NATO'nun Gizli Ordulari: Gladio ve Ergenekon
 
NATO, Gladyo, Gladio, Ergenekon

NATO'nun Gizli Orduları: Gladio ve Ergenekon

Aziz Üstel, Star Gazetesi

İtalya'da 3 Ağustos 1990 tarihinde, dönemin Başbakanı Giulio Andreotti, şifre adı Gladio (Kılıç sözcüğünün Latincesi) olan bir gizli ordunun varlığını açıkladı.

Başbakan'ın, İtalya Senato Alt Komisyonunda yaptığı açıklamalar İtalyan toplumunu kökünden sarstı. Andreotti, bu gizli Gladio Ordusu'nun Savunma Bakanlığı içinde, Askeri İstihbarat Kuruluşu SMSI'nın şemsiyesi altında görev yaptığını söyledi.

Askeri İstihbarat Kuruluşu SMSI'nın eski Başkanı, General Vito Micelli, Andreotti'nin bu sırları açıklamasına inanamadığını söyledi:

‘Ben, bu olağanüstü gizli örgütün varlığını açıklamamak için hapis yattım. Andreotti ne yaptı? Tuttu bütün bu sırları Parlamentoya anlattı!

İtalyan İstihbarat Örgütünce 1959 yılında hazırlanan bir belgeye göre, ‘gizli orduların' bir başka deyişle ‘geride kalanlar birliği (The Stay Behind Group)'nin iki amacı vardı:

  1. Sovyet işgali sonrası ülkede direnişi örgütleyip başlatmak.
  2. ‘Acil durumlarda' ülke içinde operasyonlar düzenlemek!

Acil durumu, İtalyan İstihbarat Örgütü, her geçen gün gücü artan İtalyan Komünist ve Sosyalist Partilerle mücadele olarak algıladı. Bu gizli ordu, teröristlere silah, bomba verdi. Suçu İtalyan soluna yükledi. Bu cinayetleri işleyenleri de polisten kaçırdı, onları korudu.

Vincenzo Vinciguerra, sağcı terörist, Andreotti'nin her şeyi Parlamentoya açıklamasını sağlayan Yargıç Felice Casson'a, şöyle ifade vermişti:

"Sivillere saldırmak zorundasınız. Halka. çoluk, çocuk, kadın, erkek ayırımı yapmadan. Nedeni çok basit. Halk, bombalar patlayıp silahlar atıldıkça, devlete dönecek. Kurtar bizi, diyecek. Daha geniş güvenlik önlemleri al!' İtalyan Senatosu, 2000 yılında sonlandırdığı soruşturmada, şöyle bir açıklama yapmıştı:' Suikastlar, bombalamalar, askeri darbeler, İtalyan devlet yapısının içinde yuvalanmış kişilerce gerçekleştirildi. Bunların ABD İstihbarat Birimleriyle iç içe çalıştıklarıysa ortaya çıkarılmıştır.'

Şu ana kadar sadece İtalyan, İsviçre ve Belçika Parlamentolarında, bu ‘ulusal gizli orduların' ortaya çıkarılması amacıyla soruşturma komisyonları kuruldu ve aylar hatta yıllar süren araştırmalardan sonra, bu soruşturmaların raporları halka açıklandı. Ancak ‘NATO'nun Gizli Orduları, Almanya, Fransa İspanya, Portekiz, Hollanda, Lüksembourg, Belçika, Danimarka, Norveç, İtalya, Yunanistan ve Türkiye'de de kuruldu.' Bunların eş güdümünü (koordinasyonunu), adına Müttefik Gizli Komite (Allied Clandestine Committee-ACC), Gizli Planlama Komitesi (Clandestine Planning Committee CPC) denen kuruluşlar yürüttü ve bu ‘gizli ordulara şifre adları' verildi. Danimarka'da Absalon, İsviçre'de P26, Norveç'te ROC, Belçika'da SDRA8... Kimi ülkelerde bu örgütler hiçbir zaman eyleme geçmezken, kimi ülkelerde terörün kaynağını oluşturdu, iktidarları değiştirdi.

‘Türkiye'de Kontr-Gerilla, hem iç terör hem işkence olaylarını yürüttü. Yunanistan'da LOK (Koyun Postu), Sosyalistlerin iktidara gelmesine engel olmak için 1967 askeri darbesini gerçekleştirdi. İspanya'da, Faşist Diktatör Franko'ya destek verirken gizli ordu, Almanya'da 1980 Münih terör olaylarını hem tasarladı hem uyguladı.'

Avrupa Parlamentosu, sorunla ilgili karar tasarısında şunları söylemek zorunda kaldı: ‘Avrupa Topluluğuna üye birçok ülkede gizli, paralel istihbarat ve silahlı eylem örgütlerinin 40 yıldır var olduğu Avrupa hükümetleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Dahası, kırk yıldır bu örgütlerin demokratik denetimden kurtulduğu ve ABD gizli servislerince yönetildiği anlaşılmıştır.'

Zamanında adına kontgerilla ya da özel harp dairesi denen, bugünse Ergenekon olarak bilinen bu örgütün, Türk demokrasisinin var olabilmesi için açığa çıkarılması gereğini herkesin anlaması ve kabul etmesi gerek. Bu işin Ahmet'le, Mehmet'le ilgisi falan yok. Bu iş çok ciddidir. Ta ellili yıllardan bu yana, Türkiye'de faili meçhul cinayetlerin, bombaların, sözde sağ-sol çatışmalarının artık aydınlanması gerekmiyor mu? Gerekmiyorsa, bunu açık açık söyleyin, biz de lay lay loma devam edelim!!

Kaynaklar

[1] Center for Security Studies-Zurich; NATO's Secret Armies, yazan Dr Danielle Ganser, Centre de recherche sur la mondialisation)

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: M.Can Ballar, 05.10.2010, 20:05 (UTC):
Bu kadar Gizliörgütü O Yazan Arkds Tanımıyor Birazcık Araştırırsanız Aynı bilgielereUlaşırsınz
ÖnmLi oLna Milletin Bunun Sorumlusu Receptir Ahmettir fasa fisdoru Söyledği gibi Çok Ciddi Bir Yapılımdır bu
İtalyada Gladio Bitirldi Dediler Yalan.Sadece Üzerine gdiLdi BitrLms Olsaydı İtalya Zaten NatodaOlmazdı.

Yorumu gönderen: Kadri Bulut, 08.12.2009, 05:13 (UTC):
Sitenizin içeriği gayet zengin, yalnız siz kimsiniz. Bu kadar gizli örgütü tanıyorsanız sizin asıl işiniz ne?

Yorumu gönderen: Eyüp, 11.07.2009, 22:03 (UTC):
Artık Ergenekon BittiYor BitiriliyoRBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56076137 ziyaretçi (142859697 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)