sandık halinde olabilmektedir.

Eski medeniyetlerde ölüler bazen yerleşim alanı içine gömülürdü, Yerleşim alanı içine gömülen cesetler genelde odaların tabanında yer alırdı. bazen de yerleşim alanı içine gelişi güzel yerlere gömerlerdi.

Yerleşim alanları dışına yapılan ölü gömme, toplu mezarlık alanları oluşturulurdu.

Mezar kazılarında öncelikle dikkat edilmesi gereken unsur, kazılacak mezarın hangi medeniyete hangi din mensubuna ait olduğu bilinmelidir. Bilinmiyorsa araştırılmalıdır. Mutlaka bir kanaate ulaşılmalıdır. Bu tür mezarlarda pek fazla değerli eşyalar bulunmaz, çoğu zaman boş olurlar, Yani ölü armağanları olmayanlar çoğunluktadır.

Bu alanlara Kazı yapılırken mutlaka deneyimli olmak ya da deneyimli birinde yardım almak kazı yapanın faydasına olacaktır.

Bu tür kazılarda dikkatlice üstten alta doğru kazılarak inilmelidir. Kazının geniş çaplı olmasına dikkat edilmelidir. Cesede ait kemiklere rastlanınca tam orta yerinde temizlenmeli kemiklerin kırılıp dağılmamasına dikkat edilmeli, ölü armağanları alındıktan sonra kemikler paketlenip en yakın müzeye teslim edilmelidir.

Mezarda çıkabilecek içi toprak dolu kap kacak gibi eşyalar rast gele boşaltılmamalı, içindeki toprak paketlenip incelenmek üzere ilgili müzeye teslim edilmelidir.

Yerleşim yerleri dışında toprak üzerinde hiçbir nişanesi olmayan mezarlıkların keşfi çoğu zaman rastlantı şeklinde olmuştur. Böyle bir rastlantı esnasında mezarlık alanı iyice tespit edilmeli, Bunun için:

Bitki örtüsünün farklılaştığı yerde başlanarak 5x5 cm kalınlığında 40 cm uzunluğundaki kazıklar 1x1 metre aralıklarla çakılmalı ve bu kazıklar ip ile birbirine bağlanmalıdır. Daha sonra 25 MM kalınlığında darbelere dayanıklı 150 cm uzunluğunda T şeklinde bir demir kazık ile iple yaptığımız plan karelerine merkezine çakmalıyız. Demir kazığımızın kolaylıkla çakıldığı yer mezardır.

Bu anlattıklarımız yasal izin alınmış bir kazı varsayarak anlatmış olduk, yasal olmayan kazı yapmaktan kaçınınız.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: abdullah, 10.07.2014, 08:39 (UTC):
ıstanbulda bır mezar var kral mezarı oldugu dusunuyorum yanında bır baska odalar var ve butun degerlı esyaları bulunuyo muze mudurluklerıne muracaat ettık ama yardımcı olmadılar yardımcı olmak ısteyen bu tele ulassın 5a3a5a2a5a8a6a7a7a0a

Yorumu gönderen: zibidi gonzales, 19.05.2010, 12:41 (UTC):
ben bir mezar bulup kazmak istiyorum bana yardım eder mısın nız biraz baraya ihtiyacım var ne olur bvir yer gözterinBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068092 ziyaretçi (142836612 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)