Mirac 3
 
meraj, miraç

Miraç

Abdurrahman Yördem

3. Bölüm

Kategori: İslami Yazılar

Miraç ile ilgili daha önceki yazılarımın ilkinde Peygamber (sav) efendimizin Mekke-Kudüs arasındaki yolculuğunu; ikinci yazımda ise göklerde yapılan yolculukla evrenimizin sınırına kadar yapılan yolculuğu yazmaya çalışmıştım. Bedenen yapılan bu yolculuğun detaylarını da; bugün ulaştığımız bilimsel verilere göre elimden geldiği kadar anlatmaya çalışmıştım. Bu yazımda evrenimizin dışında BİLİNÇ/RUH/CAN hali ile yapılan yolculuğu anlatmaya çalışacağım.

Peygamber (sav) efendimiz; evrenimizin sınırında Sidre-i Münteha’da Meva cenneti/gezegenine gelmiş ve burada özel bir yere oturtulmuştu. Görevli melekler tarafından uyutuldu. Bilinci bedeninden ayrıldı. İnsanın uyuması halinde bilincinin bedenden ayrıldığını bize kitabımız Kurân-ı Kerîm ayetlerle bildirmekte:

اَللّٰهُ يَتَوَفَّى الْاَنْفُسَ ح۪ينَ مَوْتِهَا وَالَّت۪ي لَمْ تَمُتْ ف۪ي مَنَامِهَاۚ فَيُمْسِكُ الَّت۪ي قَضٰى عَلَيْهَا الْمَوْتَ وَيُرْسِلُ الْاُخْرٰٓى اِلٰٓى اَجَلٍ مُسَمًّىۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

“Allah, ölecekleri zaman canlarını alır; ölmeyeni de uykusunda (bir tür ölüme sokar). Böylece, kendisi hakkında ölüm kararı verilmiş olanın (ruhunu) tutar, öbürüsünü ise adı konulmuş bir ecele kadar salıverir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır.” (Zümer 42)

وَهُوَ الَّذ۪ي يَتَوَفّٰيكُمْ بِالَّيْلِ وَيَعْلَمُ مَا جَرَحْتُمْ بِالنَّهَارِ ثُمَّ يَبْعَثُكُمْ ف۪يهِ لِيُقْضٰٓى اَجَلٌ مُسَمًّىۚ ثُمَّ اِلَيْهِ مَرْجِعُكُمْ ثُمَّ يُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ۟

“Geceleyin sizi öldüren (öldürür gibi uyutan), gündüzün de ne işlediğinizi bilen; sonra belirlenmiş ecel tamamlansın diye gündüzün sizi dirilten (uyandıran) O’dur. Sonra dönüşünüz yine O’nadır. Sonunda O, yaptıklarınızı size haber verecektir.” (Enam 60)

Ayetlerden anlaşılan insan uyuduğu zaman BİLİNCİ bedeninden uzaklaşır. Ancak bilinci kapalı olduğundan uyuduğu saatlerde ölü gibi olur çevresi ile ilgili hiçbir şeyi fark etmez. Bilim de rüya anını bedenden çıkış ve bedene dönüş esnasında saniyeler kadar kısa bir sürede olduğunu bildirir.

Enam 60. ayette Rabbimiz; bize uyurken ölümü yaşadığımızı, yani bilincimizin kapalı olarak bedenden ayrıldığını bize bildirir.

كُلُّ نَفْسٍ ذَٓائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ اِلَيْنَا تُرْجَعُونَ

“Her nefis ölümü tadıcıdır; sonra bize döndürüleceksiniz.” (Ankebut 57)

ayeti ile ölen kişilerin bilincinin; kapalı şekilde yeni yaratılışa kadar Rabbin katında olacağını bize bildirir.

Peygamber (sav) efendimiz; uyuduğunda bedeninden ayrılan bilinci farklı olarak açık bırakıldı. Yani bilinç bedenden ayrılırken kendi bedenini gördü ve görevli meleklerce evrenimizin sınırına getirildi. Bilincin açık olması ile ilgili de Rabbimiz; bize kitabında Şehitleri bildirir:

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذ۪ينَ قُتِلُوا ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ اَمْوَاتًاۜ بَلْ اَحْيَٓاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَۙ

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ‘ölüler’ saymayın. Hayır, onlar, Rableri katında diridirler, rızıklanmaktadırlar.” (Al-i İmran 169)

Bu ayette bize bildirilen; şehitlerin de öldüğü, ancak diğer insanlardan farklı bir ölüm yaşadıklarını, bilinçlerinin açık olduğu bize bildirilmektedir. Yani bedensiz olarak diri oldukları ve bilinçlerinin açık olması ile Rabbin katında, Rabbimizin izin verdiklerini seyrederek bir çeşit rızıklandıkları bize bildirilmekte.

İşte, Peygamber (sav) efendimiz de böyle bir AÇIK BİLİNÇLE Rabbimizin izin verdiklerini seyrederek, Miraç yolculuğuna devam etti.

Cebrail; Peygamber (sav) efendimiz’e evrenimizin sınırına kadar rehberlik etmişti. Bundan sonra O’na “Ruh” eşlik edecekti. Rabbin emrinde olan “Ruh”; meleklerden farklı bir varlık olarak hem evrenimizde hem de evrenin dışında bulunan Arş Evreninde de bulunan tek varlıktı. Necm suresinde bize bildirilen üstün varlık. Kurân-ı Kerîm’i Rabbin katından, evrenimize, Cebrail’e indiren varlık: “Ruh”.

Peygamber (sav) efendimiz, bu bilinç yolculuğunda, Arş evrenin başlangıcında bulunan LEVH-İ MAHFUZ/İLAHİ BİGİ İŞLEM MERKEZİ’nde bulunanları seyretti. Kalemin cızırtılarını duydu. Yaratılışı, Cennet’i, Cehennem’i ve bilemediğimiz birçok ayeti gördü. Arş’ı çevreleyen yakınlaştırılmış, yüksek dereceli melekleri gördü.

Arş’ı, “Ol!” emrinin merkez ve kaynağını, tüm yaratılanların enerji kaynağını, yaratılanların varlık olma nedenini, Rahman ve Rabb’in istivasını, tecellisini gördü. Her şeye (meleklere, Ruh’a, evrenlere, evrenlerde bulunan her şeye) hayat veren “bilinci” gördü ve bize, dünyaya “namaz”la döndü.

Yukarıda anlattığım her şey, Allah’ın (cc) “Ol!” emrinden başka bir şey değil. Yanlış anlaşılmasın. Başka yazılarımda daha fazla açıklayacağım. Bütün her şey, “Ol!” emri ve emrin içinde bulunan Allah’ın bildiğimiz ve bilmediğimiz isimleri. Bilimsel adı, SES TİTREŞİMLERİ/ SİCİMLER. Yani kısacası Allah’tan başka yok. Diğerleri, bizler, hepsi, O’nun “Ol!” emrinden başka değil.

Allah (cc) ile karşılıklı görüşmek gibi yanlış bir düşünce aklınıza gelmesin. Böyle bir şey mümkün değil. Bu tip bilgilendirmeler, kesinlikle doğru değil. Televizyondaki ya da elinizde bulunan cep telefonlarında bulunan bir animasyon kahramanının sizi görmesi gibi imkânsız bir şey.

Yine Miraç konusuna gelelim. Müddeti hakkında Ammar (ra), miracın üç saatte olduğunu bildirir. Benim kanaatim de sürenin bu kadar olacağı. Mekke-Kudüs arası bugünkü uçakların biraz hızlısını düşünsek, yarım saatlik bir yol.

Çok daha fazla hızlı olamaz. Çünkü Peygamber (sav) efendimiz; dönüşte aşağıda yerde olanları seyredebiliyor. Ertesi gün, bazı olaylardan bahsediyor. Göklere yapılan yolculuklar çok kısa diğer peygamberlerle selamlaşma kadar kısa toplam bir saatlik yolculuk. Evrenimizin dışındaki bilinç yolculuğu ise zamanla ölçülemeyecek kadar kısa.

Saniyelerle ölçülen rüyalarda sanki yılları yaşarız. Bir buçuk saat gidiş, bir o kadar geliş, üç saatlik bir yolculuk. Yatağın halen soğumadığı bir zaman.

Abdurrahman Yördem,
Mayıs 2019.

«123»

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Selma Doğan, 03.07.2019, 18:56 (UTC):
Miracı bu kadar güzel anlatan bu yazınız için size yürekten teşekkürler.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52728719 ziyaretçi (133991046 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler