Midas'in Kulaklari Efsanesi
 
Midas'ın kulakları

Midas'ın Kulakları Efsanesi

Efsaneye göre Marsyas adındaki bir Satiros (keçi ayaklı, sivri kulaklı yarı insan yarı hayvan yaratıklar), birgün kırlarda dolaşırken Athena'nın icat ettiği ancak çalarken yüzü çirkinleştiğinden fırlatıp attığı flütü buldu. Bir tanrıçanın eseri olduğu için çok güzel sesler çıkaran flütü çalmaya başladı ve bir süre sonra marifetin kendisinde olduğuna inanmaya başlayarak kendini Apollon'a rakip görmeye başladı.

Bunun üzerine Apollon, kazananın kaybedene istediğini yapabilmesi şartıyla Marsyas ile bir yarış yapmaya karar verdi. Apollon'un arkadaşları olan Musalar ve Phrygia (Fyrigia) kralı Midas yarışmada hakem oldular.

Apollon, gitarı ile çok güzel şarkılar çalarak ortalığı inletti. Marsyas da flütü ile ondan geri kalmayarak çok güzel şarkılar çaldı. Hakemler tereddüt ediyorlardı. Bunun üzerine Apollon lirini eline aldı. O kadar güzel, o kadar hoş şarkılar çaldı ki dağlar taşlar heyecandan titrediler.

Marsyas, Apollon gibi çalamayacağını itiraf etmek zorunda kaldı. Apollon, anlaşma gereği Marsyas'ı ölümle cezalandırdı. Yarışma sırasında Marsyas'ın tarafını tutarak onun daha iyi çaldığını iddia eden Midas'a da ceza verdi. Onun kulaklarının iyi işitmediğini söyleyerek insanlara özgü kulakları ona uygun görmedi ve Midas'ın kulaklarını uzatarak eşek kulaklarına çevirdi.

Midas kulaklarından öyle utanıyordu ki sürekli başında bir kalpakla dolaşmaya başladı. Fakat berberi saçlarını keserken kulaklarını fark etmişti. Midas, hiç kimseye anlatmama şartıyla berberine yaşamını bağışladı. Fakat berber, bu sırrı içinde saklamakta çok zorlandı. Birilerine söylemezse patlayacağını düşünüyordu. Diğer yandan söylediği taktirde Kral'ın kendisini öldürmesinden korkuyordu.

Sonunda birgün daha fazla dayanamayarak ıssız bir yerde bir çukur açtı ve oraya eğilerek yavaşça "Haberiniz var mı, Kral Midas eşek kulaklıdır" diye fısıldadı. Bunu söyleyince üzerinden büyük bir yük kalkmış gibi oldu ve rahatladı. Fakat kazdığı çukurun yanındaki kamışları hesaba katmamıştı. Kamışlar rüzgarla sallandıkları zaman "Midas'ın kulakları eşek kulakları, Midas'ın kulakları eşek kulakları" diye sırrı her tarafa yaydılar.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: gerek yok, 05.12.2010, 10:55 (UTC):
tşekkür ederim çok güzel bir site

Yorumu gönderen: buse, 01.12.2010, 14:03 (UTC):
aradığımı pek bulamadım

Yorumu gönderen: irem hayriye şennur, 01.12.2010, 12:55 (UTC):
bence cooook saçmalamışsınız

Yorumu gönderen: miray, 01.12.2010, 11:32 (UTC):
daha çok resim olabilirdi

Yorumu gönderen: boşver, 06.11.2010, 17:12 (UTC):
hadi be atma pelin karahan burdane gezer

Yorumu gönderen: pelin karahan", 23.10.2010, 08:57 (UTC):
tşşür ederiz bunu benim kardeşime aldık çok güzel resim ögretmeni istedi biz de siteleri dolaşırken buna rasltladık ben pelin karahan hepinize sevgilerr^<3<3<3Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56072199 ziyaretçi (142848106 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)