Mimar Sinan'in Rüyalari
 
mimar, rüyaları, sinan'ın

Mimar Sinan'ın Rüyaları

Süleymaniye Rüyası

Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman bir camii yaptırmak istediği sırada peygamberimizi rüyasında görür. Peygamberimiz camii'nin yerini bizzat kendisi söyler. Camii'nin iç ve dış unsurları hakkında bilgi verir. Camii'yi şuraya minberi şuraya mihrabı buraya yapın der. Ertesi gün Mimar Sinan'la yer tespitine giden Kanuni yer tespitinden sonra Mimar'dan bazı şeyler duyar. Kanuni, Mimar'a: “Mimarbaşı haberli gibisin” der.

Mimar Sinan'da başını eğerek mağrur bir ifadeyle “Sultanım aynı rüyada ben de arkanızdaydım” der.

Buradaki hikaye, mantığa daha yatkındır. Çünkü Selimiye İçin Sinan; Padişah'ın Edirne'yi sevdiğini ve bundan dolayı Selimiye camii'ni Edirne'ye yaptırmak istediğini Tezkirat-ül Bünyan eserinde belirtmiştir. Aynı hikaye Selimiye içinde anlatılır. Buna da aşağıda değinelim ama yine de dediğimiz gibi akla ve mantığa en yatkın olanı üstteki hikayedir. Bu hikayelerin doğruluğunu ise bizler değil bunu bizzat yaşayanlar ve ancak ALLAH bilir.

Selimiye Rüya Hikayesi

II. Selim, Sinan'a, "Rüyamda gördüm. Peygamberimiz efendimiz bir cami istediler," deyince Mimar Sinan elbette çok heyecanlandı. Yeni bir cami yapılması için verilen karardan sonra Mimar Sinan araştırmalarını tamamlamaya çalışırken 11. Selim, Selimiye'nin İstanbul'da değil, Edirne'de yapılmasını emretti. Bununla da kalmayıp Edirne'de caminin şehrin neresine kurulacağını da söyledi Mimar Sinan'a; Kavak Meydanı olarak bilinen yere yapılacaktı yeni cami. Mimar Sinan ve 2. Selim, birlikte Edirne'ye gittiler. Cami için gerekli bütün hazırlıkların tamamlanmasına nezaret ettiler. İş sadece destur verilmesine kalmıştı.1569 yılında, yüzlerce kurban kesilerek destur verildi. Kesilen kurbanların etleri fakir fukaraya dağıtıldı. Hafızların okuduğu Kurân ve nice duayla, mihrap temeline ilk taş konuldu.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ftmbtl , 29.03.2014, 10:05 (UTC):
Mimar binanın hayatını aramıştım.ama yok

Yorumu gönderen: batin, 11.02.2010, 16:18 (UTC):
rüyalar önemli

Yorumu gönderen: batin22, 30.10.2009, 10:39 (UTC):
ruyaların ne kadar önemli olup,yol,ilim,pratik zeka gösterildiğine şahidim mücize istersen rüyalarını takip et sana ekstra dünya rehberii diyebiliriim şahidim elhamdülillah...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52966725 ziyaretçi (134701834 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler