Neml Suresi Okunusu ve Türkce Meali (56-63)
 
Kurân-ı Kerîm, Sayfa 381, Neml Sûresi, 56-63. Ayetler

Neml Suresi, Okunuşu ve Türkçe Meali

Kurân-ı Kerîm, Sayfa 381, Neml Sûresi, 56-63. Ayetler

56. فَمَا كَانَ جَوَابَ قَوْمِهِ إِلَّا أَن قَالُوا أَخْرِجُوا آلَ لُوطٍ مِّن قَرْيَتِكُمْ إِنَّهُمْ أُنَاسٌ يَتَطَهَّرُونَ

56. Femē kēne cevâbe gavmihî illē en gâlû e[k]hricû âle Lûtim-min garyetikum. İnnehum ünâsuy-yetetahherûn.
56. Kavminin cevabı sadece: "Lût ailesini memleketinizden çıkarın; çünkü onlar (bizim yaptıklarımızdan) uzak kalmak isteyen insanlarmış!" demelerinden ibaret oldu.

57. فَأَنجَيْنَاهُ وَأَهْلَهُ إِلَّا امْرَأَتَهُ قَدَّرْنَاهَا مِنَ الْغَابِرِينَ

57. Feenceynēhu ve ehlehû illemraeteh. Gaddernâhē mine'l ğâbirîn.
57. Bunun üzerine onu ve ailesini kurtardık. Yalnız karısı müstesna; onun geride (azaba uğrayanların içinde) kalmasını takdir ettik.

58. وَأَمْطَرْنَا عَلَيْهِم مَّطَراً فَسَاء مَطَرُ الْمُنذَرِينَ

58. Veemtarnē aleyhim matarâ. Fesēe mataru'l munzirîn.
58. Onların üzerlerine müthiş bir yağmur indirdik. Bu sebeple, uyarılan (fakat aldırmayan) ların yağmuru ne kötü olmuştur!

59. قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسَلَامٌ عَلَى عِبَادِهِ الَّذِينَ اصْطَفَى آللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ

59. Gulilhamdu lillēhi ve selâmun alē ibēdihî-llezîne-stafē. Allâhu [k]hayrun emmē yuşrikûn.<
59. (Resûlüm!) De ki: Hamd olsun Allah'a, selam olsun seçkin kıldığı kullarına. Allah mı daha hayırlı, yoksa O'na koştukları ortaklar mı?

60. أَمَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَأَنزَلَ لَكُم مِّنَ السَّمَاءِ مَاء فَأَنبَتْنَا بِهِ حَدَائِقَ ذَاتَ بَهْجَةٍ مَّا كَانَ لَكُمْ أَن تُنبِتُوا شَجَرَهَا أَإِلَهٌ مَّعَ اللَّهِ بَلْ هُمْ قَوْمٌ يَعْدِلُونَ

60. Emmen [k[halegas-semēvēti ve'l [ea]rda ve enzelelekum mines-semēi meen feenbetnē bihî hadēiga zēte behçetim[Durak veriyorsanız, behçeh deyip durabilir ve devam edebilirsiniz.]-mē kēne leküm en tunbitû şecerahē. Eilēhum-meAllâh. Bel eks[peltek]seruhum lē yağdilûn.
60. (Onlar mı hayırlı) yoksa gökleri ve yeri yaratan, gökten size su indiren mi? O suyla, bir ağacını bile bitirmeye gücünüzün yetmediği güzel güzel bahçeler bitirdik. Allah'tan başka bir tanrı mı var! Doğrusu onlar sapıklıkta devam eden bir güruhtur.

61. أَمَّن جَعَلَ الْأَرْضَ قَرَاراً وَجَعَلَ خِلَالَهَا أَنْهَاراً وَجَعَلَ لَهَا رَوَاسِيَ وَجَعَلَ بَيْنَ الْبَحْرَيْنِ حَاجِزاً أَإِلَهٌ مَّعَ اللَّهِ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ

61. Emmen ceale'l arda garârav-veceale [k]hilēlehē enhērav-vecealelehē ravēsiye veceale beynel bahreyni hâcizē. Eilēhum-meAllâh. Bel eks[peltek]eruhum lē yağlemûn.
61. (Onlar mı hayırlı) yoksa yeryüzünü oturmaya elverişli kılan, aralarından (yer altından ve üstünden) nehirler akıtan, arz için sabit dağlar yaratan, iki deniz arasına engel koyan mı? Allah'tan başka bir tanrı mı var! Doğrusu onların çoğu (hakikatleri) bilmiyorlar.

62. أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاء الْأَرْضِ أَإِلَهٌ مَّعَ اللَّهِ قَلِيلاً مَّا تَذَكَّرُونَ

62. Emmey-yucîbu'l mudtarra izē deâhu veyekşifu-sûe ve yec alukum [k]hulefē-el ard. Eilēhum-meAllâh. Galîlem-mē tezekkerûn.
62. (Onlar mı hayırlı) yoksa darda kalana kendine yalvardığı zaman karşılık veren ve (başındaki) sıkıntıyı gideren, sizi yeryüzünün hakimleri kılan mı? Allah'tan başka bir tanrı mı var! Ne kadar da kıt düşünüyorsunuz!

63. أَمَّن يَهْدِيكُمْ فِي ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَن يُرْسِلُ الرِّيَاحَ بُشْراً بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِهِ أَإِلَهٌ مَّعَ اللَّهِ تَعَالَى اللَّهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ

63. Emmey-yehdîkum fî zulumētil berri ve'l bahri vemey-yursilur-riyâha büşram-beyne yedey rahmetih. Eilēhum-meAllâh. Tealellâhu ammē yüşrikûn.
63. (Onlar mı hayırlı) yoksa karanın ve denizin karanlıkları içinde size yolu bulduran, rahmetinin (yağmurun) önünde rüzgârları müjdeci olarak gönderen mi? Allah'tan başka bir tanrı mı var! Allah, onların koştukları ortaklardan çok yücedir, münezzehtir.

1-1314-2223-3536-4445-5556-6564-7677-93 ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: selda, 30.03.2010, 10:01 (UTC):
merhabalar neml 61. sure ne anlama geliyor acaba cevap verirseniz çok sevinirimBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687613 ziyaretçi (144483638 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)